Рішення від 28.09.2020 по справі 620/2851/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/2851/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить суд: визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Чернігівській області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу»; зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», з розрахунку 60% заробітної плати, з врахуванням сум окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, зазначених у довідці Сохачівської сільської ради Коропського району від 16.05.2019 №3-36/263, та з врахуванням у повному обсязі надбавки за інтенсивність праці і щомісячної премії, відповідно до довідки Сохачівської сільської ради Коропського району від 16.05.2019 №3-36/262, врахувавши при перерахунку пенсії надбавку за вислугу років в розмірі 40% у сумі 2316,00 грн., з 16.05.2019.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено про протиправність відмови відповідача, оскільки вважає, що відповідно до чинного законодавства України пенсія повинна бути перерахована їй з урахуванням всіх виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 31.07.2020 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.

ГУ ПФУ в Чернігівській області, в межах встановленого судом строку, подано до суду відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що з 02.09.2016 державні органи можуть видавати довідку за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії, але не для перерахунку. Відповідач звернув увагу суду на той факт, що стаття 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХII «Про державну службу» регулює виключно умови призначення пенсії державним службовцям. Відповідно до статті 90 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Між тим, як Закон №889-VIII, так і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця.

Також зазначив, що розмір заробітної плати, який вказаний в довідках від 16.05.2019 №3-36/262 та від 16.05.2019 №3-36/263 та на які посилається позивач, останній ніколи не отримував, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування також не сплачувався, а підстав для видачі вказаних довідок з метою перерахунку законодавчо не існує. Пенсія позивачу згідно Закону України «Про державну службу» була призначена з 16.05.2019 за рішенням суду по справі №620/1995/19, яким питання щодо розміру пенсії та врахування довідок не розглядалось.

Враховуючи наведене, вважає, що відсутня протиправність в діях Головного управління щодо відмови позивачу в здійсненні перерахунку на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 16.05.2019 №3-36/262 та від 16.05.2019 №3-36/263, адже дані довідки враховуються тільки при призначенні пенсії.

Крім того посилається на пропуск позивачем строку звернення до суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та з 11.09.2018 по 15.05.2019 отримувала пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

16.05.2019 позивач звернулась до відповідача з заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме: з пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» (а.с.45).

При зверненні позивач надала відповідачу довідки Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області від 16.05.2019 №3-36/262 та №3-36/263 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (а.с.15,16).

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 у справі №620/1995/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2020, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу держаної служби періоди роботи на виборній посаді секретаря Атюшівської сільської ради Коропського району Чернігівської області з 04.07.2001 по 30.12.2016 і призначити позивачу пенсію, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» (а.с.32-39).

Як вбачається з вказаних рішень та зазначають сторони у заявах по суті справи, судами першої та апеляційної інстанцій у справі №620/1995/19 питання щодо порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та врахування довідок від 16.05.2019 №3-36/262 та №3-36/263 не розглядалось.

На виконання вищевказаного рішення суду відповідачем з 16.05.2019 (з дня подання заяви) зараховано ОСОБА_1 вказаний у рішенні період роботи до стажу державної служби та призначено пенсію відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» (а.с.43-44).

Відповідач на звернення позивача стосовно виконання рішення суду листом від 26.05.2020 №2414/03, адресованим Відділу розгляду звернень Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Чернігівській області, повідомив, що оскільки судом не розглядалось питання порядку обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, врахувати довідки, видані Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 немає підстав. Розмір пенсії ОСОБА_1 , призначений відповідно до Закону України «Про державну службу», з 16.05.2019 становить 1497,00 грн., з 01.07.2019 - 1564,00 грн., з 01.12.2019 -1638,00 грн. (а.с.47-48).

На звернення позивача, відповідачем листом від 01.07.2020 №1986-2265/С-02/8-2500/20 повідомлено, що судове рішення у справі №620/1995/19 виконане в межах покладених зобов'язань (а.с.18).

Вважаючи протиправною оскаржувану відмову відповідача, позивач звернулась до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону №1058-IV.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №889-VIII визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України «Про державну службу» (№3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пункту 10-12 Прикінцевих положень Закону №889-VII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16.12.1993 №3723-ХІІ) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з довідки Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області від 16.05.2019 №3-36/263 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої ОСОБА_1 , остання працювала в Атюшівській сільській раді Коропського району Чернігівської області на посаді секретаря сільської ради та виконкому, заробітна плата станом на травень 2019 року становить: посадовий оклад - 5700,00 грн.; надбавка за ранг (9 ранг) - 90,00 грн.; надбавка за вислугу років (30%) (за стаж державної служби 24 роки) - 1737,00 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі платіжних відомостей про нараховану та сплачену заробітну плату за травень 2019 року. Довідка про розмір інших виплат, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», додається (а.с.16).

Відповідно до довідки Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області від 16.05.2019 №3-36/262 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за квітень 2019 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили: надбавка за інтенсивність праці - 3763,50 грн. та премія місячна - 2850,00 грн. На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі платіжних відомостей про нараховану та сплачену заробітну плату за квітень 2019 року (а.с.15).

Також суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», а саме - додатком 54 до вказаної постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату сільських і селищних рад та їх виконавчих органів (крім сільських, селищних рад і їх виконавчих органів, що представляють інтереси об'єднаних територіальних громад)» передбачено місячний посадовий оклад секретаря ради та виконкому села, селища з чисельністю населення до 3 тисяч осіб - 5700,00 грн.

У свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1993 №1049 затверджено Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів.

Пунктом 2 вказаного положення передбачено, що надбавки за вислугу років виплачуються керівникам, спеціалістам і службовцям органів виконавчої влади та інших державних органів залежно від стажу роботи, зокрема, понад 20 років - 30%, понад 25 років - 40%.

Згідно з наданою суду відповідачем роздруківкою щодо пенсії позивача від 18.08.2020 повний страховий стаж позивача становить 43 роки 4 місяці 0 днів, з них стаж держслужби - 31 рік 9 місяців 26 днів (а.с.43-44).

При цьому суд зауважує, що у довідці від 16.05.2019 №3-36/263 вказана сума надбавки за вислугу років за 24 роки державної служби в сумі 1737,00 грн., водночас стаж держслужби позивача становить 31 рік, отже надбавка за вислугу її років складає 40%, що становить 2316,00 грн. (5700,00 грн. (посадовий оклад) + 90,00 грн. (надбавка за ранг (9 ранг) х 40%).

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що пенсія позивача повинна бути призначена з 16.05.2019 у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням всіх виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно поданих довідок Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області та з урахуванням особистого стажу держслужби позивача.

Суд відхиляє посилання відповідача на той факт, що з 02.09.2016 державні органи можуть видавати довідку за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії, але не для перерахунку, оскільки з наявних в матеріалах справи довідок Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області від 16.05.2019 №3-36/262, №3-36/263 вбачається, що вони видані саме для призначення пенсії (а.с.15,16), однак не враховані відповідачем під час призначення позивачу пенсії на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 у справі №620/1995/19.

У прохальній частині адміністративного позову позивач просить суд, зокрема, зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», з розрахунку 60% заробітної плати, з врахуванням сум окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, зазначених у довідці Сохачівської сільської ради Коропського району від 16.05.2019 №3-36/263, та з врахуванням у повному обсязі надбавки за інтенсивність праці і щомісячної премії, відповідно до довідки Сохачівської сільської ради Коропського району від 16.05.2019 №3-36/262, врахувавши при перерахунку пенсії надбавку за вислугу років в розмірі 40% у сумі 2316,00 грн., з 16.05.2019.

Разом з тим суд вважає за необхідне застосувати вірний спосіб захисту порушеного права та зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», з 16.05.2019, з розрахунку 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з врахуванням сум окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці і щомісячної премії, відповідно до довідок Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області від 16.05.2019 №3-36/262 та №3-36/263, врахувавши при призначенні пенсії надбавку за вислугу років в розмірі 40% у сумі 2316,00 грн.

При цьому у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправною відмови ГУ ПФУ в Чернігівській області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», слід відмовити, оскільки відповідачем не враховані спірні довідки саме під час призначення пенсії позивачу на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 у справі №620/1995/19, а позивач з заявою про перерахунок пенсії, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», з урахуванням вказаних довідок до відповідача не зверталась та відповідачем рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу не приймалось.

Суд відхиляє посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду, оскільки з матеріалів справи випливає, що про неврахування відповідачем спірних довідок під час призначення пенсії позивачу на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 у справі №620/1995/19 ОСОБА_1 стало відомо з листа відповідача від 01.07.2020 №1986-2265/С-02/8-2500/20 (а.с.18), а до суду остання звернулась 25.07.2020 (а.с.19), отже в межах шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

За вказаних обставин позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, відповідно до КАС України, суд враховує таке.

Позивачем за подання до суду адміністративного позову у даній справі сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією від 25.07.2020 №13 (а.с.3).

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

За таких обставин та з урахуванням часткового задоволення адміністративного позову (1/2), суд дійшов висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Чернігівській області на користь позивача судового збору у сумі 420,40 грн.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», з 16.05.2019, з розрахунку 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з врахуванням сум окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці і щомісячної премії, відповідно до довідок Сохачівської сільської ради Коропського району Чернігівської області від 16.05.2019 №3-36/262 та №3-36/263, врахувавши при призначенні пенсії надбавку за вислугу років в розмірі 40% у сумі 2316,00 грн., з 16.05.2019.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ - 21390940).

Суддя В.В. Падій