Рішення від 29.09.2020 по справі 320/8744/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2020 року 320/8744/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю.,

за участю:

секретаря судового засідання - Барчук Д.І.

представника позивача - Богомазова П.С.;

представників відповідача - Головня А.Є., Тіньковського О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27 вересня 2020 року о 20 год. 37 хв. Київська обласна організація Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №11 від 24 вересня 2020 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка";

- зобов'язати Українську міську територіальну виборчу комісію Обухівського району Київської області розглянути подані 22 вересня 2020 року Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" документи для реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області на чергових виборах депутатів 25 жовтня 2020 року.

Оскаржуваною постановою виборча комісія відмовила позивачу в реєстрації кандидатів у депутати міської ради від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" у зв'язку з тим, що у територіальний виборчий список кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" у територіальному виборчому окрузі №3 позивач включив першого кандидата з Єдиного виборчого списку. У зв'язку з встановленими невідповідностями, виборча комісія дійшла висновку про порушення позивачем порядку висування кандидатів у депутати, передбаченого частиною 6 статті 219 Виборчого кодексу України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає рішення виборчої комісії протиправним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки у наданому до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області територіальному виборчому списку кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" у територіальному виборчому окрузі №3 спеціаліст, який готував документи, в результаті перебоїв у постачанні електричної енергії та спричинених цим збоїв в роботі програмного забезпечення, припустився помилки: у територіальний виборчий округ №3 помилково включив кандидата у депутати ОСОБА_1 , якого висунуто як першого кандидата в єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" в єдиному багатомандатному окрузі. Позивач стверджує, що вказана помилка є суто технічною та була виправлена представником позивача, шляхом надання до виборчої комісії відповідного подання про виправлення технічної помилки у територіальному виборчому списку разом з поясненнями. На думку позивача, у зв'язку з усуненням вказаної технічної помилки, відповідач повинен був переглянути рішення про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" та прийняти рішення про реєстрацію вказаних кандидатів у депутати на підставі виправленого територіального списку, адже наявність технічної помилки у поданих документах не є передбаченою частиною першою статті 230 Виборчого кодексу України підставою для відмови у реєстрації всіх кандидатів в депутати.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з урахуванням особливостей, визначених у статтях 268-276, 278, 279 Кодексу адміністративного судочинства України, призначено судове засідання на 29.09.2020 о 09:00 год., та витребувано: від позивача належним чином засвідчені копії рішення Зборів Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" від 20 вересня 2020 року №б/н разом з усіма додатками; від відповідача належним чином засвідчені копії всіх документів, пов'язаних з організацією розгляду поданих 22.09.2020 Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" документів для реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області на чергових виборах депутатів 25 жовтня 2020 року.

У судове засідання, призначене на 09:00 год. 29.09.2020, з'явились представник позивача та представники відповідача.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позову та просили відмовити в його задоволенні.

Представник відповідача у судовому засіданні заявив, що помилка - це неточність, яка не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, а в даному випадку, під час дослідження поданих позивачем на опрацювання виборчої комісії пакету документів, остання, сприйняла включення першого кандидата з Єдиного виборчого списку до територіального виборчого округу №3, як порушення порядку висування кандидатів у депутати, передбаченого частиною 6 статті 219 Виборчого кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принцип рівності сторін, та забезпечення права на судовий захист, судом встановлено наступне.

Київська обласна організація Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" є суб'єктом виборчого процесу на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, яка 20.09.2020 прийняла рішення про висування кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області.

22.09.2020 Київська обласна організація Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" подала до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області заяву та пакет документів, що передбачений частиною першою статті 222 Виборчого кодексу України та необхідний для реєстрації кандидатів у депутати до Української міської ради Обухівського району Київської області на перших місцевих виборах 25.10.2020.

Судом встановлено, що до заяви позивач додав: рішення Зборів Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" про висування кандидатів у депутати; єдиний виборчий список кандидатів у депутати від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка"; територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка"; заяви осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка " про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї місцевої партійної організації; автобіографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка"; довідки про наявність чи відсутність судимості, видані уповноваженим органом після початку виборчого процесу, кожного з кандидатів у депутати; заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини кожного кандидата в депутати; документи про внесення грошової застави; фотографії осіб, включених до виборчих списків кандидатів у депутати від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" розміром 4х6 см (по 1 фотографії кожного з кандидатів); копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата в депутати; передвиборча програма Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" кандидатів у депутати до Української міської ради Обухівського району Київської області; заяви про реєстрацію представника Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" у територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу разом з копією паспорта громадянина України запропонованої особи; копію рішення Голови Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" про затвердження кандидатури представника місцевої організації політичної партії у територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу.

Згідно з рішенням зборів від 20.09.2020 №б/н Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" про висування кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області та додатками до рішення зборів від 20.09.2020 №б/н, - єдиним і територіальним виборчими списками кандидатів у депутати від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" на перших місцевих виборах 25.10.2020, що подані до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області із заявою про реєстрацію кандидатів у депутати від цього суб'єкта виборчого процесу, позивач включив першого кандидата в депутати з Єдиного виборчого списку ОСОБА_1 одночасно і до Територіального виборчого списку №3 першим номером.

З пояснень представника позивача вбачається, що під час підготовки пакету документів для реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" спеціалістом ОСОБА_3 , який здійснював підготовку вищевказаного пакету документів, була допущена суто технічна помилка, яка полягає у тому, що ним у територіальному виборчому окрузі №3 було помилково зазначено кандидата у депутати ОСОБА_1 , якого висунуто як першого кандидата в єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області.

Вказаний факт підтверджується також письмовими поясненнями ОСОБА_3 , наявними в матеріалах справи, в яких, окрім того, зазначено що помилка була допущена через стислі строки підготовки документів, та фактично сталась при копіюванні анкетних даних кандидатів з єдиного виборчого списку кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області до списків територіальних виборчих округів під час перебоїв з електроенергією.

Постановою Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №11 від 24.09.2020 відмовлено позивачу в реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка".

Як убачається із зазначеної постанови, рішення про відмову в реєстрації кандидатів було обґрунтовано тим, що надані Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" документи не відповідають вимогам Виборчого кодексу України, а саме п. 6 ст. 219 порядку висування кандидатів: «кожен кандидат у депутати, включений до єдиного списку (крім першого кандидата), також має бути включений до одного з територіальних виборчих списків. Кандидат не може бути включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата) організації партії більше ніж один раз, а також до двох чи більше різних територіальних виборчих списків».

25.09.2020 представником позивача подано до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області подання про виправлення технічної помилки у територіальному виборчому списку, та пояснено, що у результаті перебоїв у постачанні електричної енергії та спричинених цим збоїв в роботі програмного забезпечення була допущена технічна помилка, і до територіального виборчого списку кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" у територіальному виборчому окрузі №3, було помилково включено кандидата у депутати ОСОБА_1 , якого висунуто як першого кандидата в єдиному виборчому списку кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" в єдиному багатомандатному виборчому окрузі.

У вказаному поданні позивач звертав увагу відповідача, що зазначена помилка є суто технічною та не є порушенням, встановленого Виборчим кодексом України порядку висування кандидатів в розумінні пункту першого частини першої статті 230 Виборчого кодексу України.

Внаслідок цього, та у зв'язку з усуненням технічної помилки, позивач просив Українську міську територіальну виборчу комісію Обухівського району Київської області переглянути рішення про відмову у реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" та прийняти рішення про реєстрацію вищевказаних кандидатів у депутати.

У подальшому, через відмову в задоволенні вищевказаного подання, та не погоджуючись з рішенням, прийнятим відповідачем, позивач оскаржив його до суду

З наданих відповідачем, на виконання вимог ухвали суду від 28.09.2020, копій документів Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка", поданих до виборчої комісії з метою реєстрації кандидатів у депутати, убачається, що позивач включив першого кандидата в депутати з Єдиного виборчого списку ОСОБА_1 одночасно і до Територіального виборчого списку №3 першим номером.

У судовому засіданні представник позивача визнав факт помилки у єдиному та територіальному виборчих списках кандидатів у депутати Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" і повідомив суду, що в дійсності ОСОБА_1 не включений до територіального виборчого списку кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" у територіальному виборчому окрузі №3, але спеціаліст під час підготовки пакету документів для реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" допустив помилку, про яку стало відомо лише після прийняття виборчою комісією рішення про відмову у реєстрації.

Допитаний у судовому засіданні в якості свідка спеціаліст, який здійснював підготовку пакету документів для реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" ОСОБА_3 пояснив суду, окрім тих фактів, які були викладені ним у письмових поясненнях, долучених до позовної заяви та досліджених судом вище, що він вперше бере участь у виборчому процесі, який є дуже прискореним, а тому при перенесенні даних з оригінальних затверджених письмових списків до комп'ютеру, під час вимкнення електроенергії, ним не перевірялась вся збережена інформація, що ним вносилась до територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" у територіальних виборчих округах №1 - №4.

З метою всебічного і повного з'ясування обставин справи, а також встановлення факту наявності / відсутності у поданих позивачем до виборчої комісії єдиного і територіального виборчого списку кандидатів у депутати від Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" технічної описки суд, ухвалою від 28.09.2020, витребував від позивача належним чином засвідчені копії рішення Зборів Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" від 20 вересня 2020 року №б/н разом з усіма додатками.

На виконання вимог ухвали суду від 28.09.2020 представник позивача надав суду для огляду оригінали та належним чином засвідчені копії: Протоколу Зборів Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" від 20.09.2020 б/н; додаток б/н до Протоколу Зборів Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" від 20.09.2020 щодо висунення кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області на перших місцевих виборах 25.10.2020, яким затверджено єдиний виборчий список кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією Політично партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальні виборчі списки у територіальних виборчих округах №1 - №4.

У судовому засіданні, 29.09.2020, судом, під час дослідження вищевказаних документів, встановлено, що в затверджених на порядку денному Зборів Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" 20.09.2020 в єдиному виборчому списку та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області під першим порядковим номером в територіальному виборчому окрузі №3 значиться ОСОБА_4 .

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Особливості судового провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені ст.273 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч.1 ст.273 Кодексу адміністративного судочинства України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Частиною четвертою ст. 273 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Згідно преамбули Виборчого кодексу України, цей Кодекс відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, Законами України "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (ст. 2 Виборчого кодексу України).

Виборчий процес, у контексті положень ч.1 ст. 20 Виборчого кодексу України (далі також ВК України), - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Так, згідно ч.1 ст.22 ВК України, суб'єктом виборчого процесу відповідних виборів є,

1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах;

2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів;

3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах;

4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом;

5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб'єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Частиною третьою ст. 22 ВК України передбачено, що партія (організація партії), якій відмовлено у реєстрації усіх висунутих нею кандидатів або у якої скасовано реєстрацію усіх висунутих нею кандидатів на відповідних виборах з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом, втрачає статус суб'єкта виборчого процесу відповідних виборів з дня, наступного за днем закінчення строку оскарження рішення про відмову в реєстрації (скасування реєстрації) усього списку або останнього кандидата зі списку або, у разі оскарження, з дня, наступного за днем набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Частиною першою ст. 64 ВК України передбачено, що суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Одним із етапів виборчого процесу є висування та реєстрація кандидатів.

Відповідно до частини першої статті 216 ВК України висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування.

Згідно з абзацем першим частини другої статті 216 ВК України право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Загальні засади висування кандидатів організацією партії встановлені статтею 217 ВК України.

Висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі Кодексу, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових, позачергових, перших, повторних, проміжних виборах, прийнятого після прийняття рішення про призначення відповідних виборів.

Відповідна організація партії формує та затверджує єдиний та територіальні виборчі списки на виборах депутатів ВР АРК, обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (10 тисяч виборців і більше).

Висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.

Організація партії висуває кандидатів з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті, у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії.

Кількість кандидатів у депутати, які включаються до єдиного виборчого списку організації партії, не повинна перевищувати кількісний склад депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради.

У єдиному виборчому списку визначається перший кандидат. З числа інших кандидатів, включених до єдиного виборчого списку, організація партії на тих самих зборах, конференції формує і затверджує територіальні списки кандидатів у депутати у кожному територіальному виборчому окрузі. Територіальний виборчий список організації партії повинен включати не менше п'яти і не більше дванадцяти кандидатів у депутати.

Кожен кандидат у депутати, включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата), також має бути включений до одного з територіальних виборчих списків. Кандидат не може бути включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата) організації партії більше ніж один раз, а також до двох чи більше різних територіальних виборчих списків.

Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від партії приймається шляхом затвердження єдиного виборчого списку та територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних територіальних виборчих округів, які додаються до такого рішення і є його невід'ємною частиною. Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати підписується керівником організації партії і скріплюється печаткою цієї місцевої організації партії або печаткою організації партії вищого рівня, а також погоджується центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою партії.

Форми єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати від організації партії затверджуються Центральною виборчою комісією і не можуть бути змінені під час виборчого процесу.

У кожному територіальному виборчому списку стосовно кожного кандидата зазначаються його порядковий номер у цьому списку та відомості, передбачені пунктами 2-10 частини дванадцятої цієї статті.

Як вже зазначалось, судом витребувано та досліджено у судовому засіданні оригінал єдиного виборчого списку кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальні виборчі списки у територіальних виборчих округах №1 - №4, що прийняті на Зборах Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" 20.09.2020.

Судом встановлено, що дані списки відповідають всім положенням, що встановлені нормами Виборчого кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 222 Виборчого кодексу України виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником організації партії та скріпленої печаткою відповідної організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії;

2) рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії, передбаченого частиною десятою статті 219 цього Кодексу, підписаного керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

3) єдиного виборчого списку та всіх територіальних виборчих списків кандидатів у депутати, віднесених організацією партії до відповідних багатомандатних виборчих округів, за формами, встановленими Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, які обов'язково повинні містити відомості, передбачені частиною десятою статті 220 цього Кодексу, підписаних керівником організації партії і скріплених печаткою організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

4) передвиборної програми організації партії, викладеної державною мовою, обсягом до 4000 друкованих знаків, затвердженої зборами, конференцією організації партії, на паперових носіях, засвідченої підписом керівника організації партії і скріпленої печаткою організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді;

5) документа про внесення організацією партії грошової застави відповідно до статті 225 цього Кодексу;

6) заяв осіб, включених до виборчих списків організації партії, про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії, які повинні також містити згоду на оприлюднення біографічних відомостей та обробку персональних даних, а також зобов'язання в разі обрання скласти інший представницький мандат (у разі відсутності такого мандата - зазначити про його відсутність);

7) заяви осіб, включених до виборчих списків республіканської в Автономній Республіці Крим організації партії, повинні також містити зобов'язання в разі обрання припинити діяльність, несумісну з мандатом депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим (у разі відсутності такої діяльності - зазначити про її відсутність), та зобов'язання в разі обрання протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати у порядку, встановленому законом, в управління іншій особі належні підприємства та корпоративні права (у разі відсутності таких підприємств чи корпоративних прав - зазначити про їх відсутність);

8) автобіографій кандидатів у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), всі попередні прізвища, власні імена, по батькові та дати їх зміни (якщо особа протягом останніх п'яти років до дня виборів змінювала прізвище та/або власне ім'я (одне з власних імен чи всі власні імена), та/або по батькові), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, посаду (заняття), місце роботи, партійність, адресу місця проживання, наявність чи відсутність представницького мандата, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості, дату складання автобіографії та підпис кандидата у депутати (складається у друкованому вигляді);

10) заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, кожного кандидата у депутати;

11) по одній фотографії кандидата у депутати розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

12) копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки кожного кандидата у депутати.

Згідно з частиною 6 статті 227 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

Під час розгляду справи, судом досліджені, подані позивачем для реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області на перших місцевих виборах 25.10.2020 документи до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області.

Судом встановлено, що пакет документів, передбачений частиною першою статті 222 Виборчого кодексу України, було подано 22.09.2020 Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області.

При цьому, судом встановлено, що територіальний виборчий список кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, висунутих Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" у територіальному виборчому окрузі №3, було дійсно подано із помилками та цей виборчий список відрізнявся від оригіналу.

Відповідно до частини першої статті 230 ВК України територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі:

1) порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій;

2) відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 1, 2, 4 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави);

3) встановлення нею наявності у передвиборній програмі організації партії положень, спрямованих на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення;

4) висування кандидатів у депутати від організації партії, яка здійснює пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, їхньої символіки та щодо якої в установленому Кабінетом Міністрів України порядку прийнято рішення про невідповідність її діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Згідно з частиною третьою статті 230 ВК України помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

У разі відсутності в поданих на реєстрацію документах інформації, яка обов'язково повинна бути зазначена відповідно до вимог цього Кодексу, про це невідкладно повідомляється відповідний суб'єкт подання документів.

Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Якщо уточнені або інші документи не надійшли у цей строк, відповідні документи вважаються відсутніми.

Системний аналіз зазначеної норми дає підстави для висновку про те, що Виборчий кодекс України містить вичерпний перелік підстав щодо відмови у реєстрації.. Водночас, частина 4 статті 230 ВК України встановлює, що рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови повинно містити вичерпні підстави відмови.

Судом встановлено, що підставою відмови в реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" стала невідповідність поданих позивачем документів вимогам Виборчого кодексу України, а саме п. 6 ст. 219 порядку висування кандидатів: «кожен кандидат у депутати, включений до єдиного списку (крім першого кандидата), також має бути включений до одного з територіальних виборчих списків. Кандидат не може бути включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата) організації партії більше ніж один раз, а також до двох чи більше різних територіальних виборчих списків».

Проте, під час судового розгляду судом встановлено, що порядок висування кандидатів на Зборах Київської обласної організації Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" 20.09.2020 порушений не був. Всі надані оригінали документів, що були прийняті на цих Зборах, відповідають положенням Виборчого кодексу України.

Крім того, на наступний день після прийняття оскаржуваного рішення № 11, 25.09.2020 до Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області представником позивача подано пояснення та подання про виправлення помилок у територіальному виборчому списку.

Отже, на думку суду, зазначені недоліки у виборчій документації могли бути виправленими, згідно з вимогами статті 230 ВК України, і не були підставою для відмови в реєстрації кандидатів в депутати.

Із встановлених обставин слідує, що постанова № 11 від 24.09.2020 прийнята відповідачем не з виключних підстав, передбачених Виборчим кодексом України, оскільки вказаним Законом не передбачена така підстава для відмови у реєстрації як «невідповідність поданих позивачем документів вимогам Виборчого кодексу України, а саме п. 6 ст. 219», а отже така підстава не є правильною в розумінні Закону.

Враховуючи наведене правове регулювання, встановлені обставини та відсутність законних підстав для відмови у реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка", яка оформлена постановою № 11 від 24.09.2020, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а спірна постанова Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області від 24.09.2020 №11 є протиправною та підлягає скасуванню.

Згідно із частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 273-277 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Української міської територіальної виборчої комісії Обухівського району Київської області №11 від 24 вересня 2020 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області, включених до переліку кандидатів у депутати Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка".

Зобов'язати Українську міську територіальну виборчу комісію Обухівського району Київської області розглянути подані 22 вересня 2020 року Київською обласною організацією Політичної партії "УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка" документи для реєстрації кандидатів у депутати Української міської ради Обухівського району Київської області на чергових виборах депутатів 25 жовтня 2020 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.