29 вересня 2020 року м. Київ справа №320/4157/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії. (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не включення до розрахунку пенсії позивача складової "індексація";
- зобов'язати відповідача включити до розрахунку пенсії позивача за вислугу років з 3 квітня 2019 р. складову «індексація» в розмірі 557 грн. 82 коп. та перерахувати і виплатити пенсію з урахуванням отриманих вже сум одним платежем.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем безпідставно відмовлено у включенні до розрахунку пенсії позивача сум індексації грошового забезпечення, яку позивач отримував до звільнення і яка зазначена в його розрахункових листах, з огляду на наявність права на перерахунок пенсії з включенням до розрахунку пенсії такої складової як індексація.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання. Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
12 червня 2020 р. від відповідача надійшов до суду відзив на позовну заяву, в якому він позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити у повному обсязі. Зазначає, що позивачу правомірно здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103 та від 30 серпня 2017р. №704 на підставі відповідної довідки ГУНП в Київській області про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій, та відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
19 червня 2020 р. позивачем подано відповідь на відзив, в якому зазначає про безпідставність тверджень відповідача щодо здійснення органами Пенсійного фонду розрахунку та нарахування пенсії виключно на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розміри грошового забезпечення, оскільки при призначенні пенсії позивачу відомості щодо складових грошового забезпечення позивача було взято органами Пенсійного фонду з грошового атестату позивача, в якому також зазначено і суму індексації. Відтак, для включення до перерахунку пенсії індексації відповідач мав взяти до уваги грошовий атестат позивача.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач є пенсіонером, якому призначено пенсію по інвалідності 2 групи (інвалідність армії, національна поліція), про що видано пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 . Пенсію позивачу призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до протоколу призначення пенсії за пенсійною справою 1013022008 від 1 листопада 2018 р., позивачу призначено пенсію у розмірі 60% грошового забезпечення виходячи з наступних його складових: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років 40%; премія 10,986%.
10 березня 2020 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з клопотанням про перерахунок його пенсії з включенням до грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія за вислугу років, індексації у розмірі 557 грн. 82 коп.
Листом відповідача від 30 квітня 2020 р. №1000-0235-8/33345 позивачу повідомлено про відсутність підстав для включення індексації дії грошового забезпечення для розрахунку пенсії, оскільки індексація не є додатковим видом грошового забезпечення та не носить постійний характер.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 р. №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.
Відповідно до вимог статті 9 Закону №2011-XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя).
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 р. №2017-III (далі - Закон №2017-III) встановлено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Згідно з вимогами ч. 2 статті 19 Закону №2017-III державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначено Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 3 липня 1991 р. №1282-XII (далі - Закон №1282-XII).
Відповідно до вимог статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Приписами статті 2 Закону №1282-XII встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Таким чином, оскільки індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист.
Аналогічну за змістом правову позицію висловлено Верховним Судом, зокрема у своїх постановах від 3 квітня 2019 р. у справі №638/9697/17, від 15 квітня 2019 р. у справі №522/9659/16-а, від 30 вересня 2019 р. у справі №751/4349/16-а.
Згідно з наявними у матеріалах справи розрахунковими листами позивача за 2017-2018 роки, під час проходження служби позивачу здійснювалось нарахування та виплата індексації його грошового забезпечення. Проведення індексації грошового забезпечення позивача підтверджується довідкою Головного управління Національної поліції в Київській області від 30 червня 2020 р. №429.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 р. №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до вимог ч. 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі по тексту - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 р.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 45 (у редакції, яка діяла з 21 лютого 2018 р.) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з вимогами абзацу 1 пункту 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, підставою для перерахунку пенсії є відповідна довідка, на підставі якої здійснюється такий перерахунок.
Згідно з матеріалів пенсійної справи 1013022008 позивача, Пенсійним фондом призначено пенсію позивачу на підставі грошового атестата №30 та довідки ГУНП в Київській області від 29 січня 2019 р. №70 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (набавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При цьому, згідно з грошовим атестатом №30 розмір індексації грошового забезпечення позивача складає 557 грн. 82 коп.
Це означає, що у органа ПФУ були належні документи для врахування індексації при визначенні розміру пенсії позивача, проте ці документи не були використані.
Верховний Суд у постанові від 13 березня 2019 р. у справі №240/6263/18 висловив правову позицію, за якою в територіальних органів Пенсійного фонду України відсутні повноваження самостійно визначати розміри грошового забезпечення військовослужбовцям під час здійснення їм перерахунку пенсії на підставі отриманих довідок про грошове забезпечення, до яких не увійшли додаткові види грошового забезпечення.
Відтак, враховуючи наведені обставини та правове регулювання, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невключення до розрахунку пенсії ОСОБА_2 складової «індексація» та вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області включити до розрахунку пенсії позивача за вислугу років, починаючи з 3 квітня 2019 р. складову «індексація» в розмірі 557 грн. 82 коп. та перерахувати і виплатити пенсію з врахуванням вже отриманих сум одним платежем є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ураховуючи викладене, суд визнає, що відповідачем протиправно було не включено до розрахунку пенсії позивача складової "індексація", передбачених частиною другою статті 2 КАС України.
Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не було спростовано відповідачем. Отже, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Оскільки позивач є звільненим від сплати судового збору, то підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо невключення до розрахунку пенсії ОСОБА_1 складової «індексація».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області включити до розрахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, починаючи з 3 квітня 2019 р. складову «індексація» в розмірі 557 грн. 82 коп. та перерахувати і виплатити пенсію з урахуванням вже отриманих сум одним платежем.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, адреса: вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ - 22933548.
Суддя Журавель В.О.
Дата складення рішення суду 29 вересня 2020 року.