Постанова від 17.09.2020 по справі 335/7188/20

1Справа № 335/7188/20 3/335/1726/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2020 року м. Запоріжжя

Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Макаров В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Запоріжжі матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління Служби безпеки України в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , працюючого спеціалістом Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу № 59/17/15 про адміністративне правопорушення, складеного 18.08.2020 року спеціалістом відділу охорони державної таємниці Управління СБ України в Запорізькій області майором Бузало Т.М., відповідно до компетенції, повноважень, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації» від 26.09.2012 року № 887, наказу Міністерства надзвичайних ситуацій України «Про затвердження методичних рекомендацій з розроблення положень про структурний підрозділ з питань цивільного захисту місцевої державної адміністрації» від 26.11.2012 року № 1354, Департамент з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації здійснює забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, у тому числі, і на особливий період, участь у територіальній обороні тощо.

Виконання цих завдань передбачає здійснення діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

У ході провадження цієї діяльності співробітники Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації працюють в сферах оборони, економіки, науки і техніки з інформацією обмеженого доступу зі ступенем секретності «Цілком таємно», «Таємно», які відповідають статтям 1.12.3, 1.12.4, 1.12.7, 2.1.9, 2.1.10 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю (зі змінами), затвердженого наказом СБ України від 12.08.2005 року № 440 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.2005 року за № 902/11182 (ЗВДТ).

Відповідно до вимог статті 20 Закону України «Про державну таємницю» та п. 6 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року № 939 (зі змінами, далі - Порядок № 939), Департамент з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації проваджує діяльність, пов'язану з державною таємницею, на підставі спеціального дозволу від 04.07.2019 року № ЗП2-2019-025 , терміном дії до 01.07.2023 року.

Відповідно до вимог статті 21 Закону України «Про державну таємницю», з метою розроблення та здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за їх додержанням, в Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (далі - ДЦЗН ЗОДА) обов'язки щодо забезпечення режиму секретності покладено на спеціаліста відділу кадрової, організаційної, режимно-секретної роботи, діловодства та контролю управління планування та з питань запобігання надзвичайним ситуаціям і організаційної роботи ДЦЗН ЗОДА.

Наказом ДЦЗН ЗОДА від 21.01.2020 року № 9-к, призначено на посаду спеціаліста відділу кадрової, організаційної, режимно-секретної роботи, діловодства та контролю управління планування та з питань запобігання надзвичайним ситуаціям і організаційної роботи ОСОБА_1 , якому розпорядженням Управління СБУ в Запорізькій області від 22.05.2018 року № 76 Д надано допуск до державної таємниці за формою 2 (два).

Відповідно до вимог статті 27 Закону України «Про державну таємницю» та п. 65 Порядку № 939, ОСОБА_1 надано доступ до державної таємниці зі ступенем секретності інформації «Цілком таємно», «Таємно» (наказ від 03.07.2018 року № 87-к).

Поряд із цим, 23.04.2018 року ОСОБА_1 взяв на себе письмове зобов'язання громадянина України у зв'язку з допуском до державної таємниці щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена, виконання вимог режиму секретності, нерозголошення відомостей, що складають державну таємницю та додержання інших вимог законодавства про державну таємницю.

Відповідно до посадової інструкції, ОСОБА_1 як відповідальна особа за режим секретності, зобов'язаний розробляти та здійснювати заходи щодо забезпечення режиму секретності під час проведення всіх видів секретних робіт в ДЦЗН ЗОДА.

Проте, в порушення посадової інструкції та взятого на себе письмового зобов'язання ОСОБА_1 не вживав заходів, спрямованих на забезпечення режиму секретності, та не здійснював контроль за виконанням заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці в ДЦЗН ЗОДА, чим порушив вимоги статей 21, 28 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 5, 40, 42 (8), 69, 161, 217, 228, 353, 438, 735-739, 741, 746-1 Порядку № 939.

Так, в порушення п. 161 Порядку № 939, відбір матеріальних носіїв секретної інформації (далі - МНСІ), грифи секретності яких підлягають перегляду, не оформлюються їх переліком. Відповідно до цього, перелік МНСІ не доповідався керівнику ДЦЗН ЗОДА.

В порушення п. 228 Порядку № 939, Інструкції на випадок виникнення надзвичайної ситуації (пожежі, аварії, стихійного лиха, спрацювання сигналізації тощо), № 89 від 01.10.2019 року не визначає порядку доступу та перебування у режимному приміщенні РСО № 23 представників аварійних та рятувальних служб. Також, цією Інструкцією не передбачено порядок дій працівників ДУЗН ЗОДА у разі спрацювання сигналізації

В порушення п. 353 Порядку № 939, номенклатуру секретних справ на 2020 рік (№ 3 ДСК від 02.01.2020 року) несвоєчасно розроблено та схвалено (21.01.2020 року) експертною комісією з проведення експертизи цінності документів ДЦЗН ЗОДА. Відсутнє погодження номенклатури секретних справ на 2020 року з установою вищого рівня або державного архівною установою.

В порушення п. 438 Порядку № 939, ОСОБА_1 не заведено спеціальний робочий зошит РСО для запису результатів щоквартальних перевірок робочих місць виконавців секретних документів.

В порушення п.п. 735-739, 741 Порядку № 939, План заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану (далі - План заходів, № 39 від 20.05.2019 року) не містить конкретних основних (технічних, контрольних) заходів, спрямованих на запобігання витоку секретної інформації у разі введення особливого періоду, не визначено посадових осіб, відповідальних за здійснення кожного з основних запланованих заходів. Планом заходів не передбачено: 1) список посадових осіб (склади команд), відповідальних за організацію та виконання заходів з транспортування МНСІ до місць евакуації, охорону в період їх підготовки до транспортування та під час транспортування; 2) організацію роботи РСО в місцях евакуації, у тому числі порядок роботи з МНСІ. План заходів не переглядався та не уточнювався з 20.05.2019 року (зміни та доповнення не вносилися).

В порушення п. 741 Порядку-939, Проєкти документів, передбачені п. 740 Порядку № 939 (акти про знищення МНСІ, що не мають практичної та культурної цінності; описи МНСІ, що підлягають вивезенню до місць евакуації), не переглядалися з 2018 року.

Таким чином, згідно вказаного протоколу ОСОБА_1 порушив законодавство про державну таємницю, а саме, не вжив заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, тим самим вчинив адміністративне правопорушення у сфері охорони державної таємниці передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому порядку.

16.09.2020 року ОСОБА_1 через канцелярію суду подав заяву, відповідно до якої просить розглядати справу у його відсутність, свою вину у вчиненні вказаного правопорушення визнає в повному обсязі, та підтверджує обставини викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 10 КУпАП,адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Орган (посадова особа), відповідно до ст. 252 КпАП України, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

П. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП передбачено відповідальність за порушення законодавства про державну таємницю, а саме, невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

Окрім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини, його вина у вчиненні правопорушення передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП підтверджується дослідженими та проаналізованими письмовими доказами по справі, а саме: протоколом № 59/17/15 про адміністративне правопорушення від 18.08.2020 року; витягом № 59/17/552 від 18.08.2020 року з Акту перевірки стану охорони державної таємниці в Департаменті з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 29.09.2020 року № 59/17/1728 ДСК Управління Служби безпеки України в Запорізькій області, затвердженого 29.07.2020 року начальником Управління Служби безпеки України в Запорізькій області полковником ОСОБА_2 ; витягом з наказу Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 03.07.2018 року № 87-к про прийом на роботу ОСОБА_1 ; довідкою (Форма 14) від 02.08.2020 року № 08/08/2020; письмовим зобов'язанням ОСОБА_1 у зв'язку з допуском до державної таємниці (Додаток 9 до Порядку Форма 9); письмовими поясненнями порушника, витягом з наказу Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 21.01.2020 року № 9-к Про переведення працівників, які займають посади державної служби, Департаменту на інші посади; посадовою інструкцією спеціаліста відділу кадрової, організаційної, режимно-секретної роботи, діловодства та контролю управління планування та з питань запобігання надзвичайним ситуаціям і організаційної роботи Департаменту з питань цивільного захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, затвердженої 03.02.2020 року; іншими матеріалами справи.

Таким чином, своїми діями які виразилися у невжитті заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечення контролю за охороною державної таємниці, ОСОБА_1 порушив законодавства про державну таємницю, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,

При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника та ступінь його вини.

Обставинами, які пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 є визнання вини та щире каяття.

Обставин, які б обтяжували відповідальність ОСОБА_1 за наслідками розгляду справи не встановлено.

Санкцією ч. 1 ст. 212-2 КУпАП передбачено накладення адміністративного стягнення у вигляді накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи всі обставини справи, на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції статті, що передбачає відповідальність за вчинене правопорушення, у виді штрафу в мінімальному розмірі, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.

Крім того, відповідно до ст.ст. 40-1, 283 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420 грн. 40 коп. в дохід держави.

На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 24, 33-35, 283-285, 294, 212-2, КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП і за його вчинення накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. (п'ятсот десять грн.) в дохід держави.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений ним не пізніше як через п'ятнадцяти днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.

У разі несплати штрафу у строк, установлений частиною ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП; витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 420 грн. 40 коп. в дохід держави.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її оголошення. Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя.

Суддя В.О. Макаров