Справа № 333/5176/20
Провадження № 2-о/333/240/20
24 вересня 2020 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Михайлової А.В.,
за участю секретаря судового засідання Уляницької Д.О.,
розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Комунарський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті особи,
Заявник звернулася до суду із вказаною заявою, в якій просить суд встановити факт смерті її матері. В обґрунтування заяви зазначила, що вона є донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьку від хвороби. Звернувшись до Комунарського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) із заявою про реєстрацію факту смерті ОСОБА_2 , нею було отримано лист про відмову у проведенні державної реєстрації смерті. Причиною відмови є те, що заявником пред'явлено документ який не відповідає формі визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2016 року №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження та смерті». Встановлення факту смерті необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть.
Заявник до судового засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник заінтересованої особи повідомлений своєчасно та належним чином, у судове засідання свого представника не направив, причини його неявки суду невідомі.
Суд, розглянувши заяву та додані матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, приходить до висновку, що вимоги заявниці про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , Кіровським відділом РАГС м. Донецька 09 листопада 1981 року ОСОБА_1 уклала шлюб із ОСОБА_4 , після укладення шлюбу їй присвоєно прізвище: ОСОБА_1 .
Згідно свідоцтва про народження (повторно) серії НОМЕР_2 від 24.09.2020 року, виданого Комунарським районним у місті Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис № 99, заявник - ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно довідки про причину смерті № 4551 до форми 106/у від 10.12.2018 року, виданої Республіканським бюро судово-медичних експертиз, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , причина смерті - атеросклеротична хвороба серця.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.
Відповідно до роз'яснень, даних в п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася в м. Керчі Кримської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку, про що свідчить довідка про причину смерті № 4551 до форми 106/у від 10.12.2018 року, виданої Республіканським бюро судово-медичних експертиз.
Заявник ОСОБА_1 звернулася до Комунарського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) із заявою про державну реєстрацію смерті матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом Комунарського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 17.09.2020 року № 354/21.17-83 ОСОБА_1 відмовлено у державній реєстрації з підстав, що при аналізі документів, наданих заявником, було встановлено їх невідповідність Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», оскільки, згідно з ст. 17 зазначеного Закону, підставою для проведення державної реєстрації смерті в Україні є документ, встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, а у разі відсутності документа закладу охорони здоров'я - рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Постановою Верховної Ради України від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей визнано тимчасово окупованими територіями.
На підставі ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5 (з відповідними змінами та доповненнями) підставою для проведення державної реєстрації смерті є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Крім того, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» на території м. Донецьк Донецької області органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Тому будь-який документ, виданий на вищезазначеній території, вважається недійсним і не створює правових наслідків.
Оцінюючи надані заявником документи, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну і виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.
Відповідно до ст.ст.3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Забезпечення кожному права на справедливий суд і реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Враховуючи викладену практику Європейського суду з прав людини, суд вважає за необхідне взяти до уваги надані заявником документи, видані установами, що знаходяться на окупованій території, і оцінити їх разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, оскільки можливість збору доказів смерті особи на окупованій території може бути істотно обмеженою, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного і сімейного життя тощо.
Оскільки у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася в м. Керчі Кримської області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку, що є на даний час тимчасово окупованою територією, суд вважає за необхідне встановити факт її смерті в судовому порядку.
Керуючись п.5 ч.2 ст.283, п.8 ч.1 ст.315, ст.317 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Комунарський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті особи- задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася в м. Керчі Кримської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя Комунарського районного суду
м.Запоріжжя А.В.Михайлова