Рішення від 25.09.2020 по справі 243/8355/20

провадження № 2-о/243/859/2020

справа № 243/8355/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2020 року

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Ільяшевич О. В.,

за участю

секретаря судового засідання Гакала Д. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Слов'янського міськрайонного суду Донецької області (вул. Добровольського, 2, м. Слов'янськ, Донецької області) цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Слов'янський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту народження, -

ВСТАНОВИВ:

24 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області із заявою про встановлення факту народження, обґрунтувавши свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Макіївка Донецької області його дружина ОСОБА_2 народила дитину жіночої статі. На даний час органи ДРАЦС, на території м. Макіївки Донецької області діють незаконно і всі документи видані ними є недійсними та не відповідають вимогам діючого в Україні законодавства. Надати лікарське свідоцтво про народження доньки відповідного державного зразка він не може, оскільки лікарських установ, підконтрольних уряду України в м. Макіївці Донецької області також немає. У зв'язку із наведеним, через відсутність можливості зареєструвати народження дитини у встановленому законом порядку та отримати свідоцтво про її народження відповідного державного зразка іншим чином аніж як через звернення до суду, заявники вимушений був звернутися до суду із даною заявою, та просити суд ухвалити рішення яким встановити факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Макіївка Донецької області, громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину жіночої статі в м. Макіївка Радянського району Донецької області.

Заявник ОСОБА_1 , будучи повідомленим про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву з проханням розгляд справи проводити у його відсутності.

Представник заінтересованої особи Слов'янського міського ВДРАЦС, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, рішення просив ухвалити згідно із вимогами діючого законодавства.

Суд, дослідивши надані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що згідно із свідоцтвом про шлюб Серія: НОМЕР_1 , заявник ОСОБА_1 уклав шлюб з ОСОБА_2 (до шлюбу ОСОБА_3 ), з 18 липня 2019 року перебувають у зареєстрованому шлюбі.

Згідно із лікарським свідоцтвом про народження № 454 виданим 19 листопада 2019 року медичним закладом в м. Макіївка Донецької області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину жіночої статі вагою 3800,00 гр. в м. Макіївка Донецької області. Вагітність та пологи за рахунком другі.

Згідно із копією обмінної карти пологового відділення лікарні, у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відбулися пологи, за рахунком другі, в результаті яких народилась жива доношена дитина жіночої статі.

Згідно із свідоцтвом про народження № НОМЕР_2 виданим 10 грудня 2019 року міським ВДРАЦС Макіївського управління юстиції Міністерства юстиції, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками дитини жіночої статі - ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївка, Радянського району Донецької області.

Згідно із відмовою у проведенні державної реєстрації народження Слов'янського міського ВДРАЦС Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) № 20.22-488/32 від 18 вересня 2020 року, заявнику ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні реєстрації народження дитини жіночої статі, у зв'язку із тим, що на підтвердження її народження було пред'явлено документи видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Згідно із повідомленням Слов'янськогоміського ВДРАЦС № 20.22-13-1958/16 від 24 вересня 2020 року, в результаті розширеного пошуку за відомостями, внесеними до Державного реєстру актів цивільного стану громадян, відомості щодо актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 - відсутні.

Судом були досліджені також обмінна карта на ім'я ОСОБА_2 , видана медичним закладом в м. Макіївка Донецької області, виписка з історії розвитку дитини № 181930, результати № 324 мікробіологічного дослідження і визначення чутливості культур до хіміотерапевтичних препаратів від 28 лютого 2020 року.

Згідно із ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно із п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно із ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована відразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно із ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Встановлення факту народження дитини необхідне для проведення державної реєстрації народження на території України, яка контролюється державними органами, та отримання свідоцтва про народження встановленого державного зразка, для подальшого його використання згідно із законодавством України.

До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлений відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»№1207-VII від 15 квітня 2014 року, а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680- VII від 16 вересня 2014 року та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17 березня 2015 року.

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно із ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Та обставина, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївка Донецької області народила дитину жіночої статі знайшла своє підтвердження в судовому засіданні та стверджується, медичним свідоцтвом про народження, відомостями копії обмінної карти пологового відділення лікарні, випискою з історії розвитку дитини, результатами № 324 мікробіологічного дослідження і визначення чутливості культур до хіміотерапевтичних препаратів від 28 лютого 2020 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Вирішуючи питання щодо допустимості та належності доказів у сенсі глави 5 ЦПК України, суд приймає до уваги досліджені у судовому засіданні копію обмінної карти пологового відділення лікарні, які хоч і не є офіційними документами, що створюють самі по собі правові наслідки, однак на думку суду, можуть слугувати джерелом тих фактичних даних, які у сукупності із дослідженими у судовому засіданні копією виписки з історії розвитку дитини, результатів № 324 мікробіологічного дослідження і визначення чутливості культур до хіміотерапевтичних препаратів від 28 лютого 2020 року, а також свідоцтвом про народження, дають можливість суду дійти висновку про народження ОСОБА_2 , дитини за вказаних у заяві обставин.

Приймаючи до уваги лікарське свідоцтво про народження № 454 видане медичним закладом в м. Макіївка Донецької області, обмінну карту видану медичним закладом в м. Макіївка, копію виписки з історії розвитку дитини та копію результатів № 324 мікробіологічного дослідження і визначення чутливості культур до хіміотерапевтичних препаратів від 28 лютого 2020 року, суд виходить з того, що у тому становищі, в якому опинився заявник, він був позбавлений можливості отримати офіційні документи щодо народження доньки, а тому звертаючись до суду, надав усі можливі докази, які могли надати у цій ситуації.

Суд також зазначає, що свідоцтво про народження разом із обмінною картою пологового відділення, копією виписки з історії розвитку дитини та копією результатів № 324 мікробіологічного дослідження і визначення чутливості культур до хіміотерапевтичних препаратів від 28 лютого 2020 року, на думку суду є належними, допустимим та достатніми, для того щоб дійти висновку, про те, що ОСОБА_2 дійсно народила дитину жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївка Донецької області.

За змістом ч. 2 ст. 8 Конвенції з прав та основоположних свобод людини, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

У тлумаченні поняття «невтручання органів державної влади у здійснення права до приватного і сімейного життя людини», Європейським судом з прав людини застосовується принцип пропорційності та балансу інтересів, який забезпечується зокрема накладенням на державу позитивних обов'язків, властивих дієвій повазі до приватного та сімейного життя.

У вказаній конкретній справі, на думку суду, встановлення факту народження дитини, саме буде відповідати позитивному обов'язку держави сприяти батьку та матері, які знаходяться під юрисдикцією України щодо визначення статусу новонародженої дитини та самих батьків. При цьому, суд зазначає, що досліджені судом докази у їх сукупності дають підстави вважати, що в даному конкретному випадку встановлення факту народження дитини має значення для охорони прав батьків та прав новонародженої дитини, оскільки в такому випадку є наявною можливість визначення соціального статусу як батьків так і новонародженої дитини, а також не порушує балансу інтересів суспільства та/ або держави, за яким на державу покладаються нереальні і непропорційні зобов'язання.

Крім того, застосовуючи Рішення Європейського Суду, як джерело «живого» права, суд також зазначає, що в ситуаціях, подібним тим, що приводяться у вказаній справі, обов'язок ігнорувати, не приймати до уваги дії існуючих de facto інститутів далекий від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території життя продовжується. І це життя потрібно зробити більш стерпним і терпимим, воно повинно бути захищено від влади de facto, включаючи і їх суди, і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданих властей, що мають відношення до сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами в тому числі і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавляти проживаючих на цій території людей всіх їх прав кожного разу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать.

Така позиція висловлена у Рішенні Європейського Суду по справі «Кипр проти Турції» від 10 травня 2001 року (де також у п. 93 Суд нагадує, що в своєму Консультативному Висновку по Намібії Міжнародний Суд заявив наступне (1971 ICJ Reports, p. 56, § 125):

"Загалом непризнання північно-африканської адміністрації цієї Території не повинно привести позбавлення народу Намібії вигод від міжнародної співпраці. Зокрема в той час як дії офіційного характеру, які здійснюються урядом Північної Африки від імені або по відношенні Намібії після спливу відомого мандата, являються незаконними та такими, що не мають сили, ця неспроможність не може бути розповсюджена на такі дії, як наприклад реєстрація народження, смерті, шлюбу, наслідки подібних дій можуть бути проігноровані в погіршення мешканців цієї Території».

Суд, виходячи з аналізу чинного законодавства, розглянувши подані заявником документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши представлені в силу положень ст. 81 ЦПК України докази в їхній сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що заявлені ОСОБА_1 вимоги про встановлення факту народження дитини підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 317 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Враховуючи, що м. Макіївка Донецької області є тимчасово окупованою територією України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання цього рішення суду.

На підставі наведеного, керуючись статтями 4, 76-81,258,259,264,265,268, 315,317, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Слов'янський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту народження - задовольнити.

Встановити факт народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянкою України, уродженкою м. Макіївка Донецької області, ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статі, вагою 3800,00 гр. у м. Макіївка Радянського району Донецької області, Україна.

Дані про батьків дитини жіночої статі, ІНФОРМАЦІЯ_3 :

батько: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, уродженець м. Зугрес Донецької області;

мати: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка м. Макіївка Донецької області.

Рішення відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду .

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Учасники судового розгляду:

заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНКОПП: НОМЕР_3 , зареєстроване місце перебування: АДРЕСА_1 ;

заінтересована особа - Слов'янський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), місце знаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. генерала Батюка, буд. 24-б.

Головуючий - суддя: О. В. Ільяшевич