Справа № 560/4028/20
іменем України
25 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.06.2020 № 11 про відмову у перерахунку пенсії по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу". Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування та виплату мені з 02.06.2020 року пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" в розмірі 60 відсотків заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати зазначені у №397-Ф та 396-Ф від 28.05.2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця: - посадовий оклад за займаною посадою - 5100 грн.; - доплата за ранг (8 ранг) - 300 грн.; - надбавка за вислугу років (50 % за стаж державної служби 24 роки) - 2550 грн.; - надбавка за інтенсивність - 2137,31 грн.; - місячна премія за результатами роботи - 852,42 грн.; - інші виплати (матеріальна допомога, премії) - 921,33 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що внаслідок порушення ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII та ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) відповідач незаконно відмовив йому у призначенні пенсії державного службовця, посилаючись на те, що Законом України "Про державну службу" №889 не передбачено призначення пенсії по інвалідності.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28/07.2020 року суд відкрив спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Від представника відповідача на адресу суду 13.08.2020 року надійшов відзив в якому останній проти позову заперечив та зазначив, що чинним законодавством визначені правила, що підлягають застосуванню при призначенні пенсії державним службовцям після 01.05.2016. Враховуючи те, що позивачу уже призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-VI, права на призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу" позивач немає. Вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовляючи позивачу в призначенні пенсії державного службовця по інвалідності, діяло в межах та у спосіб, передбачені законодавством.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємному взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що на підставі Наказу №360-ос від 26.09.2018 ОСОБА_1 звільнено з посади провідного спеціаліста відділу з питань виплати пенсії Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області за згодою сторін, що підтверджується копією трудової книжки.
Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0062116 від 21.08.2019 стверджено, що ОСОБА_1 здійснено повторний огляд та встановлено ІІ групу інвалідності безтерміново.
Позивач 02.06.2020 звернулася до пенсійного органу із заявою, в якій просила перерахувати пенсію, вид перерахунку - перехід на пенсію за іншим законом.
До заяви про перерахунок пенсії, позивачем додано, зокрема, Довідку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 28.05.2020 року №396-Ф та Довідку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.05.2020 року №397-Ф.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.06.2020 №11, відмовлено позивачу у переведенні з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" відповідно до поданої заяви від 02.06.2020, оскільки Законом України №889-VIII від 10.12.2015 "Про державну службу" не передбачено призначення пенсії по інвалідності.
Листом від 24.06.2020 № 2200-0301-8/26831 відповідач повідомив позивача, що Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.06.2020 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності згідно Закону №889-VIII з врахуванням наданих довідок про заробітну плату, оскільки нормами цього Закону не передбачено призначення даного виду пенсії.
У разі незгоди з прийнятим рішенням позивачу запропоновано оскаржити його в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом за для захисту своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до копії трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 29.07.1987 встановлено призначення на посаду бухгалтера районної Ради з 26.10.1993 на підставі Розпорядження голови районної Ради №15 від 25.10.1993 та прийнято присягу держаного службовця 26.04.1994, та звільнено з посади провідного спеціаліста відділу з питань виплати пенсії Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області за згодою сторін 26.09.2018 на підставі Наказу №360-ос від 26.09.2018.
В період з 1994 по 2018 роки ОСОБА_1 працювала на різних посадах державної служби, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 від 29.07.1987.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII), дата набрання чинності: 01.05.2016.
Згідно з п. 8 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби було визначено "Порядком обчислення стажу державної служби", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок №283), який був чинний на час проходження позивачем служби в період з 1994 по 2016 років.
Згідно з п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Механізм обчислення стажу державної служби визначено "Порядком обчислення стажу державної служби", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229 (далі - Порядок №229), який чинний на час проходження позивачем служби з 01 травня 2016 року.
Згідно з п. 4 Порядку №229, до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 26 червня 2018 року по справі № 735/939/17 (адміністративне провадження №К/9901/2444/17).
Щодо вимог позову про визнання протиправним та скасування рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.06.2020 №11 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності за нормами Закону України "Про державну службу" та про зобов'язання відповідача призначити пенсію державного службовця, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 2 розд. ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, приписами ч. 9 ст. 37 Закону № 3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених ч. 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Судом встановлено, що трудовий стаж позивача на державній службі станом на 01.05.2016 складає: 22 роки - які зараховано відповідачем та при цьому, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, має стаж на посаді державної служби понад 20 років, перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно з ст. 37 Закону № 3723-XII, а тому відповідно наявні правові підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону № 3723-XII.
Стосовно доводів відповідача, що законодавцем визначено правила, які підлягають застосуванню при призначенні пенсії державним службовцям після 01 травня 2016 року, тобто підлягають застосуванню у сукупності норми, визначені п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положень" Закону № 889-VIII, і норми, передбачені ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII, які визначають умови для призначення пенсії державного службовця, а саме: вік, стаж державного службовця і страховий стаж, суд вважає такі доводи необґрунтованими, оскільки Закон не пов'язує нарахування пенсії по інвалідності з такою умовою, як досягнення певного віку. При цьому орган пенсійного фонду, як суб'єкт владних повноважень, трактує норми Закону на свій розсуд, і віддає перевагу найменш сприятливому для позивача тлумаченню законодавства України.
Аналогічна позиція викладена в рішенні Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року по справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18) (провадження № 11-555заі18), яке набрало законної сили і є зразковим рішенням.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Оскільки ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про переведення на інший вид пенсії саме 02.06.2020, тому саме з цієї дати необхідно зобов'язати відповідача призначити та здійснити нарахування й виплату пенсії, що є належним захистом порушеного права позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов, з урахуванням правового висновку Верховного Суду викладеного у зразковій справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18) (провадження № 11-555заі18) та висновків Верховного Суду, необхідно задовольнити.
Оскільки позивач була звільнена від сплати судового збору як інвалід ІІ групи, судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.06.2020 №11.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 02.06.2020 пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №396-Ф та №397-Ф від 28.05.2020.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 21318350)
Головуючий суддя О.П. Шевчук