Справа № 420/5775/20
25 вересня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасишиної О.М., за участю секретаря судового засідання Сидорівського С.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу у розмірі 2664812,75 грн., -
До суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу у розмірі 2664812,75 грн.
Ухвалою від 08.07.2020 року Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
30.07.2020 року (вх. № 29742/20) представником позивача до канцелярії суду подано клопотання про відкладення судового засідання.
26.08.2020 року (вх. № 33432/20) представником позивача до канцелярії суду подано клопотання про закриття підготовчого провадження.
Ухвалою від 26.08.2020 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що станом на 26.06.2020 року, відповідно до розрахунку податкового боргу, довідки про податкову заборгованість та інтегрованих карток платника (ІКП), податкова заборгованість ФОП ОСОБА_1 перед бюджетом становить - 2664812,75 грн. В зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ф» № 83220-55 від 12.06.2019 року, яку було направлено платнику рекомендованим листом.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.
Суд зазначає, що наявна у матеріалах справи судова кореспонденція, яка надсилалася на зазначену в позовній заяві адресу відповідача, повернулась до суду з відповідним поштовим повідомленням з відміткою органу зв'язку - “адресат відсутній за вказаною адресою” дата 08.09.2020р. Судом зроблено витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідно до якого, адреса відповідача співпадає із адресою зазначеною у позовній заяві. Крім того, адреса вказана у відповіді на запит до Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області також співпадає із адресою зазначеною у позовній.
Згідно ч. 11 ст. 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
В судове засідання 24.09.2020 року сторони по справі не з'явились, сповіщались належним чином та завчасно про дату, час та місце судового засідання, від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі позивача в порядку письмового провадження, відповідач про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про можливість розглянути позовну заяву в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
За правилами предметної підсудності встановленими ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (п. 1 ч. 1).
За таких обставин суд дійшов висновку про підсудність позовної заяви Головного управління ДПС в Одеській області Одеському окружному адміністративному суду.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Пунктом 38.1 статті 38 цього Кодексу передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
За правилами пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
При цьому, в силу вимог пункту 53.4 цієї статті, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, дані перевірок результатів діяльності платника податків, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
За правилами пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом розпочинається нарахування пені. Також нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Так, станом на 26.06.2020 року, відповідно до розрахунку податкового боргу, довідки про податкову заборгованість та інтегрованих карток платника (ІКП), податкова заборгованість ФОП ОСОБА_1 перед бюджетом становить - 2664812,75 грн. (а.с. 6-16).
Як вбачається з позовної заяви, заборгованість перед бюджетом виникла:
з податку на доходи фізичних осіб, що сплачують податок агентами із доходів платників податків у вигляді з/п - 296280,35 грн.;
з військового збору - 24690,02 грн;
з штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів - 2343332,38;
з адміністративних штрафів та інших санкцій - 510,00 грн.
Заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, що сплачують податок агентами із доходів платника податків у вигляді з/п виникла в результаті:
Проведення документальної позапланової виїзної перевірки в результаті чого було складено акт № 478/15-32-13-04/ НОМЕР_1 від 25.03.2019 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0010811304 від 22.04.2019 року - 210899,90 грн. (податкове зобов'язання) + 52724,96 грн. (штрафна санкція) + 32655,49 (пеня).
Заборгованість з військового збору виникла в результаті:
проведення документальної позапланової виїзної перевірки в результаті чого було складено акт № 478/15-32-13-04/ НОМЕР_1 від 25.03.2019 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0010851304 від 22.04.2019 року - 17574,99 (податкове зобов'язання) + 4393,74 грн. (штрафна санкція) + 2721,29 (пеня).
Заборгованість штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів виникла в результаті:
проведення документальної позапланової перевірки в результаті чого було складено акт № 478/15-32-13-04/ НОМЕР_1 від 25.03.2019 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0010841304 від 22.04.2019 року - 2343332,38 грн. (штрафна санкція).
Заборгованість з адміністративних штрафів та інших санкцій виникла в результаті проведення документальної позапланової виїзної перевірки в результаті чого було складено акт № 478/15-32-13-04/ НОМЕР_1 від 25.03.2019 року та винесено податкове повідомлення-рішення № 0010841304 від 22.04.2019 року.
Окрім того, згідно висновків акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборівза період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р. дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016р. по 31.12.2018р. від 25.03.2019р. № 478/15-32-13-04/ НОМЕР_1 (а.с. 18-28) встановлені наступні порушення, а саме:
п. 177.1, п. 177.2, п. 177.4, ст. 177, п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано податок на доходи осіб, який сплачується фізичними особами за результаті річного декларування за перевіряємий період у загальній сумі 210899,90 грн., у тому числі за 2016 рік у сумі 37247,14 грн., за 2017 рік у сумі 42891,41 грн., за 2018 рік у сумі 130761,35 грн.;
пп. 164.1.3 пункту 164.1 статті 164, п.п. 177.2 ст. 177, п. 161 підрозділу 10 розд. ХХ Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано військовий збір у загальній сумі 17574,99 грн., у тому числі: за 2016 рік у сумі 3103,93 грн., за 2017 рік у сумі 3574,28 грн., за 2018 рік у сумі 10896,78 грн.;
п. 1 ч. 2 ст. 6 розд. ІІ, п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 8 ст. 9 розд. ІІІ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в результаті чого донораховано єдиний внесок за перевіряємий період у загальній сумі 241406,12 грн., в тому числі за 2016 рік у сумі 43456,78 грн., за 2017 рік у сумі 45431,19 грн., за 2018 рік у сумі 152518,15 грн.;
п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України та п. 5 і 7 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування і фізичні особи, які проводять незалежну професійну діяльність, а саме: неналежне ведення книги обліку доходів та витрат Ф.-10;
п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: порушення порядку обліку товарних записів в книзі обліку доходів і витрат підприємця (неоприбуткування придбаного товару для подальшої реалізації) за гальну суму 1171666,19.
В силу положень пункту 57.3. статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
В силу вимог підпункту 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
А за правилами пункту 59.3. цієї статті, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. Відповідно до пункту 59.4.- податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. При цьому, за правилами пункту 59.5. у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що 12.06.2019 року податковим органом сформовано та направлено рекомендованим листом на адресу платника податкову вимогу форми «Ф» №83220-55 (зворотній бік а.с. 17), через наявність заборгованості перед бюджетом.
Доказів оскарження відповідачем податкової вимоги чи погашення податкового боргу за визначеним податковим зобов'язанням відповідачем суду не надано.
На час розгляду справи сума заборгованості в розмірі 2664812,75 грн. відповідачем не сплачена.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
Позовну заяву Головного управління ДПС в Одеській області (місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ 43142370) до Фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення суми податкового боргу у розмірі 2664812,75 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), суму заборгованості:
з податку на доходи фізичних осіб, що сплачують податок агентами із доходів платника податків у вигляді з/п - 296280,35 грн.; на бюджетний рахунок № UA488999980000031113063015411, банк отримувача Казначейство Украъни (ЕАП), МФО 899998, код 37015447, КБК 11010500, отримувач коштів УДКСУ в Савранському районі;
з військового збору - 24690,02 грн. на бюджетний рахунок №UA 388999980000033114341015420, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37015447, КБК 11011000, отримувач коштів УДКСУ в Савранському районі;
з штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів - 2343332,38 грн. на бюджетний рахунок №UA358999980000031113104015411, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код. 37015447, КБК 21080900, отримувач коштів УДКСУ в Савранському районі.;
з адміністративних штрафів та інших санкцій - 510 грн. на бюджетний рахунок № UA258999980000031111106015411, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код 37015447, КБК 21081103, отримувач коштів УДКСУ в Савранському районі.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст. 255 КАС України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Повний текст рішення складено та підписано 25.09.2020 р.
Суддя О.М. Тарасишина
.