23 вересня 2020 року справа № 200/9215/19-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Компанієць І.Д., Ястребової Л.В., секретар судового засідання - Харечко О.П., за участю представника відповідача - Помалюк І.В., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Селянського (Фермерського) господарства «ЕЛЕНА» та Головного управління ДПС у Донецькій на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року (повний текст складено 13 лютого 2020 року в м. Слов'янськ Донецької області) у справі № 200/9215/19-а (суддя в 1 інстанції - Абдукадирова К.Е.) за позовом Селянського (Фермерського) господарства «ЕЛЕНА» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 03 червня 2019 року № 0007131303, № 0007141303,-
Селянське (Фермерське) господарство «ЕЛЕНА» (далі - позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням уточнень позовних вимог, просило: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0007131303 від 03.06.2019 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 220 563,50 грн. (двісті двадцять тисяч п'ятсот шістдесят три гривні п'ятдесят копійок) та в частині нарахування пені у розмірі 13 797,10 грн. (тринадцять тисяч сімсот дев'яносто сім гривень десять копійок); визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0007141303 від 03.06.2019 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 9 797,21 грн. (дев'ять тисяч сімсот дев'яносто сім гривень двадцять одна копійка) та в частині нарахування пені у розмірі 5 748,87 грн. (п'ять тисяч сімсот сорок вісім гривень вісімдесят сім копійок).
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що 09 липня 2019 року позивачем отримано податкове повідомлення-рішення № 0007131303 від 03.06.2019 року, яке було винесено на підставі Акту документальної планової виїзної перевірки з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2018 «Про результати документальної планової виїзної перевірки Селянського (фермерського) господарства «Елена», код ЄДРПОУ 31046328» від 13.05.2019 року № 463/05-99-13-03/31046328.
За даним податковим повідомленням - рішенням було збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені у сумі 890 727,40 грн. (вісімсот дев'яносто тисяч сімсот двадцять сім гривень 40 копійок), з яких за податковим зобов'язанням 469 815,05 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 338 129,75 грн., сума пені 82 782,60 грн.
Позивач не погоджується з винесеним податковим повідомленням-рішенням та вважає його неправомірним, крім того вважає помилковими викладені в акті документальної планової виїзної перевірки № 463/05-99-13-03/31046328 від 13.05.2019р. висновки контролюючого органу, які призвели до порушенням його прав та інтересів у вигляді безпідставного нарахування підприємству підвищених штрафних (фінансових) санкцій (50%, 75%) у розмірі 220 563,50 грн. та за податковим повідомленням - рішенням № 0007141303 від 03.06.2019 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 9 797,21 грн. (дев'ять тисяч сімсот дев'яносто сім гривень двадцять одна копійка) згідно ст. 127 Податкового кодексу України.
Податковим органом, на думку позивача, протиправно застосовано до СФГ «ЕЛЕНА» збільшені розміри штрафів, оскільки у даному випадку існує одне триваюче порушення норм Податкового кодексу України щодо несвоєчасної сплати податку з доходів фізичних осіб. Крім того, позивач вважає, що підвищені розміри штрафів у разі повторного виявлення порушень застосовуються не за сам факт виявлення будь-яких порушень, а за повторне вчинення відповідних діянь.
Також позивач не погоджується з нарахуванням пені за податковим повідомленням-рішенням № 0007131303 від 03.06.2019 року у частині 13797,10 грн. та за податковим повідомленням-рішенням № 0007141303 від 03.06.2019 року у частині 5 748,875 грн., оскільки дана частина суми перевищує встановлені законодавчо норми нарахування пені відповідно до визначеної в податковому повідомленні-рішенні норми.
Позивач зазначав, що у разі, якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, передбачених Податковим кодексом, такий платник податків притягається до відповідальності відповідно до ст. 126 Податкового Кодексу. В свою чергу положеннями ст. 127 Податкового кодексу передбачена відповідальність, яка покладається на платника податків (в тому числі і на податкового агента) саме за не сплату (не перерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків. Враховуючи, що у даному випадку мала місце несвоєчасна сплата, застосування штрафної санкції на підставі ст. 127 Податкового кодексу є необґрунтованим.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року у справі № 200/9215/19-а адміністративний позов було задоволено частково, внаслідок чого: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0007131303 від 03.06.2019 року в частині нарахування пені у розмірі 13 797,10 грн. (тринадцять тисяч сімсот дев'яносто сім гривень десять копійок); визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0007141303 від 03.06.2019 року в частині нарахування пені у розмірі 5 748,87 грн. (п'ять тисяч сімсот сорок вісім гривень вісімдесят сім копійок); у задоволенні решти вимог відмовлено; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області на користь Селянського (Фермерське) господарства «ЕЛЕНА» суму судового збору у розмірі 1 921,00 гривні.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає частковому скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог і ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
На обґрунтування апеляційної скарги наведено практично ті самі доводи, які були викладені в позовній заяві та протягом розгляду справи в суді першої інстанції.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головним управлінням ДПС у Донецькій області також подано апеляційну скаргу, в якій зазначає, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає частковому скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог і ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що СФГ «ЕЛЕНА» допущено порушення в частині несплати (неперерахування) нарахованого/утриманого податку на доходи фізичних осіб з нарахованих/виплачених доходів у вигляді орендної плати фізичним особам (орендодавцям) за 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік до або під час виплати доходу. За порушення СФГ «ЕЛЕНА» строків сплати податку на доходи фізичних осіб відповідно п.129.1 ст. 129 Кодексу нарахована пеня: за порушення, які вчинені в 2016 році, пеня розрахована відповідно п.п.129.1.3 п.129.1 ст.129 Кодексу (в редакції станом на 01.01.2016), а саме у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента та відповідно п.129.4 ст.129 - пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб; за порушення, які вчинені в 2017-2018 роках, пеня розрахована відповідно п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Кодексу (в редакції станом на 01.01.2017 та 01.01.2018), а саме при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом та відповідно п.129.4 - на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
В судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи своєї апеляційної скарги та просила її задовольнити.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, встановила наступне.
В період з 18 квітня 2019 року по 06 травня 2019 року ГУ ДФС у Донецькій області проведено планову виїзну документальну перевірку позивача та за результатами якої 13 травня 2019 року складений Акт документальної планової виїзної перевірки з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2018. Селянського (фермерського) господарства «Елена», код за ЄДРПОУ 31046328» (том 1, арк.справи 16-82).
Як вбачається зі змісту зазначеного вище Акту перевірки від 13 травня 2019 року перевіркою були встановлені порушення позивачем вимог:
1. п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п.п.б) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України та розділу III Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Міністерства Фінансів України від 13.01.2015 №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку», а саме: подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, що привело до зміни платника податків та порушення порядку подання платником податку інформації для формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за 1-4 квартал 2016 року, 1-4 квартал 2017 року та 1-4 квартал 2018 року;
2. п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.2 ст.54, абз.2 п.57.1 ст.57, п.п.168.1.2, п.п.168.1.4 п. 168.1 ст.168, п.п.е) п. 176.1 ст.176, п.п.а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України в частині: несплати (неперерахування) нарахованого/утриманого податку на доходи фізичних осіб з нарахованих/виплачених доходів у вигляді орендної плати фізичним особам (орендодавцям) за 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік на загальну суму 469815,05 грн., з них: -1900,62 грн. за 2016 рік терміном сплати 17.10.2016 при виплаті доходу 16.10.2016 готівкою з каси податкового агента; -54474,90 грн. за 2016 рік терміном сплати 29.11.2016 при виплаті доходу 28.11.2016 готівкою з каси податкового агента; -48005,60 грн. за 2016 рік терміном сплати 01.12.2016 при виплаті доходу 30.11.2016 готівкою з каси податкового агента; -5300,72 грн. за 2016 рік терміном сплати 05.12.2016 під час виплати доходу 05.12.2016; -939,13 грн. за 2016 рік терміном сплати 06.12.2016 під час виплати доходу 06.12.2016; -751,30 грн. за 2016 рік терміном сплати 04.12.2016 при виплаті доходу 03.12.2016 готівкою з каси податкового агента; -469,57 грн. за 2016 рік терміном сплати 09.12.2016 під час виплати доходу 09.12.2016; -760,25 грн. за 2016 рік терміном сплати 22.12.2016 під час виплати доходу 22.12.2016; -25012,25 грн. за 2016 рік терміном сплати 24.12.2016 при виплаті доходу 23.12.2016 готівкою з каси податкового агента; -894,41 грн. за 2017 рік терміном сплати 22.12.2017 під час виплати доходу 22.12.2017; 6768,18 грн. за 2017 рік терміном сплати 27.12.2017 під час виплати доходу 27.12.2017; -130794,27 грн. за 2017 рік терміном сплати 30.12.2017 при виплаті доходу 27.12.2017 готівкою з каси податкового агента; 929,83 грн. за 2017 рік терміном сплати 28.12.2017 під час виплати доходу 28.12.2017; -47032,66 грн. за 2018 рік терміном сплати 02.12.2018 при виплаті доходу 29.11.2018 готівкою з каси податкового агента; -55862,83 грн. за 2018 рік терміном сплати 09.12.2018 при виплаті доходу 06.12.2018 готівкою з каси податкового агента; -50093,22 грн. за 2018 рік терміном сплати 10.12.2018 при виплаті доходу 07.12.2018 готівкою з каси податкового агента; -1453,42 грн. за 2018 рік терміном сплати 22.12.2018 при виплаті доходу 19.12.2018 готівкою з каси податкового агента; 1453,42 грн. за 2018 рік терміном сплати 25.12.2018 при виплаті доходу 22.12.2018 готівкою з каси податкового агента; - 2906,83 грн. за 2018 рік терміном сплати 28.12.2018 під час виплати доходу 28.12.2018; 34011,64 грн. за 2018 рік терміном сплати 31.12.2018 при виплаті доходу 28.12.2018 готівкою з каси податкового агента; несплати (неперерахування) суми нарахованого/утриманого податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу у вигляді орендної плати за 2017 рік фізичній особі (орендодавцю) на суму 450,00 грн. терміном сплати 28.07.2017 при виплаті доходу 25.07.2017 готівкою з каси податкового агента (перерахований після виплати доходу 27.10.2017).
3. п.п.1.4, 1.6 п.16-1 підрозд. 10 розд. ХХ, п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.2 ст.54, абз.2 п.57.1 ст.57, п.п.168.1.2, п.п.168.1.4 п.168.1 ст.168, п.п.е) п.176.1 ст.176, п.п.а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України в частині: несплати (неперерахування) нарахованого/утриманого військового збору з нарахованих/виплачених доходів у вигляді орендної плати за 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік фізичним особам (орендодавцям) на загальну суму 39151,36 грн., з них: -158,39 грн. за 2016 рік терміном сплати 17.10.2016 при виплаті доходу 16.10.2016 готівкою з каси податкового агента; -4539,58 грн. за 2016 рік терміном сплати 29.11.2016 при виплаті доходу 28.11.2016 готівкою з каси податкового агента; -4000,47 грн. за 2016 рік терміном сплати 01.12.2016 при виплаті доходу 30.11.2016 готівкою з каси податкового агента; -441,72 грн. за 2016 рік терміном сплати 05.12.2016 під час виплати доходу 05.12.2016; -78,26 грн. за 2016 рік терміном сплати 06.12.2016 під час виплати доходу 06.12.2016; -62,61 грн. за 2016 рік терміном сплати 04.12.2016 при виплаті доходу 03.12.2016 готівкою з каси податкового агента; -39,13 грн. за 2016 рік терміном сплати 09.12.2016 під час виплати доходу 09.12.2016; -63,35 грн. за 2016 рік терміном сплати 22.12.2016 під час виплати доходу 22.12.2016; -2084,63 грн. за 2016 рік терміном сплати 24.12.2016 при виплаті доходу 23.12.2016 готівкою з каси податкового агента; -74,53 грн. за 2017 рік терміном сплати 22.12.2017 під час виплати доходу 22.12.2017; 564,02 грн. за 2017 рік терміном сплати 27.12.2017 під час виплати доходу 27.12.2017; -10899,52 грн. за 2017 рік терміном сплати 30.12.2017 при виплаті доходу 27.12.2017 готівкою з каси податкового агента; 77,49 грн. за 2017 рік терміном сплати 28.12.2017 під час виплати доходу 28.12.2017; -3919,39 грн. за 2018 рік терміном сплати 02.12.2018 при виплаті доходу 29.11.2018 готівкою з каси податкового агента; -4655,24 грн. за 2018 рік терміном сплати 09.12.2018 при виплаті доходу 06.12.2018 готівкою з каси податкового агента; 4174,43 грн. за 2018 рік терміном сплати 10.12.2018 при виплаті доходу 07.12.2018 готівкою з каси податкового агента; -121,12 грн. за 2018 рік терміном сплати 22.12.2018 при виплаті доходу 19.12.2018 готівкою з каси податкового агента; 121,12 грн. за 2018 рік терміном сплати 25.12.2018 при виплаті доходу 22.12.2018 готівкою з каси податкового агента; 242,24 грн. за 2018 рік терміном сплати 28.12.2018 під час виплати доходу 28.12.2018; 2834,12 грн. за 2018 рік терміном сплати 31.12.2018 при виплаті доходу 28.12.2018 готівкою з каси податкового агента; - несплати (неперерахування) суми нарахованого/утриманого військового збору під час виплати доходу у вигляді орендної плати за 2017 рік фізичній особі (орендодавцю) на суму 37,50 грн. терміном сплати 28.07.2017 при виплаті доходу 25.07.2017 готівкою з каси податкового агента (перерахований після виплати доходу 27.10.2017).
4. ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464-ІV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині несплати сум єдиного внеску, які сплачуються одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансові платежі), на загальну суму 11189,06 грн. у т.ч.: під час виплати заробітної плати 28.07.2014 року за червень 2014 року - в сумі 5038,73 грн. та під час виплати заробітної плати 15.08.2014 року за липень 2014 року - в сумі 6150,33 грн., з урахуванням Постанови Великої Палати Верховного Суду від 06.11.2018 у справі № 812/292/18.
На підставі зазначеного Акту перевірки податковим органом 03 червня 2019 року винесені спірні податкові повідомлення рішення № 0007131303, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у т.ч. з податку на доходи фізичних осіб на суму 469 815,05 гривень, у т.ч. штрафні санкції у розмірі 338 129,75 гривень та нараховано пені у розмірі 82 782,60 гривень та № 0007141303, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у т.ч. з військового збору у сумі 39 151,36 гривень, у т.ч. штрафні санкції у розмірі 28 177,58 гривень та пеня у сумі 6 898,65 гривень (том 1, арк.справи 128).
Також до матеріалів справи додані відповідні розрахунки штрафних санкцій до податкових повідомлень - рішень від 03 червня 2019 року № 0007131303 та № 0007141303 (том 1, арк.справи 130-137).
Таким чином, зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач частково оскаржує спірні податкові повідомлення рішення в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 220 563,50 грн. (двісті двадцять тисяч п'ятсот шістдесят три гривні п'ятдесят копійок) та в частині нарахування пені у розмірі 13 797,10 грн. (тринадцять тисяч сімсот дев'яносто сім гривень десять копійок) за податковим повідомленням-рішенням № 0007131303 від 03.06.2019 року та в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 9 797,21 грн. (дев'ять тисяч сімсот дев'яносто сім гривень двадцять одна копійка) та в частині нарахування пені у розмірі 5 748,87 грн. (п'ять тисяч сімсот сорок вісім гривень вісімдесят сім копійок) за податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області № 0007141303 від 03.06.2019 року.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI ( далі - ПК України).
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
Згідно з пунктом 41.3 ст. 41 Податкового кодексу повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.
Відповідно до п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу «витягнутої руки», крім випадків перевірки дотримання платником податків вимог пп. 140.5.4, 140.5.6 п. 140.5 ст. 140 цього Кодексу.
Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Пунктом 86.7 ст. 86 Податкового кодексу передбачено, що у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 ст. 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному ст. 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 ст. 44 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому ст. 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 ст. 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків (п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу).
Згідно з п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, зокрема, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 58.1 ст. 58 Податкового кодексу визначено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до ст. 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання (за наявності) та штрафних (фінансових) санкцій.
Форма та порядок надіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Колегія суддів зазначає, що відповідачем під час проведення документальної планової виїзної перевірки встановлено порушення Селянським (Фермерським) господарством «ЕЛЕНА» податкового законодавства, про що 13 травня 2019 року був складений акт № 463/05-99-13-03/31046328 (том 1, арк.справи 16).
З огляду на матеріали справи позивачем не були подані до контролюючого органу заперечення на акт перевірки, у зв'язку і чим відповідачем у встановлені законом строки прийняті спірні податкові повідомлення-рішення: від 03 червня 2020 року - № 0007131303 та № 0007141303.
Щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0007131303 від 03.06.2019 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 220 563,50 грн. (двісті двадцять тисяч п'ятсот шістдесят три гривні п'ятдесят копійок) та в частині нарахування пені у розмірі 13 797,10 грн. (тринадцять тисяч сімсот дев'яносто сім гривень десять копійок), колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 109 Податкового кодексу визначено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 110 Податкового кодексу платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Під час перевірки податковим органом встановлено, що за даними бухгалтерського та податкового обліку встановлено, що податок на доходи фізичних осіб за перевіряємий період був нарахований, але своєчасно не перерахований до бюджету.
Так, перевіркою встановлено порушення п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.2 ст.54, абз.2 п.57.1 ст.57, п.п.168.1.2, п.п.168.1.4 п. 168.1 ст.168, п.п.е) п. 176.1 ст.176, п.п.а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України в частині: несплати (неперерахування) нарахованого/утриманого податку на доходи фізичних осіб з нарахованих/виплачених доходів у вигляді орендної плати фізичним особам (орендодавцям) за 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік на загальну суму 469 815,05 гривень.
А саме: 1900,62 грн. за 2016 рік терміном сплати 17.10.2016 при виплаті доходу 16.10.2016 готівкою з каси податкового агента; -54474,90 грн. за 2016 рік терміном сплати 29.11.2016 при виплаті доходу 28.11.2016 готівкою з каси податкового агента; -48005,60 грн. за 2016 рік терміном сплати 01.12.2016 при виплаті доходу 30.11.2016 готівкою з каси податкового агента; -5300,72 грн. за 2016 рік терміном сплати 05.12.2016 під час виплати доходу 05.12.2016; -939,13 грн. за 2016 рік терміном сплати 06.12.2016 під час виплати доходу 06.12.2016; -751,30 грн. за 2016 рік терміном сплати 04.12.2016 при виплаті доходу 03.12.2016 готівкою з каси податкового агента; -469,57 грн. за 2016 рік терміном сплати 09.12.2016 під час виплати доходу 09.12.2016; -760,25 грн. за 2016 рік терміном сплати 22.12.2016 під час виплати доходу 22.12.2016; -25012,25 грн. за 2016 рік терміном сплати 24.12.2016 при виплаті доходу 23.12.2016 готівкою з каси податкового агента; -894,41 грн. за 2017 рік терміном сплати 22.12.2017 під час виплати доходу 22.12.2017; 6768,18 грн. за 2017 рік терміном сплати 27.12.2017 під час виплати доходу 27.12.2017; -130794,27 грн. за 2017 рік терміном сплати 30.12.2017 при виплаті доходу 27.12.2017 готівкою з каси податкового агента; 929,83 грн. за 2017 рік терміном сплати 28.12.2017 під час виплати доходу 28.12.2017; -47032,66 грн. за 2018 рік терміном сплати 02.12.2018 при виплаті доходу 29.11.2018 готівкою з каси податкового агента; -55862,83 грн. за 2018 рік терміном сплати 09.12.2018 при виплаті доходу 06.12.2018 готівкою з каси податкового агента; -50093,22 грн. за 2018 рік терміном сплати 10.12.2018 при виплаті доходу 07.12.2018 готівкою з каси податкового агента; -1453,42 грн. за 2018 рік терміном сплати 22.12.2018 при виплаті доходу 19.12.2018 готівкою з каси податкового агента; 1453,42 грн. за 2018 рік терміном сплати 25.12.2018 при виплаті доходу 22.12.2018 готівкою з каси податкового агента; - 2906,83 грн. за 2018 рік терміном сплати 28.12.2018 під час виплати доходу 28.12.2018; 34011,64 грн. за 2018 рік терміном сплати 31.12.2018 при виплаті доходу 28.12.2018 готівкою з каси податкового агента; несплати (неперерахування) суми нарахованого/утриманого податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу у вигляді орендної плати за 2017 рік фізичній особі (орендодавцю) на суму 450,00 грн. терміном сплати 28.07.2017 при виплаті доходу 25.07.2017 готівкою з каси податкового агента (перерахований після виплати доходу 27.10.2017).
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком є обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 ст. 36 Податкового кодексу).
На підставі п. 36.4 ст. 36 Податкового кодексу України виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податку самостійно або за допомогою представника чи податкового агента.
Як визначено п. 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Приписами пп. 162.1.3 п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу визначено, що платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, податковий агент.
Відповідно до пп. 14.1.180 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV цього Кодексу.
Пунктами 18.1, 18.2 ст. 18 Податкового кодексу України встановлено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу ).
Підпунктом 164.2.5 п. 164.2 статті 164 ПК України визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: 164.2.5. дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 цього Кодексу.
Відповідно до пп. 168.1.1, 168.1.2 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
При цьому згідно з пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Статтею 170 (п.п. 170.1.1. п. 170.1) визначено, що податковим агентом платника податку - орендодавця щодо його доходу від надання в оренду (емфітевзис) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар.
При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Колегією суддів встановлено, що штрафні санкції та пеня позивачу були нараховані саме за несплату та несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб, позивач не заперечує факту несплати та несвоєчасної сплати податку на доходи фізичних осіб.
Відповідно до п. 31.1 ст. 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету (п. 54.2 ст. 54 Податкового кодексу України).
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України), тобто у строки, вказані у ст. 168 Податкового кодексу України.
Таким чином, положення Податкового кодексу України чітко визначають момент узгодження грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб та строки перерахування податку до бюджету. У разі несплати сум узгоджених грошових зобов'язань у строки, встановленні податковим законодавством, вони набувають статусу податкового боргу і платник податків несе відповідальність у вигляді штрафу за порушення строків перерахування податку.
Відповідальність платників податків за податкові правопорушення регламентується главою 11 Податкового кодексу України, яка серед іншого, передбачає відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) податків (ст. 126 Податкового кодексу України) та за порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати (ст. 127 Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. 127 Податкового кодексу не нарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Відповідальність за правопорушення, передбачене ст. 127 Податкового кодексу, може наставати у разі, коли платник податків, у тому числі податковий агент, допускає бездіяльність щодо нарахування, утримання та/або сплати (перерахування) податків до або під час виплати доходу на користь іншого платника, тобто взагалі відсутній факт виконання вказаних обов'язків платником податків (податковим агентом).
В такому випадку контролюючий орган за результатами перевірки визначає суму грошового зобов'язання платнику податків та застосовує штраф у розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету; ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. В тому випадку, коли аналогічні дії, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Згідно розрахунків податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені з податку на доходи фізичних осіб встановлено, що до позивача відповідно до ст. 127 та ст. 129 Податкового кодексу України застосовані штрафні санкції та нарахована пеня за несплату та несвоєчасну сплату узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб.
В свою чергу, штрафні санкції згідно із п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України застосовуються саме за несплату (неперерахування) податків до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків.
Колегією суддів встановлено, що штрафні санкції застосовані до позивача саме за несплату (неперерахування) податків до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків. Ці обставини знайшли своє відображення в акті перевірки (том 1, арк.справи 16-58).
Крім того, позивач, виходячи зі змісту позовних вимог, оскаржує спірні податкові повідомлення - рішення частково, тобто, погоджується із допущенням Товариством порушень податкового законодавства у 2016, 2017 та 2018 роках, проте не погоджується із розміром штрафних санкцій.
Також слід зазначити, що Податковим органом при здійсненні перевірки та виявленні порушень, було запропоновано Селянському (Фермерське) господарству «ЕЛЕНА» надати уточнюючі податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку за 2016-2018 роки (том 1, арк.справи 30).
Таким чином, відповідно до змісту наведеної норми (ст. 127 ПК України) відповідальність за порушення, передбачене цієї статті, може мати місце лише у разі, коли платник податків, в тому числі податковий агент, допустив бездіяльність щодо нарахування, утримання та/або сплати (перерахування) податків до або під час виплати доходу на користь іншого платника, тобто, взагалі не виконав зазначених обов'язків або сплату податку здійснив після виплати доходу платнику податку.
Колегія суддів зазначає, що положення ст. 127 Податкового кодексу встановлюють міру відповідальності, яка покладається на платника податків, в тому числі і на податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при чому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) не з часу затримки такої несплати, як передбачено ст. 126 Податкового кодексу України, а з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу. Тобто, склад порушення передбачає, що нарахування, сплата чи утримання податку не відбулися до чи на момент виплати доходу.
Штрафні санкції згідно із п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу застосовуються саме за несплату (неперерахування) податків до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків.
Водночас, в постанові від 22 травня 2018 року у справі № 820/6437/16 (К/9901/31032/18) Верховний Суд виклав правову позицію щодо застосування приписів статті 127 Податкового Кодексу України у подібних відносинах, зазначивши, що положеннями статті 127 Податкового кодексу України встановлюється як міра відповідальності, яка покладається на платника податків, в тому числі і на податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при чому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) не з часу затримки такої несплати, як передбачено статтею 126 Податкового кодексу України, а з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу. Тобто склад порушення передбачає, що нарахування, сплата чи утримання податку не відбулися до чи на момент виплати доходу.
Відтак, застосування штрафу в розмірі 50 та 75 відсотків суми податку на підставі п. 127.1 статті 127 Податкового Кодексу України можливо внаслідок неодноразового порушення, пов'язаного з ненарахування, неутримання та/або несплатою (неперерахуванням) податків платником податків незалежно від того, чи було виявлено ці порушення під час однієї перевірки контролюючого органу.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28 жовтня 2019 року у справі № 819/1471/13-а.
Отже, відповідачем правомірно нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку на доходи фізичних осіб у спірний період.
Стосовно нарахування пені у розмірі 13 797,10 гривень згідно податкового повідомлення-рішення № 0007131303 від 03 червня 2019 року та у розмірі 5 748,87 грн. (п'ять тисяч сімсот сорок вісім гривень вісімдесят сім копійок) за податковим повідомленням - рішенням № 0007141303 від 03 червня 2019 року, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу нарахування пені розпочинається, зокрема, при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до ст. 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до пп. 39.5.4 п. 39.5 ст. 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Підпунктом 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 Податкового кодексу передбачено, що нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
У акті перевірки зазначено про несвоєчасне перерахування податку на доходи фізичних осіб за перевірений період в сумі 1900,62 грн. за 2016 рік терміном сплати 17.10.2016 при виплаті доходу 16.10.2016 готівкою з каси податкового агента; -54474,90 грн. за 2016 рік терміном сплати 29.11.2016 при виплаті доходу 28.11.2016 готівкою з каси податкового агента; -48005,60 грн. за 2016 рік терміном сплати 01.12.2016 при виплаті доходу 30.11.2016 готівкою з каси податкового агента; -5300,72 грн. за 2016 рік терміном сплати 05.12.2016 під час виплати доходу 05.12.2016; -939,13 грн. за 2016 рік терміном сплати 06.12.2016 під час виплати доходу 06.12.2016; -751,30 грн. за 2016 рік терміном сплати 04.12.2016 при виплаті доходу 03.12.2016 готівкою з каси податкового агента; -469,57 грн. за 2016 рік терміном сплати 09.12.2016 під час виплати доходу 09.12.2016; -760,25 грн. за 2016 рік терміном сплати 22.12.2016 під час виплати доходу 22.12.2016; -25012,25 грн. за 2016 рік терміном сплати 24.12.2016 при виплаті доходу 23.12.2016 готівкою з каси податкового агента; -894,41 грн. за 2017 рік терміном сплати 22.12.2017 під час виплати доходу 22.12.2017; 6768,18 грн. за 2017 рік терміном сплати 27.12.2017 під час виплати доходу 27.12.2017; -130794,27 грн. за 2017 рік терміном сплати 30.12.2017 при виплаті доходу 27.12.2017 готівкою з каси податкового агента; 929,83 грн. за 2017 рік терміном сплати 28.12.2017 під час виплати доходу 28.12.2017; -47032,66 грн. за 2018 рік терміном сплати 02.12.2018 при виплаті доходу 29.11.2018 готівкою з каси податкового агента; -55862,83 грн. за 2018 рік терміном сплати 09.12.2018 при виплаті доходу 06.12.2018 готівкою з каси податкового агента; -50093,22 грн. за 2018 рік терміном сплати 10.12.2018 при виплаті доходу 07.12.2018 готівкою з каси податкового агента; -1453,42 грн. за 2018 рік терміном сплати 22.12.2018 при виплаті доходу 19.12.2018 готівкою з каси податкового агента; 1453,42 грн. за 2018 рік терміном сплати 25.12.2018 при виплаті доходу 22.12.2018 готівкою з каси податкового агента; - 2906,83 грн. за 2018 рік терміном сплати 28.12.2018 під час виплати доходу 28.12.2018; 34011,64 грн. за 2018 рік терміном сплати 31.12.2018 при виплаті доходу 28.12.2018 готівкою з каси податкового агента; несплати (неперерахування) суми нарахованого/утриманого податку на доходи фізичних осіб під час виплати доходу у вигляді орендної плати за 2017 рік фізичній особі (орендодавцю) на суму 450,00 грн. терміном сплати 28.07.2017 при виплаті доходу 25.07.2017 готівкою з каси податкового агента (перерахований після виплати доходу 27.10.2017).
За приписами пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається: 129.1.1. при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); 129.1.2. при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); 129.1.3. при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Пунктом 129.4 статті 129 ПК України визначено, що на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, зі змісту спірних податкових повідомлень рішень № 0007131303 та № 0007141303 підставою для нарахування пені зазначений підпункт 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України.
Водночас, частиною другою пункту 129.4 ПК України передбачено, що на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Тобто, колегія суддів дійшла висновку про протиправність застосування податковим органом пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день, оскільки п.п. 129.1.3 п. 129.1 статті 129 ПК України з 01.01.2017 року чітко встановлено - 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до Розділу XX. ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ ПК України підрозділу 1 податок на доходи фізичних осіб, нарахований, але не сплачений податковим агентом до бюджету всупереч порядку, що діяв до набрання чинності цим Кодексом, на дату набрання чинності цим Кодексом вважається податковим боргом за узгодженим податковим зобов'язанням та підлягає відображенню у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу, протягом якого набирає чинності цей Кодекс, а також стягується з податкового агента із застосуванням заходів відповідальності, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Колегія суддів вважає, що відповідачем не доведено правомірність застосування до позивача пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день, отже, податкові повідомлення-рішення від 03 червня 2019 року № № 0007131303 та 0007141303 в частині нарахування пені у розмірі 13 797,10 грн. (тринадцять тисяч сімсот дев'яносто сім гривень десять копійок) та у розмірі 5 748,87 грн. (п'ять тисяч сімсот сорок вісім гривень вісімдесят сім копійок), відповідно є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області № 0007141303 від 03.06.2019 року в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 9 797,21 грн. (дев'ять тисяч сімсот дев'яносто сім гривень двадцять одна копійка), колегія суддів зазначає наступне.
Перевіркою встановлено порушення позивачем п.п.1.4, 1.6 п.16-1 підрозд. 10 розд. ХХ, п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.2 ст.54, абз.2 п.57.1 ст.57, п.п.168.1.2, п.п.168.1.4 п.168.1 ст.168, п.п.е) п.176.1 ст.176, п.п.а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України в частині: несплати (неперерахування) нарахованого/утриманого військового збору з нарахованих/виплачених доходів у вигляді орендної плати за 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік фізичним особам (орендодавцям) на загальну суму 39151,36 грн., з них: -158,39 грн. за 2016 рік терміном сплати 17.10.2016 при виплаті доходу 16.10.2016 готівкою з каси податкового агента; -4539,58 грн. за 2016 рік терміном сплати 29.11.2016 при виплаті доходу 28.11.2016 готівкою з каси податкового агента; -4000,47 грн. за 2016 рік терміном сплати 01.12.2016 при виплаті доходу 30.11.2016 готівкою з каси податкового агента; -441,72 грн. за 2016 рік терміном сплати 05.12.2016 під час виплати доходу 05.12.2016; -78,26 грн. за 2016 рік терміном сплати 06.12.2016 під час виплати доходу 06.12.2016; -62,61 грн. за 2016 рік терміном сплати 04.12.2016 при виплаті доходу 03.12.2016 готівкою з каси податкового агента; -39,13 грн. за 2016 рік терміном сплати 09.12.2016 під час виплати доходу 09.12.2016; -63,35 грн. за 2016 рік терміном сплати 22.12.2016 під час виплати доходу 22.12.2016; -2084,63 грн. за 2016 рік терміном сплати 24.12.2016 при виплаті доходу 23.12.2016 готівкою з каси податкового агента; -74,53 грн. за 2017 рік терміном сплати 22.12.2017 під час виплати доходу 22.12.2017; 564,02 грн. за 2017 рік терміном сплати 27.12.2017 під час виплати доходу 27.12.2017; -10899,52 грн. за 2017 рік терміном сплати 30.12.2017 при виплаті доходу 27.12.2017 готівкою з каси податкового агента; 77,49 грн. за 2017 рік терміном сплати 28.12.2017 під час виплати доходу 28.12.2017; -3919,39 грн. за 2018 рік терміном сплати 02.12.2018 при виплаті доходу 29.11.2018 готівкою з каси податкового агента; -4655,24 грн. за 2018 рік терміном сплати 09.12.2018 при виплаті доходу 06.12.2018 готівкою з каси податкового агента; 4174,43 грн. за 2018 рік терміном сплати 10.12.2018 при виплаті доходу 07.12.2018 готівкою з каси податкового агента; -121,12 грн. за 2018 рік терміном сплати 22.12.2018 при виплаті доходу 19.12.2018 готівкою з каси податкового агента; 121,12 грн. за 2018 рік терміном сплати 25.12.2018 при виплаті доходу 22.12.2018 готівкою з каси податкового агента; 242,24 грн. за 2018 рік терміном сплати 28.12.2018 під час виплати доходу 28.12.2018; 2834,12 грн. за 2018 рік терміном сплати 31.12.2018 при виплаті доходу 28.12.2018 готівкою з каси податкового агента; - несплати (неперерахування) суми нарахованого/утриманого військового збору під час виплати доходу у вигляді орендної плати за 2017 рік фізичній особі (орендодавцю) на суму 37,50 грн. терміном сплати 28.07.2017 при виплаті доходу 25.07.2017 готівкою з каси податкового агента (перерахований після виплати доходу 27.10.2017).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 Податкового кодексу України, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 пункту 16-1 підрозділу 10 Розділу XX Кодексу (підпункт 1.4 пункту 16 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Кодексу юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за місцезнаходженням земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості).
Водночас, згідно із п.п.168.4.9. п.168.4 ст.168 Кодексу суми податку, нараховані податковим агентом з доходів за здавання фізичними особами в оренду (суборенду, емфітевзис) земельних ділянок, земельних часток (паїв), виділених або не виділених в натурі (на місцевості), сплачуються таким податковим агентом до відповідного бюджету за місцезнаходженням таких об'єктів оренди (суборенди, емфітевзису).
Відповідно до пункту 31.1 статті 31 Кодексу строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
СФГ «Елена» за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 було податковим агентом у розумінні пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України.
Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Кодексу податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом а) пункту 176.2 статті 176 Кодексу особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати(перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Підпунктом е) пункту 176.1 статті 176 Кодексу передбачено виконання податкових зобов'язань, а саме, своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до пункту 54.2 статті 54 Кодексу грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом(абзац другий пункту 57.1 статті 57 Кодексу).
Абзацом другим підпункту 168.1.6 пункту 168.1 статті 168 Кодексу встановлено, що для цілей розділу IV та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном «граничний термін сплати до бюджету податку» розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.
Підпунктом 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Кодексу передбачено, що подарок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Згідно п.п.168.1.4 п.168.1 ст.168 ПКУ якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (в редакції Кодексу на 01.01.2016) та протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (в редакції Кодексу на 01.01.2017 та на 01.01.2018).
Відповідно до підпункту 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 Кодексу контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
За результатами перевірки дотримання встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету військового збору з доходів, нарахованих (виплачених) у вигляді орендної плати за укладеними з фізичними особами Договорами оренди про строкове платне користування земельною ділянкою згідно наданих СФГ «Елена» документів встановлено порушення вимог п.п.1.4, 1.6 п.161 підрозд.10 розд.ХХ, п.п.14.1.180 п.14,1 ст.14, п.54.2 ст.54, абз.2 п.57.1 ст.57, п.п.168.1.2, п.п.168.1.4 п.168.1 ст.168, п.п.е) п.176.1 ст.176, п.п.а) п.176.2 ст. 176 Податкового кодексу України.
Положення ст. 127 Податкового кодексу встановлюють міру відповідальності, яка покладається на платника податків, в тому числі і на податкового агента, саме за несплату (неперерахування) податків, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, при чому відповідність розміру штрафних санкцій за вчинення такого порушення визначається (обчислюється) не з часу затримки такої несплати, як передбачено ст. 126 Податкового кодексу України, а з кількості разів допущених таких порушень протягом певного періоду часу. Тобто, склад порушення передбачає, що нарахування, сплата чи утримання податку не відбулися до чи на момент виплати доходу.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційних скарг не приймаються до уваги, тому апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційні скарги Селянського (Фермерського) господарства «ЕЛЕНА» та Головного управління ДПС у Донецькій на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року у справі № 200/9215/19-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року у справі № 200/9215/19-а - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 24 вересня 2020 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.В. Гайдар
Судді І.Д. Компанієць
Л.В. Ястребова