23 вересня 2020 року справа № 200/10187/19-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Гайдара А.В., суддів: Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д., при секретареві судового засідання Харечко О.П., за участю представника відповідача Сенникова А.А., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року (повний текст складено 17 грудня 2019 року в м. Слов'янськ Донецької області) у справі № 200/10187/19-а (суддя в 1 інстанції - Шинкарьова І.В.) за позовом Приватного акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення від 07 березня 2019 року № 0016484403 та скасувати рішення,-
Приватне акціонерне товариство «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 07 березня 2019 року № 0016484403.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що податковим органом проведено камеральну перевірку ПрАТ «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних у жовтні, грудні 2018 року, за результатами перевірки складено акт № 246/05-99-44-03-15-2/03113905 від 04 лютого 2019 року. Податковим органом встановлено порушення п. 201.10 статті 201 ПК України, а саме несвоєчасну реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних у жовтні, грудні 2018 року. На підставі акту перевірки податковим органом винесено податкове повідомлення - рішення № 0016484403, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 32216,71 грн. Позивач вважає спірне податкове повідомлення - рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки податкові накладні виписані позивачем, що не надаються отримувачу (покупцю), жодним чином не вплинуло на повноту декларування своїх податкових зобов'язань з ПДВ.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року у справі № 200/10187/19-а позовні вимоги було задоволено частково, внаслідок чого: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 07 березня 2019 року № 0016484403 про застосування до Приватного акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» штрафу у розмірі 32062,41 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201, та згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 320 623 грн. 94 коп.; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Приватного акціонерного товариства «Краматорського автотранспортне підприємство 11410» судовий збір у сумі 1 800,94 грн.
Не погодившись з таким рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій зазначено, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що камеральною перевіркою встановлено порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V ПК України, а саме несвоєчасна реєстрація у Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних на загальну з порушенням встановленого терміну реєстрації. Аналізом даних Інформаційної системи «Архів податкової звітності» підсистема «Реєстрація податкових накладних» встановлено порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 розділу V ПК України, а саме несвоєчасну реєстрацію виписаної податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідач зазначив, що податкові накладні на загальну суму 322166,94 грн., які були складені на користь постачальника ПрАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням встановленого терміну реєстрації, що є порушенням п. 201.10 ст. 201 ПК України. Відповідач зазначає, що згідно п. 120-1.1 ст. 120-1 глави 11 розділу ІІ ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст. 201 ПК України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягнене за собою накладання на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог ст. 192 та ст. 201 ПК України покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу. Відповідач вказує на те, що відповідно до п. 8 Порядку № 1307 при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній частині таких накладних у графі «Не підлягаю наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «Х» та зазначається тип причини, зокрема «04» - складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання, «08» - складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість, «09» - складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість. Відповідач посилається на те, що Порядок № 1307 визначає перелік податкових накладних, які не підлягають наданню отримувачу (покупцю). З огляду на вищевикладене, відповідач зазначає, що приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення він діяв у межах та у спосіб визначений чинним законодавством.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати.
Відповідно до вимог частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, вислухала думку представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги та встановила наступне.
Приватне акціонерне товариство «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» зареєстровано в якості юридичної особи 21 серпня 1995 року Краматорським міським управлінням юстиції Донецької області, включено до ЄДРПОУ за № 03113905, та перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у місті Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області.
04 лютого 2019 року Головним управлінням ДФС проведено камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових належних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних ПрАТ «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) у жовтні, грудні 2018 року, за результатами якої складено акт № 246/05-99-44-03-15-2/03113905.
Перевіркою встановлено порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України, а саме не своєчасна реєстрація податкових накладних у листопаді 2018 року податкові накладні на загальну суму ПДВ - 322166,94 грн. з порушенням встановленого терміну реєстрації.
Не погодившись з висновками, викладеними у акті перевірки, позивачем на адресу відповідача спрямовані заперечення до акту про результати камеральної перевірки з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у жовтні, грудні 2018 року, які викладені у листі № 01/125 від 20.02.2019 року.
Листом № 18375/10/05-99-44-03 від 04 березня 2019 року щодо надання відповіді ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» відповідач повідомив, що за результатами розгляду заперечень висновки акту від 04 лютого 2019року № 246/05-99-44-03-15-2/03113905 залишаються незмінними та такими, що відповідають діючому законодавству.
На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення № 0016484403 від 07 березня 2019 року, яким до Приватного акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 322166,94грн. застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 32216,71 грн.
Так, аналізом даних Інформаційної системи «Архів податкової звітності» підсистема «Реєстрація податкових накладних» встановлено порушення ПрАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» п. 201.10 ст. 201 розділу V Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасну реєстрацію виписаної податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно податкова накладна:
№ 435 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 2105,44 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 17 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 2 дня (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 439 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 6379,25 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» НОМЕР_1 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 17 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 2 дня (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 430 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1910,79 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» НОМЕР_1 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 16 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 1 день (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 434 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 2101,09 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 16 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 1 день (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 431 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1594,98 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 16 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 1 день (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 436 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1599,93 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 16 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 1 день (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 437 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1788,27 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 16 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 1 день (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 432 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 2333,45 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 16 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 1 день (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 438 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1664,09 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 16 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 1 день (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 440 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 2588,33 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 16 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 1 день (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 451 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1892,59 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 16 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 1 день (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 433 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 2321,69 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 18 січня 2019 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 3 дня (граничний термін реєстрації - 15 січня 2019 року);
№ 405 від 28 жовтня 2018 на суму ПДВ - 1543 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» НОМЕР_1 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 16 листопада 2018 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 1 дня (граничний термін реєстрації - 15 листопада 2018 року);
№ 548 від 31 жовтня 2018 на суму ПДВ - 52309,81 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 19 листопада 2018 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 4 дня (граничний термін реєстрації - 15 листопада 2018 року);
№ 547 від 31 жовтня 2018 на суму ПДВ - 203485,85 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 19 листопад 2018 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 4 дня (граничний термін реєстрації - 15 листопада 2018 року);
№ 573 від 31 жовтня 2018 на суму ПДВ - 36548,38 грн., яка була складена на користь постачальника ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» 600000000000 (зареєстрована ПРАТ «КРАМАТОРСЬКЕ АТП 11410» (код ЄДРПОУ 03113905) в Єдиному реєстрі податкових накладних 19 листопад 2018 року, тобто з порушенням встановленого терміну реєстрації 4 дня (граничний термін реєстрації - 15 листопада 2018 року).
З урахуванням вищевикладеного, відповідачем зроблено висновок про порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 ПК України, що призвело до застосування штрафу у розмірі 10% у сумі 32216,71 грн.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються нормами Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України).
Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до пп. «а», «б» п.185.1. ст.185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно п.187.1. ст.187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1. ст.188 Податкового кодексу України).
Відповідно до норм пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів, 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів, 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів, 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
У випадку встановлення факту вчинення платником податку порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних контролюючий орган відповідно до п. 58.1 ст. 58 ПК України (визначає підстави, порядок оформлення та вручення податкового повідомлення-рішення) та положень п. 2 розд. II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції 22.01.2016 за № 124/28254), складає податкове повідомлення-рішення за формою «Н» - за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 ПК України (додаток 13 до зазначеного Порядку).
Колегією суддів встановлено, що факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних, окрім іншого підтверджується квитанціями про прийняття податкових накладних, які поставлено до центрального рівня Державної податкової служби України.
Однак, позивач наголошує на тому, що вищевказані податкові накладні були складені позивачем у відповідності до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України та не підлягають наданню отримувачу (покупцю).
У відповідності до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України визначено, що штрафні санкції застосовуються за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації всіх податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Винятком є виключно порушення термінів реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Колегія суддів зазначає, що положеннями Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307 (далі по тексту - Порядок № 1307) визначено детальний перелік податкових накладних, які не підлягають наданню отримувачу (покупцю). Цей перелік включає в себе не тільки податкові накладні, складені на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість та операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, але й інші групи операцій, здійснення яких обумовлює ненадання податкових накладних продавцю.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 1307 при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «Х» та зазначається тип причини:
01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку);
02 - Складена на постачання неплатнику податку;
03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;
04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;
05 - Складена у зв'язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;
06 - Складена у зв'язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;
07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;
08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість;
09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;
10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов'язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;
11 - Складена за щоденними підсумками операцій;
12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку);
13 - Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;
14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;
15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.
Пунктом 11 Порядку № 1307 передбачено, що у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання / починають використовуватися: 1) в операціях, що не є об'єктом оподаткування; 2) в операціях, звільнених від оподаткування; 3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; 4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.
У разі складання зведеної податкової накладної у графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки:
1 - у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України;
2 - у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України;
3 - у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 15 цього Порядку;
4 - у разі складання зведених податкових накладних, особливості заповнення яких викладені у пункті 19 цього Порядку.
У зведених податкових накладних, у яких зазначено код ознаки 1 або 2, у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П.І.Б.), у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється, а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 цього Порядку (04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 - Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 - Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).
У такому самому порядку складається податкова накладна у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту) у межах балансу платника податку для невиробничого використання; використання товарів/послуг, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), в операціях, які не є об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування; використання виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), не в господарській діяльності; визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов'язань за товарами/послугами, необоротними активами, за якими не були нараховані податкові зобов'язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту) та які не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності.
Отже, положеннями Порядку № 1307 визначено детальний перелік податкових накладних, які не підлягають наданню отримувачу (покупцю). Цей перелік включає в себе не тільки податкові накладні, складені на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість та операції, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість, але й інші групи операцій, здійснення яких обумовлює ненадання податкових накладних продавцю.
Системний аналіз статті 201, пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, Порядку № 1307 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, необхідна наявність двох обов'язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
Аналогічний висновок, викладений в постановах Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі № 816/1488/17 та від 11 грудня 2018 року у справі № 807/68/18.
Так, позивачем до матеріалів справи долучені податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» (зазначається відповідний тип причини) «Х» та зазначений тип причини «09» - складені на постачання для операції, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість п. 198.5 «б».
Таким чином, позивачем виконано вимоги п. 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, а саме наявність обов'язкових складових які відображенні у податкових накладних: № 435 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 2105,44 грн.; № 439 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 6379,25 грн.; № 430 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1910,79 грн.; № 434 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 2101,09 грн.; № 431 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1594,98 грн.; № 436 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1599,93 грн.; № 437 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1788,27 грн.; № 432 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 2333,45 грн.; № 438 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1664,09 грн.; № 440 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 2588,33 грн.; № 451 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 1892,59 грн.; № 433 від 31 грудня 2018 на суму ПДВ - 2321,69 грн.; № 548 від 31 жовтня 2018 на суму ПДВ - 52309,81 грн.; № 547 від 31 жовтня 2018 на суму ПДВ - 203485,85 грн.; № 573 від 31 жовтня 2018 на суму ПДВ - 36548,38 грн.: податкові накладні не надавались отримувачу (покупцю), та водночас, складені на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Щодо податкової накладної № 405 від 28 жовтня 2018 на суму ПДВ - 1543 грн., яку зареєстровано позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» (зазначається відповідний тип причини) «Х» та зазначений тип причини «02» - Складена на постачання неплатнику податку, тобто позивачем не дотримано обов'язкових складових які відображенні у податкових накладних, а саме не вказано відповідний тип причини: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить висновку про те, що спірне податкове повідомлення - рішення Головним управління ДФС у Донецькій області частково прийнято не у спосіб, визначений чинним законодавством.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 07 березня 2019 року № 0016484403, а саме в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 07 березня 2019 року № 0016484403 про застосування до Приватного акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» штрафу у розмірі 32062,41 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201, та згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 320623 грн. 94 коп.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року у справі № 200/10187/19-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року у справі № 200/10187/19-а - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 24 вересня 2020 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.В. Гайдар
Судді Е.Г. Казначеєв
І.Д. Компанієць