Справа № 461/7749/20
іменем України
"22" вересня 2020 р. м. Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Романюк В.Ф., вивчивши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) до Львівського міського комунального підприємства «Айсберг» (адреса: 79007, м.Львів, пр. Свободи, 39, код ЄДРПОУ 20772578), Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (адреса: 79000, м.Львів, вул. Ф. Ліста, 1, код ЄДРПОУ 20847537), Львівської міської ради (адреса: 79008, м.Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896), Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області (адреса: 79011, м.Львів, вул. Вітовського, 18), Західного офісу Держаудитслужби України (адреса: 79000, м.Львів, вул. Костюшка, 8) про визнання протиправною бездіяльністю та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду із позовною заявою до Львівського міського комунального підприємства «Айсберг», Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, Львівської міської ради, Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, Західного офісу Держаудитслужби України, в якій просить:
1.Бездіяльність керівників та відповідальних службових осіб ЛМКП «Айсберг», Галицької РА, ЛМР за період з 2010 по вересень 2020 року, а ГУ Дежпродспоживслужби у Львівській області та Західного офісу Держаудитслужби України за період з 2018 по вересень 2020 року у виконанні покладених на них службових повноважень визнати протиправними.
2.Зобов'язати відповідачів на протязі трьох тижнів провести загальне обстеження і
технічну інвентаризацію будинку АДРЕСА_2 у порядку,
встановленому KM України із залученням експертів і представників його мешканців,
здійснити позапланову перевірку господарської діяльності підприємства ЛМКП
«Айсберг» і Галицької РА на відповідність законодавству України у сфері надання
житлово-комунальних послуг, підготовку та укладання охоронного договору з
виконавцем послуг і договорів на виконання робіт з управління та утримання даного
будинку - з його мешканцями. По результатах цих робіт визначити розмір матеріальної шкоди, нанесеної будинку-пам'ятці та заходи по усуненню виявлених в ньому пошкоджень і невідповідностей, перерахувати розмір оплати житлово-комунальних послуг власникам приміщень будинку.
3. Зобов'язати ЛМР привести до вимог законодавства статут підприємства, перелік послуг з утримання та управління даного будинку і тарифи на них з наданням мешканцям будинку їх техніко-економічне обґрунтування.
4. Зобов'язати ГУ Дежпродспоживслужби у Львівській області та Західний офіс Держаудитслужби України притягнути службових осіб, винних у фальсифікації зазначених послуг та розмірів оплати за них, до відповідальності, передбаченої чинним законодавством.
5 Зобов'язати ЛМКП «Айсберг» відшкодувати ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі незаконно нарахованого боргу за ненадані послуги у сумі 25121, 31 грн.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до ст.186 ЦПК України, до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 186 ЦПК України, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ч.1 ст.19 ЦПК України загальні суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розглядутаких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
2. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, а саме із пп.1-4, то такі підлягають розгляду в поряду адміністративного судочинства. Оскільки, до адміністративної юрисдикції відносяться справи, які виникають зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб'єкт владних повноважень здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Водночас слід зазначити, що у межах цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі в силу приписів статті 19 КАС, якою охоплюється питання оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Крім цього, суд враховує суб'єктний склад учасників справи, характер правовідносин, що склались між ними, тому приходжу до висновку, що п.п. 1-4 позовних вимог не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, та має бути вирішений адміністративним судом.
Відповідно до ст.20 ЦПК України не допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, з врахуванням п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК України, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження в частині позовних вимог про:
1.Бездіяльність керівників та відповідальних службових осіб ЛМКП «Айсберг», Галицької РА, ЛМР за період з 2010 по вересень 2020 року, а ГУ Дежпродспоживслужби у Львівській області та Західного офісу Держаудитслужби України за період з 2018 по вересень 2020 року у виконанні покладених на них службових повноважень визнати протиправними.
2.Зобов'язати відповідачів на протязі трьох тижнів провести загальне обстеження і
технічну інвентаризацію будинку АДРЕСА_2 у порядку,
встановленому KM України із залученням експертів і представників його мешканців,
здійснити позапланову перевірку господарської діяльності підприємства ЛМКП
«Айсберг» і Галицької РА на відповідність законодавству України у сфері надання
житлово-комунальних послуг, підготовку та укладання охоронного договору з
виконавцем послуг і договорів на виконання робіт з управління та утримання даного
будинку - з його мешканцями. По результатах цих робіт визначити розмір матеріальної шкоди, нанесеної будинку-пам'ятці та заходи по усуненню виявлених в ньому пошкоджень і невідповідностей, перерахувати розмір оплати житлово-комунальних послуг власникам приміщень будинку.
3. Зобов'язати ЛМР привести до вимог законодавства статут підприємства, перелік послуг з утримання та управління даного будинку і тарифи на них з наданням мешканцям будинку їх техніко-економічне обґрунтування.
4. Зобов'язати ГУ Дежпродспоживслужби у Львівській області та Західний офіс Держаудитслужби України притягнути службових осіб, винних у фальсифікації зазначених послуг та розмірів оплати за них, до відповідальності, передбаченої чинним законодавством.
Керуючись ст.ст. 19, 20, 186 ЦПК України, ст.ст.19, 20 КАС України, суддя,
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог щодо:
1.Бездіяльність керівників та відповідальних службових осіб ЛМКП «Айсберг», Галицької РА, ЛМР за період з 2010 по вересень 2020 року, а ГУ Дежпродспоживслужби у Львівській області та Західного офісу Держаудитслужби України за період з 2018 по вересень 2020 року у виконанні покладених на них службових повноважень визнати протиправними.
2.Зобов'язати відповідачів на протязі трьох тижнів провести загальне обстеження і
технічну інвентаризацію будинку АДРЕСА_2 у порядку,
встановленому KM України із залученням експертів і представників його мешканців,
здійснити позапланову перевірку господарської діяльності підприємства ЛМКП
«Айсберг» і Галицької РА на відповідність законодавству України у сфері надання
житлово-комунальних послуг, підготовку та укладання охоронного договору з
виконавцем послуг і договорів на виконання робіт з управління та утримання даного
будинку - з його мешканцями. По результатах цих робіт визначити розмір матеріальної шкоди, нанесеної будинку-пам'ятці та заходи по усуненню виявлених в ньому пошкоджень і невідповідностей, перерахувати розмір оплати житлово-комунальних послуг власникам приміщень будинку.
3. Зобов'язати ЛМР привести до вимог законодавства статут підприємства, перелік послуг з утримання та управління даного будинку і тарифи на них з наданням мешканцям будинку їх техніко-економічне обґрунтування.
4. Зобов'язати ГУ Дежпродспоживслужби у Львівській області та Західний офіс Держаудитслужби України притягнути службових осіб, винних у фальсифікації зазначених послуг та розмірів оплати за них, до відповідальності, передбаченої чинним законодавством.
Роз'яснити позивачу право на звернення до Львівського окружного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала може бути повністю або частково оскаржена в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова. Апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя: В.Ф. Романюк