16 вересня 2020 р.Справа № 520/4646/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Подобайло З.Г.,
Суддів: Григорова А.М. , Бартош Н.С. ,
за участю секретаря судового засідання Олійник А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2020, головуючий суддя І інстанції: Бідонько А.В., м. Харків, повний текст складено 22.04.20 по справі № 520/4646/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області
про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог, зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з повною інформацією, за формою передбаченою додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі ст. ст. 63, 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10% від посадового окладу), премії (у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року провести повторний перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії з урахуванням висновків що зазначені в рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2018 року у справі №2040/7937/18 та здійснити виплату з 01 квітня 2019 року суму недоплаченої частини основного розміру пенсії однією сумою з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.07.2019 зупинено провадження в адміністративній справі № 520/4646/19 до набрання чинності рішенням Верховного Суду в зразковій адміністративній справі №160/3586/19.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 поновлено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Харківській області про зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Зобов'язано Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , за нормами, чинними на 05 березня 2019 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, з повною інформацією, за формою передбаченою додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі ст. ст. 63, 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10% від посадового окладу), премії (у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704).
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії з урахуванням висновків що зазначені в рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2018 року у справі №2040/7937/18 та здійснити виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_1 ) з 01 квітня 2019 року суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під.2, поверх 3,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) суму сплаченого судового збору у розмірі 192,10 грн. (сто дев'яносто дві гривні 10 копійок).
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 5, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 08592313) суму сплаченого судового збору у розмірі 192,10 грн. (сто дев'яносто дві гривні 10 копійок).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач - Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що суд помилково зобов'язав ліквідаційну комісію ГУМВС України в Харківській області скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , за нормами, чинними на 05 березня 2019 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі ст. 63,43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХПз урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10% від посадового окладу), премії (у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови К МУ від 30.08.2017 №704). зазначає, що 29.03.2019 ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області передано до сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" всю інформацію та документацію щодо осіб, які проходили службу в МВС. Таким чином із 29.03.2019 у ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області відсутні будь-які повноваження щодо ведення пенсійних справ та вчинення будь-яких дій по перерахунку пенсій. Суд першої інстанції не звернув увагу на докази надані представником ліквідаційної комісії, а саме: Положення про ДУ "ТМО МВС України по Харківській області" та зобов'язав підготувати та направити нову довідку для перерахунку пенсії позивачу орган, який не уповноважений здійснювати будь-які дії по підготовці та направленню довідки для перерахунку пенсії. Стверджує, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Mіністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 не впливає на алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Ні Порядок № 45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види забезпечення. Отже, після 05.03.2019 (дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18) до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області від Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не надходило списків осіб, яким буде здійснено перерахунок пенсії. Таким чином, ліквідаційна комісія ГУМВС України в Харківській області не може самостійно, всупереч алгоритму дій, передбачених Постановою № 45, скласти нову довідку для перерахунку пенсії
Скориставшись правом подання відзиву на апеляційну скаргу, позивач просив рішення суду першої інстанції залищити без змін.
Сторони по справі повідомлені належним чином про день, час та місце судового розгляду апеляційної скарги.
Апеляційна скарга розглядається у судовому засіданні згідно приписів ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач з 12.11.1966 по 05.07.1997 проходив військову службу в Національній гвардії України та з 15.05.1997 згідно наказу № 72 командувача НГ України звільнено в запас по ст.65 пункту "в" (за станом здоров'я) з правом носіння військової форми одягу.
Пенсія позивачу призначена з 05.07.1997 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплату якої здійснює Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
З матеріалів справи встановлено, що на підставі отриманих списків пенсіонерів від ГУ ПФУ в Харківській області, ЛК ГУ МВС України в Харківській області надіслала довідку №100/23963 від 30.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу до ГУ ПФУ в Харківській області, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, станом на 01.03.2018, за посадою начальник відділення виховної роботи в/ч 2280 НГ України, яке становить: посадовий оклад - 5780 грн., оклад за військовим званням підполковник - 1410 грн., надбавки за вислугу років - 3595,00 грн., всього - 10785,00 грн.
Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки № 10023963, що підтверджується перерахунком пенсії.
У зв'язку з тим, що при перерахунку пенсії з 01.01.2018 позивачу не враховані такі надбавки як: надбавка за особливості проходження служби; премія; надбавка за службу в умовах режимних обмежень, ОСОБА_1 13.03.2019 звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області із заявою, у якій просив скласти та направити до ГУ ПФУ в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу станом на 01.03.2018 у відповідності з постановою № 704, з повною інформацією, за формою передбаченого додатком № 2 Порядку № 45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі закону №2262-ХІ1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії (а.с. 23).
13.03.2019 одночасно позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Харківській області, в якій просив після отримання від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача станом на 01.03.2018 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням висновків рішення Харківського окружного адміністративного суду та з урахуванням надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії. (а.с. 24)
Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області листом від 15.04.2019 надана відповідь на заяву ОСОБА_1 від 13.03.2019, в якій заявнику повідомлено, що після 05.03.2019 (дати набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826 3858 18) від ГУ ПФУ в Харківській області не надходило списків осіб, якім буде здійснено перерахунок пенсії (а.с. 25)
Також Головним управління ПФУ у Харківській області надана відповідь від 11.04.2019 за № 1132/П-14 на заяву ОСОБА_1 від 13.03.2019, в якій повідомлено позивача про те, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженим постановою Правління ГІФ України від 30.01.2007 № 3-І, визначено, що призначення (перерахунки) пенсій органами ПФ України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, в яких проходили службу військовослужбовці, і на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів (а.с. 26).
Не погодившись з такими відмовами, вважаючи їх такими, що порушують його права на пенсійне забезпечення, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-XII.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ).
Нормами ч.ч.1,2,4 ст.63 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Колегія суддів зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII.
Відтак, згідно пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку №45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. При цьому, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З системного аналізу вказаних вище норм права вбачається, що підставою для перерахунку пенсії є довідка про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою встановленої форми, видана уповноваженим органом.
Слід зазначити, що ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області 30.03.2018 підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку № 100/23963 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Довідка складена відповідно до вимог викладених у Постанові № 103 (в редакції на момент видання довідки), Порядку № 45 в редакції, з урахуванням вимог Постанови № 103, та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" і Наказу МВС України від 03.03.2018 № 172 "Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Національної гвардії України".
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Не заперечуючи проти права позивача починаючи з 05.03.2019 звернутися із заявою про складення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, колегія суддів зазначає, що таку довідку має видавати уповноважений орган, в обов'язки якого включено визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Порядку №45; складання та подання довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Колегія суддів звертає увагу на те, що 05.03.2019 до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області надійшов лист за підписом Державного секретаря МВС України від 25.02.2019 № 2537/05/22-2019. У листі повідомлено, що МВС України в Харківській області 25.09.2018 видано наказ № 787 "Про організаційно-штатні зміни у МВС" відповідно до якого при територіальних медичних об'єднаннях МВС України по областях розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань. Вказаний сектор створений також в Державній установі "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області". Згідно вказаного листа до функцій сектору, серед іншого, відноситься прийом від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяви та документів для призначення (перерахунку) пенсій. Ліквідаційним комісіям надано вказівку передати всю інформацію та документи щодо осіб, які проходили службу в МВС.
29.03.2019 ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області передано до сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області" всю інформацію та документацію щодо осіб, які проходили службу в МВС. в тому числі щодо ОСОБА_1 .
Отже, починаючи з 29.03.2019 у ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області відсутні будь-які повноваження щодо ведення пенсійних справ та вчинення будь-яких дій по перерахунку пенсій.
Суд першої інстанції не звернув увагу на докази надані представником ліквідаційної комісії, а саме: Положення про ДУ "ТМО МВС України по Харківській області", лист 25.02.2019 № 2537/05/22-2019 та зобов'язав підготувати та направити нову довідку для перерахунку пенсії позивачу орган, який не уповноважений здійснювати будь-які дії по підготовці та направленню довідки для перерахунку пенсії.
Отже, належним відповідачем у вказаній справі є Державна установа "ТМО МВС України по Харківській області", яка уповноважена на складання та подання довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій. В свою чергу, вказане унеможливлює розгляд судом спору про визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області, адже в спірних правовідносинах відповідач не є уповноваженим на видання оновлених довідок органом.
Колегія суддів зазначає, що неналежність сторони повинна визначатися на час подання позову. Відповідач - це особа, яку позивач вважає порушником його права. Водночас спосіб захисту порушеного права обирає позивач та реалізує це право самостійно.
При цьому підстави та порядок заміни неналежної сторони у адміністративному процесі встановлено приписами статті 48 КАС України. За правилами частини третьої статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції (частина сьома статті 48 КАС України).
Суд першої інстанції наведених обставин не врахував. Питання про заміну відповідача суд першої інстанції не вирішив незважаючи на те, що у відзиві на позовну заяву відповідач чітко вказав на звернення за неналежністю та те, що починаючи з 29.03.2019 у ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області відсутні будь-які повноваження щодо ведення пенсійних справ та вчинення будь-яких дій по перерахунку пенсій .
Колегія суддів звертає увагу на те, що за змістом ст. 48 КАС України допустити заміну належної сторони у справі може виключно суд першої інстанції за умови згоди позивача та незмінності підсудності адміністративної справи. Водночас можливості заміни неналежної сторони судом апеляційної інстанції Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено. Суд апеляційної інстанції вважає, що заміна відповідача на стадії апеляційного провадження створює порушення належної процесуальної правоздатності та дієздатності щодо належної реалізації належним відповідачем своїх прав та обов'язків визначених процесуальним кодексом, як сторони по справі.
Так само в силу приписів статті 315 КАС України суд апеляційної інстанції не наділений повноваженнями направляти справу на новий розгляд, у разі виявлення поршень норм процесуального права, які є безумовною підставою до скасування судового рішення.
Оскільки судом першої інстанції вирішено позовні вимоги, які заявлені до неналежного відповідача, а на апеляційній стадії адміністративного судочинства відсутні правові підстави для проведення заміни неналежного відповідача судом апеляційної інстанції, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , які заявлені до неналежного відповідача.
При цьому, колегія суддів зауважує, що відмова у задоволенні адміністративного позову, заявленого до неналежного відповідача, враховуючи неможливість його заміни на стадії перегляду судового рішення в апеляційному порядку, не позбавляє позивача права на повторне звернення до суду з тим самим позовом, проте, вже до належного відповідача.
Аналогічна правова позиція щодо неможливості заміни відповідача на стадії апеляційного провадження висловлена Верховним Судом у постанові від 28 листопада 2019 року у справі № 826/12172/18.
У зв'язку з викладеним вище, інші доводи заявника апеляційної скарги не впливають на результат вирішення справи та відхиляються судом апеляційної інстанції як неналежні.
Колегія суддів вважає, що допущені судом першої інстанції порушення норм процесуального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2020 року по справі № 520/4646/19 скасувати.
Прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. .
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.
Головуючий суддя З.Г. Подобайло
Судді А.М. Григоров Н.С. Бартош
Повний текст постанови складено 21.09.2020 року