Ухвала від 16.09.2020 по справі 640/3755/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

16 вересня 2020 року м. Київ № 640/3755/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Патратій О.В., ознайомившись з матеріалами справи

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Рекламне агенство "Краш"

доВиконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація)

про визнання протиправним та скасування розпорядження № 1689 від 26.12.2017р. ,

третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Алего"

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «КРАШ» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання незаконним та скасування з моменту прийняття розпорядження від 26.12.2017 року №1689 «Про затвердження Схеми розміщення наземних рекламних засобів по всій території міста Києва» (далі - розпорядження від 26.12.2017 року №1689).

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.03.2020р. (суддя Васильченко І.П.) відкрито провадження у справі.

Згідно з Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказаний адміністративний позов 09.09.2020р. передано судді Патратій О.В.

З врахуванням положень ст.ст. 12, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

Також судом встановлено, що 19.06.2020р. ТОВ "Рекламне агенство "Краш" подало заяву про збільшення розміру позовних вимог, в якій, поряд з первісним позовом позивач просить суд також визнати незаконним і скасувати з моменту прийняття розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) № 761 від 27.05.2020р. «Про внесення змін до Схеми розміщення наземних рекламних засобів по всій території міста Києва, затвердженої розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 26.12.2017р. №1689» (далі - розпорядження № 761 від 27.05.2020 року).

Подана заява про збільшення розміру позовних вимог мотивована тим, що в процесі розгляду справи позивачу стало відомо про прийняття відповідачем розпорядження №761 від 27.05.2020р. «Про внесення змін до Схеми розміщення наземних рекламних засобів по всій території міста Києва, затвердженої розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 26.12.2017р. №1689». Вказаним розпорядженням відповідача з посиланням на зміни в загальноміських вимогах (підходах) щодо розташування зовнішньої реклами, які зумовлюють неможливість розташування деяких рекламних засобів унесено зміни до Схеми розміщення наземних рекламних засобів по всій території міста Києва, затвердженої розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 26.12.2017р. №1689, виклавши її в новій редакції.

З приводу поданої позивачем заяви про збільшення розміру позовних вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача. Зміна предмету адміністративного позову можлива у такі способи: 1) заміна одних позовних вимог іншими; 2) доповнення позовних вимог новими; 3) вилучення деяких із позовних вимог; 4) пред'явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.

Таким чином, доповнення позовних вимог новими вимогами можливе шляхом зміни предмета або підстави позову.

Зміна позову повинна стосуватись тих спірних правовідносин, які вже розглядаються судом. Заява про зміну позовних вимог не може підмінювати подання нового адміністративного позову.

При цьому підставою позову є обставини (фактична підстава) і норми права (юридична підстава), які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з відповідними позовними вимогами до відповідача. Зміна підстави адміністративного позову можлива у такі способи: 1) заміна одних фактичних чи правових підстав позову іншими; 2) доповнення фактичних чи правових підстав новими; 3) вилучення деяких із зазначених фактичних чи правових підстав.

Підставою позову є обставини (фактична підстава) і норми права (юридична підстава), які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з позовними вимогами до відповідача.

Тобто зміна (доповнення) підстав позову - це зміна (доповнення) обставин, на яких ґрунтується вимога позивача, фактичних та/або юридичних.

У поданій 19.06.2020р. заяві про збільшення розміру позовних вимог позивач, крім раніше заявленої вимоги про скасування розпорядження від 26.12.2017 року №1689, просить скасувати також розпорядження № 761 від 27.05.2020 року.

Підставою вказаного збільшення, як зазначає сам позивач, є те, що після подання позову та відкриття провадження у даній справі, Виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) прийняв розпорядження № 761 від 27.05.2020р. «Про внесення змін до Схеми розміщення наземних рекламних засобів по всій території міста Києва, затвердженої розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 26.12.2017р. №1689».

Таким чином, позивач фактично не збільшив позовні вимоги, а доповнив позов новою позовною вимогою.

Зі змісту заяви позивача про збільшення позовних вимог вбачається, що нові вимоги фактично змінюють як предмет, так і підставу позову, адже виникли нові фактичні підстави (прийняття нового акту), які дають право особі звернутися до суду.

Тому така зміна вимог виходить за межі спірних правовідносин і не є зміною вимог в розумінні ст. 47 КАСУ.

Суд зазначає, що хоча як первісне розпорядження від 26.12.2017 року №1689, так і розпорядження про внесення змін № 761 від 27.05.2020 року спрямовані на вирішення одного питання - затвердження Схеми розміщення наземних рекламних засобів, але є окремими нормативно-правовими актами, правомірність прийняття яких повинна бути досліджена судом окремо в розрізі дотримання вимог законодавства України, чинного під час прийняття кожного з них (наявності повноважень суб'єкта владних повноважень та дотримання процедури їх прийняття).

Отже, оскільки приписами ст. 47 КАС України не передбачена можливість зміни позивачем одночасно предмета та підстав адміністративного позову суд відмовляє позивачу у прийнятті збільшення розміру позовних вимог.

В даному випадку позивач має право звернутись до суду з новим позовом, який розглядатиметься в іншому позовному провадженні.

Керуючись статтями 12, 47, 243, 248, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти справу до свого провадження.

2. Здійснити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

3. Призначити справу до розгляду в підготовче засідання на 19 листопада 2020 року о 13:00 за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-А, зал судового засідання № 120.

4. Викликати у підготовче судове засідання учасників справи.

5. Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Рекламне агенство "Краш" у прийнятті заяви про збільшення розміру позовних вимог (вх.від 19.06.2020р.).

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://court.gov.ua/fair/sud2670/.

6. Копію даної ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Патратій