Ухвала від 18.09.2020 по справі 9901/298/20

УХВАЛА

18 вересня 2020 року

Київ

справа №9901/298/20

адміністративне провадження №П/9901/298/20

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Мельник-Томенко Ж.М.,

перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Верховної Ради України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державна міграційна служба України, про визнання протиправною постанови, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

14 вересня 2020 року до Верховного Суду із позовною заявою звернувся ОСОБА_1 , у якій просить:

- визнати постанову Верховної Ради України від 15 липня 2020 року «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» №795-ІХ протиправною та нечинною;

- зобов'язати відповідача провести Всеукраїнський перепис населення у жовтні 2020 року;

- зобов'язати третю особу без самостійних вимог подати Президенту України відомості стосовно громадян, які мають інше громадянство, відмінне від громадянства України;

- зобов'язати третю особу без самостійних вимог провести інвентаризацію бланків паспортів, які залишились у територіальних відділеннях Державної міграційної служби України на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей і території Автономної Республіки Крим, та визнати їх нечинними.

Відповідно до статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши матеріали позовної заяви Суд зазначає таке.

Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, закріплені у статті 266 КАС України. Правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо:

1) законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України;

2) законності дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;

3) законності актів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;

4) законності рішень Вищої ради правосуддя, ухвалених за результатами розгляду скарг на рішення її Дисциплінарних палат.

Згідно з пунктами 4, 5 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Зміст позовної заяви зводиться до обґрунтування необхідності проведення Всеукраїнського перепису населення та вчинення дій щодо установлення кількості громадян України, які мають інше громадянство, окрім громадянства України. У зв'язку із такими доводами позивач заявляє самостійні вимоги до Державної міграційної служби України, яку визначає як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, про:

- зобов'язання подати Президенту України відомості стосовно громадян, які мають інше громадянство, відмінне від громадянства України;

- зобов'язання провести інвентаризацію бланків паспортів, які залишились у територіальних відділеннях Державної міграційної служби України на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської областей і території Автономної Республіки Крим, та визнання їх нечинними.

Відповідно до частини першої статті 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.

Згідно з частинами четвертою та п'ятою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Суд звертає увагу скаржника на те, що підставою для вступу (залучення) в судовий процес третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, є її заінтересованість у результатах вирішення спору, а саме ймовірність виникнення в майбутньому в неї права на позов або пред'явлення до неї позовних вимог зі сторони позивача чи відповідача.

Водночас предмет спору повинен перебувати за межами цих правовідносин, інакше така особа може мати самостійні вимоги на предмет спору. Для таких третіх осіб неможливий спір про право з протилежною стороною у зазначеному процесі. Якщо такий спір допускається, то ця особа повинна мати становище позивача або відповідача у справі, а не третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Усупереч викладеному, позивач заявляє самостійні вимоги до Державної міграційної служби України про зобов'язання вчинити певні дії.

Так, Суд позбавлений можливості розглядати вимоги про зобов'язання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, вчинити певні дії.

З огляду на викладене, позивачу необхідно обґрунтувати статус Державної міграційної служби України у даній справі та уточнити вимоги до неї.

Відповідно до пункту 9 частини п'ятої статті 160 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень у позовній заяві зазначаються обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Так, у тексті позовної заяви заявник виражає незгоду із діями відповідача, щодо прийняття оскаржуваної постанови, однак не обґрунтовує яким чином такі дії порушують права, свободи та інтереси позивача.

Відповідно до пункту 10 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві у справах щодо оскарження нормативно-правових актів зазначаються відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт.

Згідно з пунктом 11 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Так, перевіряючи матеріали позовної заяви Судом установлено, що вона не містить зазначених вище відомостей.

Згідно з частиною третьою статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі - 2102 грн 00 коп.

У тексті позовної заяви заявлено 4 (чотири) вимоги немайнового характеру.

За правилами частини другої статті 169 КАС України, якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Отже, за позовні вимоги немайнового характеру позивачу слід сплатити 3363 грн 20 коп. (2102*0,4*4).

За змістом статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, відповідно до вимог статті 169 КАС України, позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення її недоліків шляхом подання до суду:

- уточненої позовної заяви із обґрунтованим зазначенням статусу Державної міграційної служби України та вимог до неї з урахуванням викладеного у мотивувальній частині цієї ухвали;

- відомостей про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;

- обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями та діями відповідача прав, свобод та інтересів позивача;

- письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;

- документа про сплату судового збору у розмірі 3363 грн 20 коп.

Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів УК у Печер. р-ні/Печерс. р-н/22030102, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача 31219207026007, код банку отримувача (МФО) 899998, номер рахунку отримувача (стандарт IBAN) UA288999980313151207000026007, код класифікації доходів бюджету 22030102, найменування податку, збору, платежу судовий збір (Верховний Суд, 055), символ звітності банку 207, призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), ВЕРХОВНИЙ СУД Касаційний адміністративний суд, номер справи, у якій сплачується судовий збір.

Керуючись статтями 49, 160, 169, 248, 256 КАС України Суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Верховної Ради України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державна міграційна служба України, про визнання протиправною постанови, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Надати позивачу строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.

Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали у строк, визначений судом, позовна заява буде повернута.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Ж.М. Мельник-Томенко

Суддя Верховного Суду