Іменем України
17 вересня 2020 року
Київ
справа №9901/220/19
адміністративне провадження №П/9901/220/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача: Білоуса О.В.
суддів: Блажівської Н.Є., Желтобрюх І.Л., Смоковича М.І., Стрелець Т.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України від 15 березня 2019 року №76/2019 «Про звільнення ОСОБА_1 ».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач, з-поміж іншого, вказав що оскаржуваний указ є очевидно протиправним, оскільки суперечить вимогам статті 40 КЗпП України.
У поданому відзиві на позовну заяву відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Зазначив, що оскаржуваний Указу Президента України від 15 березня 2019 року №76/2019 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Полтавської обласної державної адміністрації» видано за наявності відповідних правових підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У судовому засіданні 11 серпня 2020 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засідання 11 серпня 2020 року просила у задоволенні позову відмовити, оскільки оскаржуваний Указ Президента України видано за наявності відповідних правових підстав, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У судове засідання, призначене на 17 вересня 2020 року, позивач та представник відповідача не прибули.
Враховуючи, що сторони у судове засідання не з'явились, про причини неявки не повідомили, а також те, що сторонами у минулому судовому засіданні було надано свої пояснення, колегія суддів вважає можливим продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження (частина дев'ята статті 205 КАС України).
Суд, дослідивши надані сторонами докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог та заперечень, з'ясував наступне.
Указом Президента України від 26 грудня 2014 року №965/2014 ОСОБА_1 призначено головою Полтавської обласної державної адміністрації.
Прем'єр-Міністр України листом від 15 березня 2019 року №5676/0/2-19 вніс Президентові України відповідно до частини четвертої статті 118 Конституції України пропозицію щодо звільнення ОСОБА_1 з посади голови Полтавської обласної державної адміністрації.
15 березня 2019 року Президент України видав Указ №76/2019 «Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Полтавської обласної державної адміністрації» (далі - Указ №76/2019).
Надаючи правову оцінку оскаржуваному Указу №76/2019, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини четвертої статті 118 Конституції України, голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.
Згідно із частиною п'ятою статті 118 Конституції України, голови місцевих державних адміністрацій при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Президентом України і Кабінетом Міністрів України, підзвітні та підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня.
За змістом пункту 31 частини першої статті 106 Конституції України Президент України здійснює повноваження, визначені Конституцією України.
Відповідно до частини другої статті 106 Конституції України, Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.
Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначаються Законом України від 9 квітня 1999 року №586-XIV «Про місцеві державні адміністрації» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі - Закон №586-XIV).
За приписами частин першої та другої статті 8 Закону №586-XIV, місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій. Голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України на строк повноважень Президента України.
Згідно із частинами першою - третьою статті 30 Закону №586-XIV, місцеві державні адміністрації та їх голови при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Президентом України. Місцеві державні адміністрації та їх голови при здійсненні своїх повноважень відповідальні перед Кабінетом Міністрів України та підзвітні і підконтрольні йому. Голови обласних державних адміністрацій інформують Президента України і Кабінет Міністрів України та щорічно звітують перед ними про виконання місцевою державною адміністрацією покладених на неї повноважень.
Приписами частини другої статті 9 Закону №586-XIV визначено, що повноваження голів місцевих державних адміністрацій можуть бути припинені Президентом України у разі: 1) прийняття відставки голови відповідної обласної державної адміністрації; 2) подання Кабінету Міністрів України; 3) висловлення недовіри простою більшістю голосів від складу відповідної ради.
Згідно із частиною другою статті 120 Конституції України організація, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади визначаються Конституцією і законами України.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 23 Закону України від 27 лютого 2014 року №794-VII «Про Кабінет Міністрів України» (далі - Закон №794-VII), Кабінет Міністрів України розглядає питання щодо призначення на посаду або звільнення з посади голів місцевих державних адміністрацій і внесення Президенту України відповідних подань.
Згідно із частинами першою - третьою статті 49 Закону №794-VII, Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України. Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Порядок розгляду питань, пов'язаних з підготовкою і внесенням подань щодо осіб, призначення на посаду та звільнення з посади яких здійснюється Верховною Радою України, Президентом України або Кабінетом Міністрів України чи погоджується з Кабінетом Міністрів України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 року №298 (далі - Порядок №298), визначає процедуру розгляду подання щодо, зокрема, призначення на посаду та звільнення з посади голів місцевих держадміністрацій.
Відповідно до підпункту 7 пункту 2 Порядку №298, голова місцевої держадміністрації призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.
Згідно із підпунктом 4 пункту 7 Порядку №298, пропозиції Кабінетові Міністрів України щодо кандидатур для призначення на посаду та звільнення з посади голів обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій вносить Прем'єр-міністр України.
Пропозиції Прем'єр-міністрові України для подальшого внесення Кабінетові Міністрів України стосовно кандидатур для призначення на посади голів обласних, Київської міської, районних у м. Києві, районних держадміністрацій, першого заступника, заступників голів обласних, Київської міської держадміністрацій, а також заступника голови Київської міськдержадміністрації, повноваження якого стосується сфери виконавчої влади, вносяться після попереднього розгляду в установленому порядку в Секретаріаті Кабінету Міністрів України.
Наявними матеріалами справи підтверджується, що у поданні Кабінету Міністрів України від 15 березня 2019 року наведена правова підстава його внесення, а саме - частина четверта статті 118 Конституції України з викладенням пропозиції Кабінету Міністрів України «звільнити ОСОБА_1 з посади голови Полтавської обласної державної адміністрації», що свідчить про внесення такої пропозиції на підставі та з урахуванням норм чинного законодавства.
Професійна діяльність осіб на адміністративних посадах в органах виконавчої влади - місцевих державних адміністраціях є публічною службою. Питання про призначення на посади голів місцевих державних адміністрацій та припинення їх повноважень урегульовані статтею 118 Конституції України та статтями 8 і 9 Закону №586-XIV, згідно з якими вони віднесені до компетенції Президента України. Водночас наявність спеціальних законів, в яких передбачені спеціальні підстави припинення публічної служби, не виключає можливості застосування до правовідносин, пов'язаних з проходженням публічної служби та звільненням з публічної служби, окремих норм трудового законодавства у випадках, якщо нормами спеціальних законів не врегульовано спірних відносин або якщо про можливість такого застосування прямо зазначено у спеціальному законі.
З огляду на положення статті 118 Конституції України та пункту 2 частини другої статті 9 Закону №586-XIV повноваження голів місцевих державних адміністрацій можуть бути припинені Президентом України у разі подання Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністра України.
Реалізація Президентом України зазначених повноважень зумовлена лише однією конституційною вимогою - наявністю подання Кабінету Міністрів України про звільнення голови місцевої державної адміністрації з посади. Конституція України і Закони України не вимагають від Президента України проводити будь-які процедури з вирішення питання про звільнення голови місцевої державної адміністрації, які б передбачали обов'язкову перевірку фактів, з яких Кабінет Міністрів виходив при прийнятті рішення про внесення Президенту подання, заслуховування особи, щодо якої внесено подання, витребування у неї відповідних пояснень тощо.
З огляду на зазначене, Президент України, видаючи оскаржуваний Указ про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Полтавської обласної державної адміністрації на підставі подання Кабінету Міністрів України, в якому навів правові підстави, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Доводи позивача про те, що Кабінет Міністрів України ухвалив протиправне рішення про внесення Президентові України подання про звільнення ОСОБА_1 спростовуються рішенням Окружного адміністративного суду міста Києві від 12 грудня 2019 року(набрало законної сили 13 січня 2020 року), яким відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Прем'єра-міністра України Гройсмана В.Б., Кабінету Міністрів України, про визнання дій протиправними, скасування рішення про винесення подання щодо звільнення (а.с. 99-101).
Щодо доводів позивача про протиправність видання Указу Президента України під час його тимчасової непрацездатності, що, на його думку, порушує положення статті 40 КЗпП України (регулює розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу), то колегія суддів зазначає, що зміст поняття «розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу» розкрито законодавцем у пункті 4 частини першої статті 36 КЗпП України, до якого віднесено лише звільнення з підстав, передбачених статтями 40, 41 КЗпП України.
Натомість підстави та порядок звільнення голів місцевих державних адміністрацій врегульовані спеціальним законодавством: статтею 118 Конституції України, статтею 9 Закону №586-XIV, пунктом 15 Порядку №298.
Тобто вказаними нормами Конституції України, Закону №586-XIV і Порядку №298 визначено спеціальний порядок звільнення голови місцевої державної адміністрації, посада якого є публічною і, як наслідок, має особливості щодо правового регулювання.
Це виключає охоплення змістом терміну «розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу» звільнення ОСОБА_1 з посади голови Полтавської обласної державної адміністрації. Тому суд доходить висновку, що положення частини третьої статті 40 КЗпП України на спірні правовідносини у цій справі не поширюються.
За встановлених у цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що оскаржуваний Указ №76/2019 відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, зокрема такий виданий на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, пропорційно.
Керуючись статтями 241-243, 246, 255, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Президента України Порошенка Петра Олексійовича про визнання протиправним та скасування Указу - відмовити.
Рішення Верховного Суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення Верховного Суду у складі суддів Касаційного адміністративного суду може бути подана до Великої Палати Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О.В.Білоус
Судді Н.Є.Блажівська
І.Л.Желтобрюх
М.І.Смокович
Т.Г.Стрелець