Єдиний унікальний номер 725/2577/20
Номер провадження 3/725/3062/20
15.09.2020 року м.Чернівці
Суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці Войтун О.Б., розглянувши адміністративну справу, яка надiйшла вiд Буковинської митниці Держмитслужби, про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi за ст.472, ч.1 ст.483 Митного Кодексу України громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІС-АЛЬЯНС», яке знаходиться за адресою: вул. Свято-Воздвиженська 67-А у м. Олевськ, Олевський р-н., Житомирська обл., -
Відповідно до протоколу про порушення митних правил №0369/40800/20, 06.05.2020 року з митної території України в зону митного контролю МАПП «Порубне-Сірет» митного поста «Вадул-Сірет» Буковинської митниці Держмитслужби заїхав вантажний автомобіль марки «VOLVO», державний номер НОМЕР_1 з причепом марки «WELTON» державний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія фірми перевізника «ФОП ОСОБА_2 » гр.. ОСОБА_3 .
Згідно поданих водієм до митного контролю товаросупровідних документів, а саме: CMR №1151952 від 27.04.2020 року, рахунку/invoice 32 від 27.04.2020 р., Packing List №32 від 27.04.2020, фіто санітарний сертифікат №13/06-6011/АЕ-130949 від 27.04.2020 та митної декларації типу ЕК10АА №UA100610/2020/411589 від 27.04.2020 в автомобілі переміщується товар «Готові дерев'яні вироби обточені - підпорки для дерев (садженців) з хвойних порід (сосна), природної вологості, діам.60-70 мм., довжина 1800-3000 мм. В кількості 30,649 м.куб. Підпірки для дерев, обциліндровані (обточені) шляхом обробки на циліндровочному верстаті, загострені з одного боку під пірамідку верстатом під кутом 25-75 градусів, зі спиляним торцем зі знятою фаскою. Для цивільного призначення.» за кодом УКТЗЕД 4421909800, кількістю 4224 шт., 30,649 м.куб., загальною вагою 18930 кг., вартістю 3371,39 доларів США.
Відправник товару ТОВ «ЛІС-АЛЬЯНС» отримувач товару - «GENC GROUP ORMAN URUNLERI SAN. VE TIC. LTD. STI.» Туреччина.
Під час перевірки інформації, яка міститься в програмно інформаційному комплексі Держмитслужби (ЄАІС) встановлено, що вказаний товар за МД типу ЕК10АА №№UA100610/2020/411589 від 27.04.2020 оформлено в Київській митниці Держмитслужби, декларантом товарів є ТОВ «ЛІС-АЛЬЯНС» - ОСОБА_1 , який є керівником товариства та особою уповноваженою на роботу з митницею.
Під час здійсненя митних формальностей та контролю в п/п «Порубне-Сірет» м/п «Вадул-Сірет» Буковинської митниці встановлено, що у поданному для митного контролю та оформлення фітосанітарному сертифікаті №13/06-6011/АЕ-130949 від 27.04.2020 в графі 8 «Маркування, кількість та опис пакування, найменування об'єктів регулювання, ботанічна назва рослин» зазначено: Tree supports (saplings)/Pinus sylvestris L. (4407).
Відповідно до інформації управління контролю митної вартості ,класифікації, походження товарів та прогнозування надходжень митниці (службова записка від 05.05.2020 №7.2-15-04-07/407) товар «Підпірки для дерев, обкоровані, обциліндровані, загострені з одного боку» класифікуються в товарній позиції 4404 УКТЗЕД.
Митним органом було прийнято рішення про проведення повного митного огляду товару за результатами якого встановлено, що у вантажному приміщенні транспортного засобу знаходиться товар «Підпірки для дерев, обкоровані, обцеліндровані, загострені з одного боку», який класифікується в товарній позиції 4404 УКТЗЕД.
Таким чином керівником ТОВ «ЛІС-АЛЬЯНС» ОСОБА_1 у МД типу ЕК10АА №UA100610/2020/411589 від 27.04.2020 не заявлено за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товар, а саме його назву та код УКТ ЗЕД, а також вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товару «Підпірки для дерев, обкоровані, обциліндровані, загострені з одного боку» шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості.
Дії гр. ОСОБА_1 митним органом кваліфіковані за ст. 472, ч.1 ст.483 Митного Кодексу України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. У матеріалах справи наявні його письмові пояснення згідно яких просив суд закрити провадження по справі у зв'язку із відсутністю складу правопорушення, оскільки для визначення коду УКТЗЕД підприємство ТОВ «ЛІС-АЛЬЯНС» надало до Житомирської торгово-промислової палати України заявку від 10.04.2020 року з додатками та відповідно Житомирська ТПП надала Висновок №В-675 від 10.04.2020 відповідано до якого підпірки для дерев (саджанців) соснові відповідають коду 4421 90 98 00, який і було зазначено у митній декларації. Крім того щодо зазначення у фітосанітарному сертифікаті коду 4407, 12.05.2020 фітосанітарний інспектор ОСОБА_4 надав відповідь на запит, що у виданому сертифікаті була допущена механічна помилка та вірним слід вважати код УКТЗЕД 4421.
Представник адвокат Іванюк О.О. в судовому засіданні просив суд закрити провадження по справі у зв'язку із відсутністю складу правопорушень. Підтримав раніше подані письмові пояснення.
Суддя заслухавши представника ОСОБА_1 - адвоката Іванюка О.О., дослідивши наявні в матеріалах справи докази, прийшов до наступного висновку.
Адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків ( ст. 10 КУпАП).
Згідно ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок.
Відповідно до вимог ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.
Відповідно до ч.6 ст.264 МК України митна декларації приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи визначені Митним кодексом України.
Статтею 472 МК України визначено, що недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.
Так, згідно ч.1 ст.483 МК України відповідальність настає вразі переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Із досліджених матеріалів справи, судом встановлено, щопереміщуваний товар у вантажному автомобілі марки «VOLVO», державний номер НОМЕР_1 з причепом марки «WELTON» державний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія фірми перевізника «ФОП ОСОБА_2 » гр.. ОСОБА_5 на підставі поданих товаросупровідних документів CMR №1151952 від 27.04.2020 року, рахунку/invoice 32 від 27.04.2020 р., Packing List №32 від 27.04.2020, фітосанітарний сертифікат №13/06-6011/АЕ-130949 від 27.04.2020 та митної декларації типу ЕК10АА №UA100610/2020/411589 від 27.04.2020 в автомобілі переміщується товар «Готові дерев'яні вироби обточені - підпорки для дерев (садженців) з хвойних порід (сосна), природної вологості, діам.60-70 мм., довжина 1800-3000 мм. В кількості 30,649 м.куб. Підпірки для дерев, обциліндровані (обточені) шляхом обробки на циліндровочному верстаті, загострені з одного боку під пірамідку верстатом під кутом 25-75 градусів, зі спиляним торцем зі знятою фаскою. Для цивільного призначення.» кількістю 4224 шт., 30,649 м.куб., загальною вагою 18930 кг., вартістю 3371,39 доларів США класифіковані уповноваженою особою ТОВ «ЛІС-АЛЬЯНС» ОСОБА_1 за кодом УКТЗЕД 4421909800.
Як пояснив ОСОБА_1 у своїх поясненнях, а також наголошував його представник у судовому засіданні код товару було зазначено у товаросупровідних документах на підставі наданого підприємству Житомирською Торгово-Промисловою палатою Висновку №В-675 від 10.04.2020 р.
Так підставою для запровадження справи про порушення митних правил, відповідно до змісту протоколу стало встановлення митним органом після проведеного повного огляду товару, що переміщуваний товар класифікується в товарній позиції 4404, а також виявлені розбіжності у фітосанітарному сертифікаті №13/06-6011/АЕ-130949 від 27.04.2020 року.
Відповідно до ст. 69 МК України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД . Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари. Штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв'язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються митними органами виключно у разі, якщо прийняте митним органом рішення про класифікацію цих товарів у складному випадку було прийнято на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення.
У зв'язку з тим, що у матеріалах справи відсутні відомості, чи митним органом в даному конкретному випадку в силу вимог ст. 69 МК України було прийнято класифікаційне рішення, а також відповідно до наявного у матеріалах справи Висновку №1420003301-0472 від 22.05.2020 року перед експертом було поставлено лише питання, що визначення вартості вилученого товару, а не встановлення відповідності тому чи іншому коду УКТЗЕД судом було повернуто справу Буковинській митниці Держмитслужби для проведення додаткової перевірки.
Крім того у постанові було зазначено про необхідність встановлення чи дійсно було допущено описку у фітосанітарному сертифікаті №13/06-6011/АЕ-130949 від 27.04.2020.
При цьому митним органом в ході доопрацювання було встановлено, що класифікаційне рішення в даному випадку не приймалось, а відповідно до Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №650, а саме п.25 розділу ІІІ на запити інших підрозділів митного органу ВМП готує роз'яснення щодо класифікації товарів у формі службової записки за підписом керівника ВМП або особи, яка виконує його обов'язки.
Так у матеріалах справи наявна службова записка №7.2-15-04-17/407 від 06.05.2020 року згідно якої зазначено, що товар слід класифікувати в товарній позиції 4404 УКТЗЕД (а.с.39).
Разом з тим у матеріалах справи наявна копія листа за підписом фіто санітарного інспектора Наумовича В.Ф. від 12.05.2020 року згідно якого на запит директора ТОВ «ЛІС-АЛЬЯНС» повідомлено, що при видачі фітосанітарного сертифіката №13/06-6011/АЕ-130949 від 27.04.2020 р. була допущена механічна помилка в графі №8 було вказано код товару «4407» замість вірного «4421» (а.с.83).
Попри те, що судом було звернуто увагу на дану обставину при поверненні справи для проведення додаткової перевірки, митним органом не надано доказів на спростування факту можливої описки у сертифікаті.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, що для притягнення до відповідальності за порушення ст. 352 МК України (ст. 483 по МК України 2012 року) необхідна наявність умислу в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме що не можна розглядати як контрабанду дії особи, яка, здійснюючи транзитне перевезення товарів через територію України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України. Про це указано в п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду від 03.06.2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил «(Із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України № 8 від 30 травня 2008-р.).
Виходячи зі складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.483 МК України та 472 МК України, суб'єктивна сторона цього правопорушення, характеризується наявністю в особи вини у формі прямого умислу.
Однак із досліджених доказів які наявні у справі суд не може прийти до висновку про наявність умислу у ОСОБА_1 на вчинення правопорушень, передбачених ст. 472, ч.1 ст.483 МК України, оскільки відомості про переміщуваний товар ним було зазначено на підставі наявних у нього документів та відповідно і зазначено код 4421УКТЗЕД згідно наданого Висновку №В-675 від 10.04.2020 р. експертом Житомирської торгово-промислової палати (а.с.20).
А тому за таких обставин факт класифікування митним органом товару за кодом 4404 УКТЗЕД не може утворювати складу правопорушень без наявності умов зазначених у ч.6 ст.69 МК України.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
У відповідності до вимог ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з постанов, зокрема про закриття провадження у справі.
Згідно ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином враховуючи всі обставини справи суд приходить до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІС-АЛЬЯНС» складу правопорушень передбачених ст.. 472 та ч.1 ст.483 МК України.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.69, 472, 483, 486, 489, 494, 527 Митного Кодексу України,-
Провадження по справі про порушення митних правил відносно керівника товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІС-АЛЬЯНС» громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу правопорушень, передбачених ч.1 ст.483, ст. 472 Митного кодексу України.
Вилучені предмети порушення митних правил, відповідно до протоколу №0369/40800/20 від 07.05.2020 року - повернути уповноваженому представнику товариства з обмеженою відповідальністю «ЛІС-АЛЬЯНС».
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Першотравневий районний суд м. Чернівці.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. Б. Войтун