16 вересня 2020 року м. Житомир справа № 240/9825/20
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Липи В.А.,
розглянувши у письмовому провадженні клопотання про залучення третіх осіб в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області та Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби.
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області та Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області» подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні та перерахунку пенсій, за відповідною або аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на дату звільнення зі служби.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 19 серпня 2020 року залучено до участі у справі як співвідповідача - Міністерство внутрішніх справ України.
01.09.2020 від Міністерства внутрішніх справ України до суду надійшло клопотання, у якому, просить залучити до участі у розгляді справи як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Міністерство соціальної політики України, Кабінет Міністрів України, Пенсійний фонд України та Національну поліцію України.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути клопотання відповідача про залучення третіх осіб у справі в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи та доводи клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Отже, згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України у заяві про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Обґрунтовуючи необхідність залучення третіх осіб у даній справі відповідач вказує, що рішення у даній справі може вплинути на обов'язки Кабінету Міністрів України, оскільки реалізація Постанови №103 стосується більше ніж 500 тис. осіб та потребує додаткових кошів з Державного бюджету України лише у 2019 році у сумі 14,8 млрд.грн, а невиконання рішення судів призводить до зниження довіри людей до судової влади, а відтак, виникає необхідність максимального забезпечення судом у кожній справі, особливо зразковій, дотримання принципу обов'язковості судового рішення.
Проте, суд вважає, посилання відповідача, як на підставу для залучення як третьої особи Кабінету Міністрів України на потребу у додаткових коштах для інших осіб, та необхідність забезпечення дотримання у зразковій справі принципу обов'язковості судового рішення є необґрунтованим. Дана справа, провадження у якій відкрито Сумським окружним адміністративним судом, не є, у розумінні п.22 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України, зразковою.
Суд звертає увагу, що вказана справа стосується виключно прав та інтересів позивача, вимоги якого, зокрема, звернені до Міністерства внутрішніх справ України виготовити та направити відповідну довідку до Головного управління Пенсійного фонду України.
Враховуючи наведене, слід зазначити, що доводи відповідача щодо необхідності залучення Кабінету Міністрів України до участі у розгляді справи як третю особу, є необґрунтованими, оскільки рішення у даній справі не може вплинути на права та інтереси Кабінет Міністрів України, а тому суд не вбачає підстав для залучення Кабінету Міністрів України до участі у розгляді даної справи як третю особу.
Мотивуючи необхідність залучення Міністерства соціальної політики України, відповідач зазначає, що задоволення позовних вимог у даній справі буде мати наслідком масове звернення за довідками, зростання соціальної напруги серед населення та викличе необхідність залучення Міністерства соціальної політики України для врегулювання таких питань.
Однак, як вже зазначалось судом, дана справа розглядається виключно за позовом ОСОБА_1 , вимоги якого, зокрема, звернені до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області, Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" - виготовити та направити відповідну довідку до Головного управління Пенсійного фонду України, а тому посилання на масове звернення за довідками інших осіб є безпідставним та вказане не може свідчити, що рішення у даній справі може вплинути на права чи обов'язки даного органу.
Щодо позиції про необхідність залучення Пенсійного фонду України відповідач зазначає, що він був стороною в інших зразкових справах. Проте, як вже зазначалось вище дана справа не є зразковою, а участь даного органу в інших справах не є підставою в розумінні ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України для залучення Пенсійного фонду України як третьої особи у даній справі.
Стосовно доводів про залучення Національної поліції України як третю особу, оскільки інформацію про розмір надбавок, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення надсилає до МВС саме Національна поліції України, суд зазначає, що позивач перебуває на обліку як пенсіонер МВС.
Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Наведене спростовує доводи відповідача, що вказане рішення може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки Національна поліції України.
Таким чином, відповідачем не наведено належних доводів в обґрунтування заявлених вимог у клопотанні про залучення третіх осіб, а саме, не зазначено, яким чином прийняте судове рішення в даній справі вплине на права, свободи та інтереси Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики, Пенсійного фонду України та Національна поліції України.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для залучення до справи Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики, Пенсійного фонду України, Національна поліції України у якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору.
Керуючись ст. ст. 49, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні клопотання Міністерства внутрішніх справ України про залучення Кабінету Міністрів України, Міністерства соціальної політики, Пенсійного фонду України, Національна поліції України до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.А. Липа