Справа № 755/8827/20
"08" вересня 2020 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Дзюба О.А., за участю секретаря Погорілой К.В., прокурора Прокопова О., особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , захисника особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення , адвоката Приходька А.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , займає посаду заступника директора з комерційних питань Державного підприємства «Український медичний центр сертифікації», за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
В провадженні Дніпровського районного суду м. Києва знаходиться справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 258 від 16 червня 2020 року, складеного старшим оперуповноваженим в ОВС 6-го відділу Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, капітаном поліції Геращенком В.С., ОСОБА_1 , обіймаючи посаду заступника директора з комерційних питань Державного підприємства «Український медичний центр сертифікації», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст.45 цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин, 10.04.2019 року о 14:57 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 259 від 16 червня 2020 року, складеного старшим оперуповноваженим в ОВС 6-го відділу Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, капітаном поліції Геращенком В.С., ОСОБА_1 , обіймаючи посаду заступника директора з комерційних питань Державного підприємства «Український медичний центр сертифікації», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст.45 цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин, 15.04.2019 року о 16:10 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 08.09 2020 року матеріали справи № 755/8827/20 (провадження 3/755/4531/20) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та матеріали справи № 755/8830/20 (провадження 3/755/4533/20) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, об'єднані в одне провадження, об'єднаній справі присвоєно номер 755/8827/20 (провадження 3/755/4531/20).
Частина 1 ст.172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
В судовому засіданні прокурор Офісу Генерального прокурора Прокопов О. подав висновки в порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП, просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6, який несвоєчасно, без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 та за 2018 роки.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не визнав, пояснив, що не подав декларації вчасно у зв'язку з тим, що він, на його думку, не є посадовою особою юридичної особи публічного права, вимоги ЗУ «Про запобігання корупції» не порушував.
Захисник ОСОБА_1 адвокат Приходько А.А. в судовому засіданні наголошував на відсутності в діях особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, складу адміністративного правопорушення, вказав на процесуальні порушення з боку особи, якою було складено протокол про адміністративні правопорушення, у зв'язку з цим наполягав на закритті провадження по справі на підставі ч.1 ст.247 КупАП. Крім того, зазначив про закінчення строків для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 251 КУПАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП України орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд приходить до наступного.
Протоколи № 258 від 16.06.2020 року та № 259 від 16.06.2020 року про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, складені старшим оперуповноваженим в ОВС 6-го відділу Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, капітаном поліції Геращенком В.С., у відповідності до ст.255 КУпАП складено правомочною на те посадовою особою з додержанням вимог ст. 256 - 257 КУпАП.
Як вбачається із статуту Державного підприємства «Український медичний центр сертифікації», затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 406 від 18.06.2014 року, ДП «Український медичний центр сертифікації» є юридичною особою публічного права, створеною відповідно до ст.81 Цивільного кодексу України.
Відповідно до наказу Державного підприємства «Український медичний центр сертифікації» від 05.01.2016 року №2-к ОСОБА_1 прийнято на посаду заступника директора з комерційних питань з 13.01.2016 року.
Відповідно до посадової інструкції заступника директора з комерційних питань ДП «Український медичний центр сертифікації», посада заступника директора з комерційних питань відноситься до категорії «Керівники», із зазначеною посадовою інструкцією ОСОБА_1 було ознайомлено 13.01.2016 року.
Виходячи із визначення посадових осіб юридичних осіб публічного права, закріпленому ст.65 Господарського кодексу України, керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік з 01 січня 2018 року до 01 квітня 2018 року, а за 2018 рік з 01 січня 2019 року до 01 квітня 2019 року.
Відповідно до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 до вказаного реєстру лише 15.04.2019 року; за 2018 рік - 10.04.2019 року.
Відповідно до інформаційного листа Вищого спеціалізованого суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» адресованого Головам апеляційних судів областей, м. Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Працівниками ОВС 6-го відділу Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України не встановлено поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 та 2018 роки. Несвоєчасне подання декларації відбулося у зв'язку із не дотриманням порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що не можна вважати поважною причиною несвоєчасного подання декларації.
Відповідно до ст.280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язані з'ясувати зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст. 252 КУпАП.
За таких обставин, оцінивши докази у справі у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням та з точки зору належності, допустимості та достатності для висновку про вчинення особою адміністративного правопорушення, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП доведена повністю.
Відповідно до ч. 3 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених ст. 164-14, 212-15, 212-21 цього кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Пунктом 7 ст. 247 КУпАП імперативно встановлено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Вчинення будь-яких процесуальних дій з метою погіршення становища особи, яка притягується до відповідальності, за межами строку притягнення до адміністративної відповідальності законом не передбачено.
Згідно з фактичними обставинами справи, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення №259, складеному 16.06.2020 року, датою його вчинення є 01.04.2018 року, оскільки цей день є наступним після закінчення строку подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а датою виявлення правопорушення є 27.05.2020 року відповідно до Рапорту старшого оперуповноваженого 6-го відділу Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітана поліції Геращенка В.С.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №258, складеному 16.06.2020 року, датою вчинення правопорушення є 01.04.2019 року, оскільки цей день є наступним після закінчення строку подання декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, а датою виявлення правопорушення є 26.03.2020 року відповідно до Рапорту оперуповноваженого 6-го відділу Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майора поліції Подгорного О.
Таким чином, на момент судового розгляду справи сплинув передбачений ст. 38 КУпАП строк притягнення особи до адміністративної відповідальності, а відтак справа підлягає закриттю на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.
Враховуючи викладене, керуючись ст.38, п.7 ст.247 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, закрити у зв'язку із закінченням на день розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи подання прокурора.
Суддя О.А.Дзюба