07 вересня 2020 року справа № 580/767/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні у спрощеному позовному провадженні у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
03.03.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, у якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.06.2018 №1003044-1308-0461, яким визначено суму грошового зобов'язання по транспортному податку 20 833,33 грн.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, зазначає, що відповідно до п.п 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України оспорюваним податковим повідомленням-рішенням позивачу нараховано транспортний податок у зв'язку з наявністю у нього легкового автомобіля Land ROVER модель DISCOVERY 3,0 державний номер НОМЕР_1 , об'єм двигуна 2993 куб. см., дизель, 2017 року випуску, дата реєстрації транспортного засобу 30.03.2018 року. Позивач не погоджується з оспорюваним податковим повідомленням-рішенням з наступних підстав:
- з 26.07.2002 позивач зареєстрований в м. Черкаси, реєстрація автомобіля також здійснена в м. Черкаси, тому відповідач вийшов за межі повноважень, оскільки відповідно до п.п. 267.6.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України обчислення суми податку здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку, тобто ГУ ДПС у Черкаській області;
- відповідно до п.п. 267.6.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України транспортний податок є місцевим податком і сплачується до місцевого бюджету Черкаської міської ради, а не до місцевого бюджету Дніпровської міської ради;
- підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення є отримана від Мінекономрозвитку інформація про вартість автомобіля позивача, яка розраховується виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, проте така інформація відсутня;
- не є належним та достатнім доказом правомірності нарахування суми грошового зобов'язання з транспортного податку роздруківка з веб-сайту Міністерства економічного розвитку та торгівлі України;
- відповідач не надіслав позивачу розрахунок вартості автомобіля разом з податковим повідомленням-рішенням, що є обов'язковим.
02.04.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти позову заперечив з тих підстав, що податковою адресою позивача є м. Дніпро, вул. Саперна, буд. 62, і позивач заяву про зміну податкової адреси не подавав. Перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2018 року (звітного) року, що розміщений на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України me.gov.ua, передбачений автомобіль позивача як об'єкт оподаткування транспортним податком. Розрахунок податкового зобов'язання надсилається платнику податку лише у разі його наявності. У задоволенні позову просив відмовити.
30.04.2020 до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначив, що відзив не містить спростувань щодо невірного визначення бюджету, до якого належить сплатити транспортний податок. Також відзив не спростовує факту, що Головне управління ДФС у Дніпропетровській області є тим контролюючим органом по відношенню до позивача по визначенню грошового зобов'язання з транспортного податку. У 1997 році позивачем здійснено обмін паспорту колишнього СРСР на паспорт громадянина України, який був виданий Крюківським РВ УМВС України в Полтавській області 18.07.1997. Згідно сторінок 11-13 паспорта НОМЕР_2 місце проживання (прописка): з 18.07.1997 (дата обміну паспорта) - АДРЕСА_1 ; з 11.12.1998 року - АДРЕСА_2 ; з 26.07.2002 року - АДРЕСА_3 ; з 13.12.2019 року - АДРЕСА_4 . Обов'язок щодо повідомлення контролюючих органів про зміну місця проживання покладений лише на фізичних осіб-підприємців. Правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 12.02.2020 у справі №826/17798/18 та від 01.10.2019 у справі №640/21350/18 стосуються правовідносин, відмінних від тих, які виникли у справі, що розглядається. До відзиву на позовну заяву відповідач не додає розрахунку Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про вартість транспортного засобу станом на 01.01.2018, на підставі якого можна визначити, що позивач є власником автомобіля, який в розумінні пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України є об'єктом оподаткування.
12.08.2020 відповідач подав додаткові пояснення, в яких зазначив, що податковою адресою платника податків-фізичної особи визнається місце проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків-фізична особа може мати одночасно не більш однієї податкової адреси. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державне податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб-платників податків. Інформація з Державного реєстру передається до Державної фіскальної служби України, яка обробляє її в електронному вигляді в АІС «Податковий блок». Відповідно до інформації, яка обробляється в АІС «Податковий блок», податкова адреса позивача: м. Дніпро, вул. Саперна, 62.
Ухвалою суду від 10.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 17.03.2020 запропоновано відповідачу у строк до 07.08.2020 надати до суду письмові докази на підтвердження податкової адреси позивача ОСОБА_1 АДРЕСА_5 .
Дослідивши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.
З копій сторінок 11-13 паспорта НОМЕР_2 , виданого Крюківським РВ УМВС України у Полтавській області 18.07.1997 вбачається, що позивач ОСОБА_1 був зареєстрований:
- з 18.07.1997 (дата обміну паспорта) - АДРЕСА_1 ;
- з 11.12.1998 року - АДРЕСА_2 ;
- з 26.07.2002 року - АДРЕСА_3 ;
- з 13.12.2019 року - АДРЕСА_4 .
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 позивач з 30.03.2018 є власником транспортного засобу Land Rover Discovery, 2017 року випуску, об'єм двигуна 2993 см. куб., тип пального дизель, державний номер НОМЕР_1 , адреса власника: АДРЕСА_3 .
Головним управлінням ДФС у Дніпропетровський області було прийнято податкове повідомлення-рішення №1003044-1308-0461 від 13.06.2018, яким визначено позивачу податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2018 рік у сумі 20 833 грн. 33 коп.
Вважаючи податкове повідомлення-рішення про визначення податкового зобов'язання по транспортному податку протиправним, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно підпункту 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку, зазначеною в реєстраційних документах на об'єкт оподаткування.
Підпунктом 267.6.3 пункту 267.3 статті 267 Податкового кодексу України визначено, що з 1 квітня 2015 року органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.
Таким чином, згідно вказаної норми, обчислення суми транспортного податку здійснюється контролюючим органом за адресою, зазначеною в реєстраційних документах на об'єкт оподаткування.
Судом встановлено, що у свідоцтві серії НОМЕР_3 про державну реєстрацію транспортного засобу Land Rover Discovery, 2017 року випуску, державний номер НОМЕР_1 , зазначений власник ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_3 .
Враховуючи викладене, контролюючим органом, уповноваженим на обчислення суми податку на транспортний засіб Land Rover Discovery, 2017 року випуску, державний номер НОМЕР_1 , є Головне управління ДПС у Черкаській області.
Отже, податкове повідомлення-рішення №1003044-1308-0461 від 13.06.2018 прийнято Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області протиправно.
Згідно з п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідно до п. 267.3.1. п. 267.3. ст. 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (п. 267.4 ст. 267 ПК України).
Згідно з п.п. 267.5.1. ст. 267.5. ст. 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Відповідно до п.п. 267.6.6. п. 267.6. ст. 267 ПК України за об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
Згідно з п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідно до п. 267.3.1. п. 267.3. ст. 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (п. 267.4 ст. 267 ПК України).
Згідно з п.п. 267.5.1. ст. 267.5. ст. 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Відповідно до п.п. 267.6.6. п. 267.6. ст. 267 ПК України за об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
Статтею 8 Закону України «Про державний бюджет» №2246-VІІІ від 07.12.2017 установлено у 2018 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 3723 гривні.
Таким чином, об'єктом оподаткування у 2018 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років та середньоринкова вартість яких становить понад 1 396 125 грн.
Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлено Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 (далі - Методика).
Відповідно до п. 2 Методики середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г / 100), де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. N403.
Згідно з п. 13 Методики Мінекономіки відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Відтак, перелік легкових автомобілів, які є об'єктом оподаткування у 2018 році (з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року), із зазначенням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального, розміщується на офіційному веб-сайті центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі.
Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі розміщеної на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2018 році.
Під час судового розгляду справи досліджено перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року, який розміщений на офіційному сайті Мінекономрозвитку, та встановлено наявність у цьому переліку транспортного засобу марки Land Rover, модель Discovery, 2017 року випуску з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 л, тип пального дизель.
При цьому, технічні характеристики автомобіля, зазначеного у вказаному переліку, не співпадають з технічними характеристиками автомобіля позивача, позаяк судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 , копія якого наявна в матеріалах справи, позивач є власником автомобіля марки Land Rover, моделі Discovery, 2017 року випуску, з об'ємом двигуна 2993 см. куб. Тобто, до переліку автомобілів з року випуску яких минуло не більше 2 років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2018 (звітного) року автомобіль з об'ємом двигуна 2993 см. куб. не включено.
Чинне законодавство України не передбачає можливості застосування приблизного (заокругленого) показника об'єму циліндрів двигунів автомобілів, які визначені в переліку, затвердженому Мінекономрозвитку.
Положення статті 4 Податкового кодексу України закріплюють низку принципів, які повинні застосовуватися як на стадії встановлення податків, їх основних елементів, при внесенні змін до окремих елементів податку, так і на стадії застосування норм, якими визначений обов'язок сплати податку. Серед принципів, проголошених у вказаній нормі, є, зокрема, презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (підпункт 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Податкового кодексу України).
Вирішення спору у цій справі на користь платника податків обумовлено як прогалиною у нормативному регулюванні вказаних правовідносин, так і положеннями податкового принципу презумпції правомірності платника податків.
Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 05.11.2018 у справі №822/2687/17, які враховуються судом при виборі і застосуванні норм права згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України.
Враховуючи викладене, податкове повідомлення-рішення №1003044-1308-0461 від 13.06.2018 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 39394856) №1003044-1308-0461 від 13.06.2018 про визначення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_4 ) податкового зобов'язання з транспортного податку за 2018 рік в сумі 20 833 грн. 33 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 39394856) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий суддя А.В. Руденко