Справа № 560/908/20
іменем України
11 вересня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області при визначенні страхового стажу ОСОБА_1 , періоди з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017, коли позивач не працював, але отримував щомісячні страхові виплати у зв'язку з втратою професійної працездатності;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області внести до Реєстру застрахованих осіб, страховий стаж, що буде враховуватися при обчисленні пенсій за віком ОСОБА_1 , періоди з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017, коли позивач не працював, але отримував щомісячні страхові виплати у зв'язку з втратою професійної працездатності.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що за періоди з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017 він не працював, але отримував щомісячні страхові виплати, всього - 4 роки 4 місяці. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не внесло до Реєстру застрахованих осіб відомості про нього, як особу, яка отримує щомісячні страхові виплати відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Зазначає, що отримав від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), згідно з якими періоди з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017, коли він отримував щомісячні страхові виплати, до страхового стажу що враховується при обчисленні пенсії за віком не зараховані. Позивач вважаючи, що Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) складені з порушенням норм права, оскільки до страхового стажу не включені періоди часу з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017, коли він не працював, але отримував щомісячні страхові внески, звернувся до суду з цим позовом.
У поданому відзиві на позов відповідач зазначив, що обов'язок щодо внесення до реєстру інформації про страховий стаж позивача виникає після отримання відповідних відомостей від страхувальника. У зв'язку з набранням чинності Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VІ втратив чинність пункт 11 частини 1 статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", а тому з 01.01.2011 року за рахунок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України такий вид страхових виплат як сплата за потерпілого внесків на медичне та пенсійне страхування чинним законодавством не передбачено. Оскільки відомостей від страхувальника про страховий стаж позивача не надходило, у задоволенні позову слід відмовити.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 16.06.2020 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.08.2020 відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи з викликом сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 з 1986 встановлена ІІ група інвалідності та призначена пенсія як інваліду внаслідок трудового каліцтва.
Хмельницькою міжрайонною травматолого-офтальмологічною медико-соціальною комісією 07.12.2005 (довідка серії МСЕ №068093) на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві та Акту розслідування нещасного випадку від 19.04.2005 на виробництві позивачу встановлена II група інвалідності внаслідок трудового каліцтва з ступенем втрати професійної працездатності 35%, у зв'язку з виробничою травмою довічно.
14.02.2008 року обласною МСЕК ОСОБА_1 встановлена ІІ група інвалідності загального захворювання довічно (довідка серії МСЕ-№124407).
З 01.03.2008 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи загального захворювання в розмірі 90% пенсії за віком.
В вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Нетішинського міського суду Хмельницької області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області, в якому просив суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України внести до його персональної облікової картки страховий стаж за періоди з 14.02.2008 року по 01.05.2017 року, в які він не працював, але отримував щомісячні страхові виплати.
Рішенням від 07.06.2018 року по справі №679/1127/17 Нетішинський міський суд в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовив. Постановою від 14 січня 2019 року Сьомий апеляційний адміністративний суд рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 07 червня 2018 року залишив без змін.
Під час розгляду справи №679/1127/17 Сьомий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 03 грудня 2018 року зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перевірку управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області стосовно сплати останнім страхових внесків за потерпілого - ОСОБА_1 за період з 14.02.2008 по 01.05.2017 року.
Позивач звернувся до відповідача та отримав Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), згідно з якими періоди 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017, в які він отримував щомісячні страхові виплати, до страхового стажу що враховується при обчисленні пенсії за віком не зараховані.
У зв'язку із не внесенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до страхового стажу, що враховується при обчисленні пенсії за віком, періодів з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017, в які він не працював, а отримував щомісячні страхові виплати, позивач звернувся до суду з цим позовом.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини 1 статті 24 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб.
За змістом частини 2 та частини 3 статті 19 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб; ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з статтею 18 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", джерелами формування Державного реєстру є відомості, що надходять до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; платників єдиного внеску; застрахованих осіб; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад; органів доходів і зборів та уповноважених суб'єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів; територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску; інших джерел, передбачених законодавством.
За змістом частини 1 статті 20 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону. Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Частиною 2 статті 20 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Отже, внесення відомостей до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інших відомостей що подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Відповідно до абзацу 4 пункту 2 частини 1 статті 21 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV для формування бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від фондів загальнообов'язкового державного страхування.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 11 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, що діяла до 03.10.2017 року) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які отримують щомісячні страхові виплати відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", крім осіб, які отримують виплати у зв'язку зі смертю годувальника, та непрацюючих осіб, які отримують пенсії по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Згідно з пунктом 4 частиною 1 статті 14 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, що діяла до 03.10.2017 року) страхувальниками відповідно до цього Закону є Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України - для працюючих осіб, за яких роботодавець сплачує внески в сумі меншій, ніж сума внеску із заробітку, який потерпілий мав до ушкодження здоров'я, а також для непрацюючих осіб, зазначених у пункті 11 статті 11 цього Закону.
Отже, для позивача страхувальником є управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області.
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначає Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування затверджене постановою правління Пенсійного фонду України 18 червня 2014 року №10-1, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 за № 785/25562 (далі Положення №10-1).
Пунктом 1 розділу IV Положення №10-1 передбачено, що реєстр застрахованих осіб складається з облікових карток, які включають дані, визначені частиною третьою статті 20 закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та частиною третьою статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з пунктами 2, 3 розділу IV Положення №10-1 до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, зокрема періоди страхового стажу на основі сплати страхових внесків та єдиного внеску системи обліку сплати страхових внесків, інформація щодо виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, включаючи дані про підставу (дата та вид страхового випадку), дати початку та закінчення здійснення виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування виплат, їх вид, суми виплат
Відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У відповідності до Положення №10-1 обов'язок відповідача щодо внесення до реєстру інформації про страховий стаж позивача виникає після отримання відповідних відомостей від страхувальника.
Обов'язок щодо подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звіту про суми сплачених позивачу страхових внесків покладений на Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області.
Серед іншого, суд звертає увагу, що відповідно п.11 ч.1 ст.21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", одним із видів страхових виплат за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України була сплата за потерпілого внесків на медичне та пенсійне страхування.
З 01.01.2011 року такий вид страхових виплат за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України як сплата за потерпілого внесків на медичне та пенсійне страхування відсутні, у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VІ, п.11 ч.1 ст.21 Закону України №1105-Х VI виключено.
Крім того, рішенням від 22 березня 2019 року, яке набрало законної сили 14 травня 2019, Хмельницький окружний адміністративний суд в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області про зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області відомості про ОСОБА_1 , як особу, яка отримує щомісячні страхові виплати відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" за період з 01.06.2008 року по 01.05.2017 року в періоди, коли він не працював та отримував щомісячні страхові виплати відмовив.
Відповідно до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, страхові внески із щомісячних страхових виплат, нарахованих позивачу відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за періоди з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017 не сплачувались, та відомості про особу, яка отримує ці страхові виплати за періоди з з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017 не подавались. Тому, підстави щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області внести до індивідуальних відомостей про застраховану особу, страховий стаж, що враховується при обчисленні пенсій за віком, періоди з з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017 коли позивач не працював, а отримував щомісячні страхові виплати відсутні.
Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність не внесення до індивідуальних відомостей про застраховану особу, страховий стаж, що враховується при обчисленні пенсій за віком, періоди з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017 коли позивач не працював, а отримував щомісячні страхові виплати.
Враховуючи викладене, у задоволенні позовних вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області необхідно відмовити.
Зі змісту приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 вересня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.Д. Гнап