09.09.2020
Справа № 720/1528/20
Провадження № 3/720/622/20
09 вересня 2020 року суддя Новоселицького районного суду Чернівецької області Ляху Г.О., розглянувши протокол та матеріали справи, що надійшли від Новоселицького ВП СВП ГУНП в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , за ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Новоселицького районного суду Чернівецької області надійшов від Новоселицького ВП СВП ГУНП в Чернівецькій області протокол серії ДПР18 № 380188 від 27 серпня 2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до вищевказаного протоколу ОСОБА_1 о 10 годині 40 хвилин 27 серпня 2020 року в с. Стальнівці Новоселицького району Чернівецької області керував автомобілем марки «ВАЗ 2106», державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме не стійка хода та запах алкоголю з ротової порожнини, та на вимогу працівників поліції від проходження медичного огляду на стан сп'яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Надаючи адміністративно-правову кваліфікацію діянням ОСОБА_1 суд враховує, що за протоколом про адміністративне правопорушення діяння останнього кваліфіковано за ч. 1 ст. 130 КУпАП, яка в редакції Закону України № 1446-VIII від 07 липня 2016 року передбачала адміністративну відповідальність за керування водієм транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Однак, зазначена норма з 01 липня 2020 року згідно Закону України № 2617-VIII від 22 листопада 2018 року зазнала змін та передбачає відповідальність за керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводієм в стані алкогольного сп'яніння.
Одночасно, в КК України введена стаття 286-1, частина перша якої передбачає відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування.
17 червня 2020 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 720-ІХ від 09 квітня 2020 року, який 2 липня 2020 року було підписано президентом України, а 3 липня 2020 року - опубліковано в офіційній парламентській газеті "Голос України".
Вказаним законом № 720-ІХ від 09 квітня 2020 року внесено зміни до Закону України № 2617-УІІІ від 22 листопада 2018 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" (Відомості Верховної Ради України», а саме:
1) у пункті 1:
підпункти 2-4, 7 виключити; (пункт 4 Закону № 2617-УІІІ від 22.11.2018 року, щодо зміни ст. 130 КУпАП);
підпункти 127, 128, 131, 149, 171, 207 виключити (п. 171 Закону № 2617- УІІІ від 22.1 1.2018 щодо введення в дію ст. 286-1 КК України).
Однак, скасування вказаних змін не вдалось вчинити Верховній Раді у зв'язку з тим, що Закон № 720-ІХ від 09 квітня 2020 року набрав чинності на третій день, після набрання чинності вищевказаного закону № 2617-УІІІ від 22 листопада 2018 року, а саме 03 липня 2020 року. При цьому такі зміни суперечать чинному на той час Закону України № 619-ІХ від 19 травня 2020 року, відповідно до якого зміни до законодавства України про кримінальну відповідальність можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та/або до кримінального процесуального законодавства України, та/або до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Згідно вимог ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 380188 від 27 серпня 2020 року та матеріали додані до нього, вважаю, що дії ОСОБА_1 містять ознаки не адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а ознаки кримінального проступку, передбаченого ст. 286-1 КК України, що не було враховано поліцейським при його складанні.
За змістом ст. 253 КУпАП якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
За вказаних обставин, протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 380188 від 27 серпня 2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та додані до нього матеріали справи слід направити керівнику Сторожинецької місцевої прокуратури в Чернівецькій області для організації досудового розслідування щодо ОСОБА_1 за фактом вчинення кримінального проступку, передбаченого ст. 286-1 КК України.
Керуючись ст.ст. 245, 246, 253, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
Постановив:
Матеріали справи направити керівнику Сторожинецької місцевої прокуратури в Чернівецькій області для внесення відомостей до ЄРДР та організації досудового розслідування щодо ОСОБА_1 за фактом вчинення кримінального проступку, передбаченого ст. 286-1 КК України в порядку ст. 214 КПК України.
Про вжиті заходи повідомити суд.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ляху Г.О.