Рішення від 10.09.2020 по справі 360/3036/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

10 вересня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3036/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі також - відповідач, Старобільське ОУПФУ), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення № 124050002503 від 09.07.2020 начальника Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області;

- зобов'язати Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області прийняти рішення про призначення позивачу допризначення пенсії з моменту звернення.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що у червні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про допризначення пенсії у зв'язку з наданими додатковими документами. Підставою звернення позивача було не врахування при призначенні пенсії часу навчання в ТУ - 27 м. Щастя з 1977 по 1981 роки. Позивачем було надано ряд документів, у тому числі трудова книжка в оригіналі, диплом про професійно-технічну освіту, військовий квиток, тощо. На вимогу відповідача також була надана довідка державного професійно-навчального закладу «Щастинський професійний ліцей», який є правонаступником ТУ-27.

09.07.2020 відповідачем було прийняте рішення № 124050002503, яким було відмовлено в допризначенні пенсії позивачу. Рішення обґрунтоване тим, що в довідці про період навчання не вказані первинні документи, що підтверджують період навчання, а саме: накази про зарахування.

Позивач вважає, що відповідачем ігноруються вимоги абзацу 2 п. 8 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, відповідно до якого за відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

У наданій позивачем довідці міститься як зазначення окремих етапів навчання, так і дата закінчення повного навчального періоду.

Таким чином, посилання відповідача на відсутність доказів, необхідних для донарахування пенсії, на думку позивача, не ґрунтується на вимогах діючого законодавства, що слугувало підставою для звернення до суду із позовом.

Відповідач заперечував проти задоволення вимог, про що подав відзив на позовну заяву (арк. спр.46-47), в якому зазначив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію з 17.06.2020 року відповідно до статті 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

До управління 30.06.2020 надійшла заява від ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку з наданими додатковими документами. Разом із заявою були надані: паспорт для огляду, ксерокопія для долучення до справи; трудова книжка для огляду; ксерокопія для долучення до справи; довідка про навчання № 03-170 від 26.06.2020 надана Державним професійно - технічно навчальним закладом «Щастинський професійний ліцей», військовий квиток для огляду, ксерокопія для долучення до справи; диплом НОМЕР_1 від 14.07.1981 для огляду, ксерокопія для долучення до справи.

Під час ретельного розгляду наданої довідки № 03-170 від 26.06.2020 про період навчання позивача до справи встановлено, що в зазначеній довідці не вказано первинні документи, що підтверджують період навчання, а саме: накази на зарахування до учбового закладу, а також не вказано дату про зарахування до складу учнів після повернення з армії, дослівно вказано: «Строк навчання: 2 роки з 01.09.1977 (наказ про зарахування у книзі наказів відсутній) по 26.10.1978 (наказ про відрахування у зв'язку з призивом в армію № 116 від 26.10.1978). Зарахований до складу учнів після повернення з армії (наказ про зарахування у книзі наказів відсутній) по 14.07.1981 (наказ № 27-к від 14.07.198).

Інших уточнюючих довідок ОСОБА_1 не надано.

Виходячи із вищезазначеного, в зв'язку із відсутністю правових підстав, управління вважає, що вищезазначений спірний період навчання з 01.09.1977 по 26.10.1978 та з (невідомо) по 14.07.1981 роботи неможливо зарахувати до загального стажу роботи ОСОБА_1 , у зв'язку з чим 09.07.2020 винесене рішення за № 124050002503 про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивачу.

За документами пенсійної справи загальний стаж роботи позивача складає 30 років 7 місяців 3 дні.

Просить залишити без задоволення позовну заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним відмови у допризначенні пенсії та зобов'язання врахувати до стажу період навчання в зв'язку із необґрунтованістю.

У судове засідання сторони не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, позивач надав заяву про розгляд справи за її відсутності, відповідач у відзиві на позовну заяву просив розглянути справу за відсутності представника Марківського ОУПФУ (арк. спр. 9, 98).

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки позивач та відповідач про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.08.2019 позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк та запропоновано усунути недоліки позовної заяви (арк. спр. 46).

Ухвалою суду від 02.09.2019 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (арк. спр. 1-2).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

19.06.2020 позивач звернувся до Старобільського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії за віком (арк. спр. 30-31). До позовної заяви додав: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт; трудову книжку; військовий квиток; диплом про навчання.

Відповідач призначив позивачу пенсію за віком з 17.06.2020 (арк. спр. 25).

Загальний стаж позивача складає 30 років 07 міс. 18 дн. (арк. спр. 26-29).

30.06.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надав трудову книжку для огляду; ксерокопію для долучення до справи; довідку Державного професійно-технічного навчального закладу «Щастинський професійний ліцей» від 26.06.2020 № 03-170 про навчання, військовий квиток для огляду, ксерокопію для долучення до справи; диплом НОМЕР_1 від 14.07.1981 (арк. спр. 39-44).

Рішенням Старобільського ОУПФУ від 09.07.2020 № 124050002503 відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку з доданням стажу за період навчання в технічному училищі № 27 у зв'язку з непідтвердженим первинними (архівними) документами періоду навчання (арк. спр. 8, 34-35).

Згідно записів трудової книжки серія НОМЕР_2 від 24.07.1981 ОСОБА_1 у період з 01.09.1979 по 14.07.1981 навчався в технічному училищі № 27 м. Щастя (арк. спр. 9-12, 40-42).

Період навчання позивача в технічному училищі № 27 м. Щастя з 01.09.1979 по 14.07.1981 також підтверджується дипломом НОМЕР_1 від 14.07.1981 (арк. спр. 15, 44).

Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_3 від 31.10.1978 ОСОБА_1 служив у лавах Радянської армії з 31.10.1978 по 13.02.1981 (арк. спр. 15, 43).

Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом визначається Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).

В силу пункту 1 частини першої статті 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються, у тому числі, пенсія за віком ( пункт 1 частини першої статті 9 Закону №1058).

Статтею 26 Закону №1058 визначені умови призначення пенсії за віком.

Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Тобто, Законом №1058 передбачено, що як для призначення, так і для перерахунку пенсії особа повинна звернутися із відповідною заявою та необхідними документами особисто або через представника до територіального органу Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

В силу пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, «письмово повідомляє заявника» про те, які документи «необхідно подати» додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу І Порядку).

Пунктом 2.1. розділу ІІ Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком, серед інших, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі також - Порядок № 637).

Абзацом другим пункту 1 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Згідно пункту 8 Порядку № 637 час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Абзацом першим пункту 17 Порядку № 637 визначено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

В свою чергу, пункт 18 Порядку № 637 передбачає, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Пунктом 3.3. розділу ІІІ Порядку № 22-1 визначено, що саме «орган, що призначає пенсію», надає роз'яснення особам з питань призначення та виплати пенсій.

Пункт 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 також визначає, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Натомість, відповідач проігнорував вище зазначені нормативно визначені вимоги для належного прийняття та розгляду документів щодо призначення пенсії позивачу.

З урахуванням положень пункту 4.7. розділу ІV Порядку № 22-1 саме відповідач як орган, що призначає пенсію, повинен спочатку всебічно, повно і об'єктивно розглянути усі подані документи, на підставі пункту 3.3. розділу ІІІ вказаного Порядку надати необхідні роз'яснення, і лише після цього вирішувати питання про наявність чи відсутність права особи на одержання пенсії.

Матеріалами справи встановлено, що відповідач належним чином не оцінював подані позивачем документи, не надавав необхідних фахових роз'яснень (порушення п. 3 Порядку № 637), не пропонував в рамках наданих повноважень (п. 3.3. Порядку № 22-1) можливість виклику до пенсійного органу свідків (пункти 17, 18 Порядку № 637).

Натомість, судом встановлено, що трудова книжка позивача має необхідні дані за спірний період, які свідчать про навчання з 01.09.1977 по 26.10.1978 та з 14.02.1981 по 14.07.1981 в технічному училищі № 27 м. Щастя Луганської області, що також підтверджується дипломом та військовим квитком.

Головним документом, який підтверджує стаж та характер роботи, є трудова книжка, з якої можливо встановити, що позивач має необхідний стаж. Отже, Старобільським ОУПФУ не доведено правомірність прийняття свого рішення щодо відмови в перерахунку пенсії за віком позивачу, у зв'язку з чим, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог.

Посилання відповідача на відсутність у книзі наказів наказу про зарахування позивача до складу учнів після повернення з армії визнаються незмістовними, оскільки період строкової військової служби в лавах Радянської армії з 31.10.1978 по 13.02.1981 підтверджується відомостями військового квитка.

Таким чином, суд вважає, що є всі підстави для зарахування ОСОБА_1 до загального стажу роботи загального стажу роботи період навчання в технічному училищі № 27 м. Щастя Луганської області з 01.09.1977 по 26.10.1978 та з 14.02.1981 по 14.07.1981 та перерахунку пенсії на підставі заяви від 30.06.2020.

Посилання позивача щодо допризначення пенсії з моменту звернення є незмістовним, оскільки 30.06.2020 позивач звернуся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії і тільки 30.06.2020 надав довідку Державного професійно-технічного навчального закладу «Щастинський професійний ліцей» від 26.06.2020 № 03-170 про навчання у технічному училищі № 27 м. Щастя з 01.09.1977 по 14.07.1981.

На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн (арк. спр. 5).

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню в частині визнання бездіяльності та перерахунку пенсії, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250, 262, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 09.07.2020 № 124050002503 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії.

Зобов'язати Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 30.06.2020, зарахувавши до загального стажу роботи період навчання в технічному училищі № 27 м. Щастя Луганської області з 01.09.1977 по 26.10.1978 та з 14.02.1981 по 14.07.1981.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41246506, місцезнаходження: 92704, Луганська обл., Старобільський район, м. Старобільськ, кв. Дружби, буд. 1 А) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.)

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Борзаниця