10 вересня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/546/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Містківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Сватівська районна рада Луганської області, про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Містківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Сватівська районна рада Луганської області, про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року адміністративний позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області задоволено у повному обсязі. Застосовані заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Місківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області у вигляді зупинення експлуатації будівель та приміщень, розташованих за адресою: Луганська обл., Сватівський р-н, с. Містки, вул. Степова, буд. 1-А, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сферу пожежної, техногенної безпеки, зазначених в акті перевірки від 28.12.2019 № 51.
Під час розгляду справи судом встановлено та підтверджено належними та допустимими доказами наступні обставини: у період з 27.12.2019 по 28.12.2019 відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та наказу Головного управління № 405 - НО від 13.12.2019 «Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю)», на підставі посвідчення на проведення перевірки № 177 від 23.12.2019, здійснено позапланову перевірку відповідача - Містківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області зареєстрована за адресою: 92654, Луганська область, Сватівський р-н, с. Містки, вул. Степова, буд. 1-А з метою перевірки стану дотримання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
За результатами перевірки складено Акт проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 51 від 28.12.2019.
Актом перевірки виявлені порушення Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 та інших діючих нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.
В акті перевірки зазначено, що подальша експлуатація будівлі, споруд та приміщень Містківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, їх невиконання та не усунення прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає:
- на забезпечення безпеки при використанні та експлуатації будівлі, споруд, приміщень Містківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області, її учнів, відвідувачів, співробітників у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту;
- на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі чи аварії;
- на ліквідацію пожежі, аварії, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків;
- на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, аварії, надзвичайної ситуації, на забезпечення всіх осіб, що знаходяться в будівлі індивідуальними засобами захисту органів дихання і шкіри, тощо.
Учні, співробітники та відвідувачі Містківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області постійно перебувають під реальною загрозою втрати життя та отримання травм чи шкоди своєму здоров'ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами Відповідача вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником Містківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області зазначено Сватівську районну раду Луганської області (а.с. 25-27).
Ухвалою суду від 07 лютого 2020 року під час вирішення питання про відкриття провадження у справі судом залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Сватівську районну раду Луганської області (а.с. 28-29).
Також матеріалами справи підтверджено, що Відділом освіти Сватівської районної державної адміністрації на виконання рішення районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій направлено лист від 06.04.2018 № 581 до Голови Сватівської РДА щодо виділення додаткового фінансування для вирішення питання забезпечення протипожежного захисту закладів освіти (а.с. 53-54), лист від 22.05.2018 № 852 (а.с. 55), лист від 29.11.2017 № 1608 (а.с. 63), лист від 22.12.2017 № 1792 (а.с. 64-65), лист від 22.12.2017 №1793 (а.с. 66-67).
Відділом освіти Сватівської районної державної адміністрації направлено лист від 22.12.2017 № 1794 до Начальника управління фінансів Сватівської райдержадміністрації Кодацькому М.В. щодо виділення коштів на усунення порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки відділу освіти (а.с. 68).
Засновник закладу освіти - орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника (п. 7 ст. 1 Закону України "Про освіту").
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 22 Закону України "Про освіту" заклад освіти як суб'єкт господарювання може діяти в одному з таких статусів:
бюджетна установа;
неприбутковий заклад освіти;
прибутковий заклад освіти.
Заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа), зокрема, затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством.
Відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону України «Про освіту» засновник закладу освіти зобов'язаний, зокрема, забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.
Частиною 1 статті 53 Закону України "Про освіту" встановлено, що здобувачі освіти мають право, зокрема, на безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці.
Відповідно до ч. 2 ст. 66 Закону України "Про освіту" районні, міські ради:
відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти;
планують та забезпечують розвиток мережі закладів дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти;
засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів;
закріплюють за закладами початкової та базової середньої освіти територію обслуговування (крім випадків, встановлених спеціальними законами);
забезпечують доступність дошкільної та середньої освіти для всіх громадян, які проживають на відповідній території, та вживають заходів для забезпечення потреби у дошкільній та позашкільній освіті;
забезпечують та фінансують підвезення учнів і педагогічних працівників до закладів початкової та базової середньої освіти і у зворотному напрямку (у разі потреби - транспортними засобами, пристосованими для перевезення осіб, які пересуваються на кріслах колісних);
ведуть облік дітей дошкільного та шкільного віку у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України;
оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти;
забезпечують рівні умови розвитку закладів освіти всіх форм власності;
сприяють розробці плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти;
здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.
Суд зазначає, що засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280).
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону № 280, виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України "Про культуру".
Так, відповідно до п. 1.1 Статуту Містківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області, Містківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів знаходиться у комунальній власності.
З урахуванням вищевикладеного, засновником Містківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області є Сватівська районна рада Луганської області, яка зобов'язана забезпечувати утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов та забезпечувати відповідно до законодавства створення в закладі освіти безперешкодного середовища для учасників освітнього процесу.
Згідно з статутом Містківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області засновником (власником) навчального закладу є Сватівська районна рада Луганської області та джерелами формування кошторису навчального закладу є кошти засновників, кошти державного бюджету (для державних та комунальних загальноосвітніх навчальних закладів).
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що Сватівська районна рада Луганської області, як засновник Містківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області, несе відповідальність за утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти, та бездіяльність створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, їх невиконання та не усунення прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі що спричинить загрозу учням, співробітники та відвідувачам Містківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області через невиконання та ігнорування вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст, 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до ст. 8 Європейської хартії місцевего самоврядування будь-який адміністративний нагляд за органами місцевого самоврядування може здійснюватися тільки згідно з процедурами та у випадках, передбачених конституцією або законом.
Таким чином, встановивши під час розгляду справи порушення закону з боку посадової особи органу місцевого самоврядування, суд не втручаючись в повноваження голови районної ради здійснює державний нагляд, відповідно до ст. 249 КАС України, з метою дотримання посадовою особою органу місцевого самоврядування, в даному випадку - голови Сватівської районної ради ОСОБА_1 норм Конституції України, Закону України «Про освіти» та Закону України "Про місцеве самоврядування".
Враховуючи наведені обставини, суд доходить висновку про постановлення окремої ухвали у справі № 360/546/20 та направлення її голові Сватівської районної ради ОСОБА_1 для вжиття заходів щодо усунення порушень вимог законодавства у сферу пожежної, техногенної безпеки, зазначених в акті перевірки від 28.12.2019 № 51 Містківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області.
Керуючись статтями 241, 242, 248, 249, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Постановити окрему ухвалу, якою звернути увагу голови Сватівської районної ради ОСОБА_1 на вказані порушення закону з метою недопущення їх в подальшому.
Направити окрему ухвалу голові Сватівської районної ради ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) для вжиття заходів щодо усунення порушень вимог законодавства у сферу пожежної, техногенної безпеки, зазначених в акті перевірки від 28.12.2019 № 51 Містківської загальноосвітної школи І-ІІІ ступенів Сватівської районної ради Луганської області.
Встановити голові Сватівської районної ради ОСОБА_1 строк для наданні відповіді про вжиті заходи протягом 30 днів з дня отримання окремої ухвали.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання судею.
Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Ірметова