Рішення від 09.09.2020 по справі 640/24354/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2020 року м. Київ № 640/24354/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України

провизнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, код ЄДР: 22990368), в якому просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 12.02.2016 по 01.03.2018;

2) зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 12.02.2016 по 01.03.2018.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що з 12.02.2016 проходив військову службу на посаді офіцера відділу інформаційних систем головного оперативного управління Генерального штабу Збройних Сил України. Нарахування та виплата грошового забезпечення здійснювалась Фінансовим правлінням Генерального штабу Збройних Сил України.

Наказом № 218 від 29.07.2019 позивача звільнено в запас за п/п. «к» відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Наказом начальника наказового відділу Адміністративного управління ГШ ЗСУ № 150 від 08.08.2019 позивача виключено зі списків особового складу частини та направлено для зарахування на військовий облік до РВК.

Зазначає, що на день виключення зі списків особового складу не отримав у повному обсязі кошти, на які мав право за час проходження військової служби, а саме індексацію за період з 12.02.2016 по 01.03.2018, яку позивачу не нараховувалась та не виплачувалась.

Посилаюсь на положення ч. 3 ст. 43 Конституції України, норми Закону України «про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та положення постанови КМ України від 17.07.2003 № 1078, позивач зазначає, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Враховуючи викладене у позовній заяві, позивач просить задовольнити позов. У той же час, до матеріалів справи не надано звернень позивача відносно виплати індексації та відмови відповідача у проведенні такої.

Позиція відповідача.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Крім іншого звертає увагу, що індексація здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік. Зазначає, що Порядком № 1078 не передбачено механізму виплати суми індексації у поточному році за минулі періоди.

Крім того, зазначається (т.1, а.с. 55), що у 2016 році позивачу здійснено виплату індексації у сумі 427,70 грн., у 2017 - фінансовий ресурс не дозволяв проводити індексацію. У 2018 позивачу проведено виплату індексації у сумі 8588,58 грн. (січень - 4258,75 грн.), лютий 4258,75 грн., грудень 71,08 грн.). У 2019 позивачу здійснено виплату індексації у сумі 940,11 грн. (січень 71,08 грн., лютий - 71,08 грн., березень 134,47 грн., травень 134,47 грн., червень 134,47 грн., липень 206,72 грн., з 01 по 08 серпня - 53,35 грн.). Позивач не надав коментарів щодо вищевикладеного.

Встановлені судом обставини.

Так, сторонами не спростовуються та не заперечуються наведені вище обставини перебування позивача на службі та звільнення зі служби, вказані обставини підтверджуються матеріалами справи та, відповідно, є встановленими. При цьому, позивачем не спростовуються виплачені суми індексації.

Відносно нарахування та виплати компенсації, суд, вирішуючи спір по суті, виходить з наступного.

Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Разом з тим, відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті. За приписами частини 5 цієї статті індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 3 вказаного Закону передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції з 1 січня 2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсоток.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

При цьому, відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (в редакції Закону № 2148-VIII - «Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік»).

З метою реалізації Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" постановою КМ України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078) затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до абз. 1 та 2 п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексуються оплата праці (грошове забезпечення), допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, що надаються залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії.

Тобто індексується не вся заробітна плата, а тільки та її частина, яка не перевищує прожитковий мінімум для працездатних громадян.

За приписами абз. 5 та 6 п. 4 Порядку № 1078 частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Згідно з абз. 8 п. 4 Порядку № 1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Абзацом 1 п. 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

З вищевказаного вбачається, що грошове забезпечення, яке отримувалось позивачем щомісяця, як військовослужбовцем, є об'єктом індексації, яка підлягає нарахуванню та виплаті у разі якщо індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації з 01.01.2016 в розмірі 103 відсотка, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення. При цьому, така індексація повинна нараховуватись у наступному місяці, що слідує за місяцем перевищення встановленого порогу індексації.

У цілому розрахунок індексації заробітної плати здійснюється за формулою:

І = Д x Кі / 100,

де І - сума індексації;

Д - індексований дохід, але в межах прожиткового мінімуму;

Кі - коефіцієнт індексації.

Як вже зазначалося, Коефіцієнт індексації обчислюють на основі щомісячних індексів інфляції, які публікуються Держстатом.

Розрахунок ведеться наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації (103 %).

Коефіцієнт індексації починають розраховувати з місяця, наступного за базовим (п. 5 Порядку № 1078), під яким розуміється місяць підвищення грошового забезпечення.

Відповідно до відкритої інформації Держстату щодо індексу споживчих цін на 2016 рік, індекс споживчих цін у відсотках складав, зокрема, у січні - 100,9, лютий - 99,6, березень - 101,0, квітень - 103,5, травень - 100,1, червень - 99,8, липень - 99,9, серпень - 99,7, вересень - 101,8, жовтень - 102,8, листопад - 101,8, грудень - 100,9.

В той же час, на 2017 рік індекс споживчих цін у відсотках складав, у січні - 101,1, лютий - 101,0, березень - 101,8, квітень - 100,9, травень - 101,3, червень - 101,6, липень - 100,2, серпень - 99,9, вересень - 102,0, жовтень - 101,2, листопад - 100,9, грудень - 101,0 грн.

Щодо індексу споживчих цін у відсотках на 2018 рік, то згідно з відритими даними Держстату, то індекс інфляції склав помісячно у %: 101,5, 100,9, 101,1, 100,8, 100,0, 100,0, 99,3, 100,0, 101,9, 101,7, 101,4, 100,8.

У той же час, як вбачається з вищезгаданої інформації (довідки) Фінансового управління від 14.01.2010 № 305/135 (т. 1, а.с. 55) позивачу здійснювалась виплата сум індексації грошового забезпечення, що не спростовується позивачем та у суду відсутні підстави для обґрунтованого сумніву щодо виплати вказаних сум.

Під час розгляду справи позивач, в порядку виконання обов'язку, визначеного ч. 1 ст. 77 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) не довів належними та допустимими доказами порушення відповідачем Порядку № 1078, формули розрахунку суми індексації, порушення правил «базового» місяця. В контексті наведеного позивачем не надано будь-яких розрахунків, платіжних документів, розрахункових листів, сукупність яких могла би свідчила про порушення відповідачем правил індексації грошового забезпечення.

Відтак, враховуючи те, що судом не встановлено порушень з боку відповідача прав чи інтересів позивача у сфері спірних відносин, суд не вбачає підстав для задоволення позову та, відповідно, у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Доводи позивача та надані ним матеріали, досліджені та оцінені судом, не спростовують наведених висновків суду та не доводять зворотного. У взаємозв'язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що вчинено судом у зв'язку з розглядом даної справи.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статтями 2, 5 - 11, 19, 72 -77, 90, 139, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 292, 293, 295, 296 КАС України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII “Перехідні положення” КАС України.

Суддя О.А. Кармазін