Рішення від 09.12.2019 по справі 640/7103/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2019 року м. Київ № 640/7103/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Новаковська І.Ю., розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування припису,

за участю:

позивач - ОСОБА_1 ;

представник позивача - адвокат Чернобай Н.Б.;

представник відповідача - адвокат Стецина І.В.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про:

- визнання протиправними дій Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо винесення припису про надання дозвільної документації на розміщення тимчасової споруди або демонтажу тимчасової споруди власними силами, відновлення благоустрою, відносно належного ОСОБА_1 об'єкта нерухомого майна - металевого павільйону на капітальному фундаменті з комунікаціями (літ. В), загальною площею 47,1 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;

- визнання протиправним та скасування припису Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №1909537 від 16.04.2019.

Ухвалами суду: від 21.06.2019 - відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті; від 30.08.2019 - задоволено клопотання позивача щодо розгляду справи в спрощеному позовному провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання; від 07.11.2019 - з призначенням судді Донцю В.А. навчання в Національній школі суддів України визначено іншу дату судового засідання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є власником металевого павільйону на капітальному фундаменті з комунікаціями, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Починаючи з січня 2019 року позивач неодноразово отримував приписи відповідача про надання дозвільної документації на розміщення тимчасової споруди, які позивачем виконувались та надавались документи, у тому числі, й свідоцтво про право власності на нерухоме майно. Не зважаючи на виконання приписів, подання документів, 17.04.2019 позивач отримав черговий припис від 16.04.2019 №1909537 аналогічного змісту, що й попередні. За твердженнями позивач, належний йому на праві власності металевий павільйон з комунікаціями не є ані тимчасовою спорудою, ані малою архітектурною формою, тому вказаний припис винесений протиправно, та підлягає скасуванню.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначив, що припис про надання дозвільної документації не є рішенням про демонтаж, не встановлює вину у самовільному розміщенні тимчасової споруди та виноситься з метою з'ясування наявності/відсутності документів дозвільного характеру, тому, за твердженнями представника відповідача, інспектор з благоустрою міста Києва під час винесення припису діяв у порядку та в межах наданих йому повноважень.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідачем не спростовано обставин, зазначених у позовній заяві, як і не надано доказів правомірності винесення оскаржуваного припису.

Під судового розгляду справи позивач вимоги підтримав, представник відповідача позов не визнав.

Дослідивши письмові докази, суд установив:

06.10.2004 між Державною податковою інспекцією Дарницького району м. Києва та ОСОБА_1 укладено біржовий контракт №30507, відповідно до умов якого останній придбав павільйон металевий 6,00*7,72*3,05 (б/у) на капітальному фундаменті, з комунікаціями.

Відповідно до копії свідоцтва про право власності серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 на праві приватної власності належить металевий павільйон, на капітальному фундаменті з комунікаціями (літ. В) загальною площею 47,1 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності 06.12.2013 внесено реєстраційний запис №3791001, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №14401966 від 11.12.2013.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач щорічно сплачує земельний податок з фізичних осіб за користування земельною ділянкою, розташованою за адресою: АДРЕСА_1 . Зокрема, позивачем надано податкові повідомлення-рішення про визначення грошового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб та квитанції про плату податку за 2018, 2017, 2016 роки.

Як убачається зі змісту припису, від 31.01.2019 №1905878 старшим інспектором КП "Київблагоустрій" видано припис ОСОБА_1 , в якому останньому запропоновано надати до КП "Київблагоустрій" дозвільну документацію на розміщення тимчасової споруди (павільйон).

07.02.2019 позивачем на виконання припису №1905878 від 31.01.2019 подано до КП "Київблагоустрій" документи, що підтверджуються його право власності на вказаний вище павільйон.

Проте, 16.04.2019 провідним інспектором КП "Київблагоустрій" позивачу видано припис №1909537, яким встановлено порушення пункту 20.1.1 "Правил благоустрою міста Києва" за адресою: Дарницький район, Харківське шосе, 144В та запропоновано усунути порушення шляхом надання дозвільної документації на розміщення тимчасової споруди, а також запропоновано, що в разі відсутності документації демонтувати власними силами, відновити благоустрій. Термін виконання припису встановлено 3 дні.

У приписі зазначено й про те, що в разі не виконання припису будуть вжиті заходи згідно чинного законодавства.

19.04.2019 позивач звернувся до КП "Київблагоустрій" з заявою, в якій зазначив, що металевий павільйон з комунікаціями, розташований за адресою: м. Київ, Харківське шосе, 144В, власником якого він є, не підпадає під ознаки тимчасових споруд або МАФів, які визначені Правилами благоустрою міста Києва, тому не є ні тимчасової спорудою, ні малою архітектурною формою, у зв'язку з чим просив скасувати припис №1909537 від 16.04.2019.

Матеріали справи не містять відомостей щодо надання відповіді відповідачем на вказану заяву позивача.

Не погоджуючись з приписом №1909537 від 16.04.2019, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.

Згідно зі статтею 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 №2807-IV (Закон України від 06.09.2005 №2807-IV) до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

Статтею 12 Закону України від 06.09.2005 №2807-IV передбачено, що суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Відповідно до статті 34 Закону України від 06.09.2005 №2807-IV правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила включають, зокрема, порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.

Частиною першою статті 40 Закону України від 06.09.2005 №2807-IV визначено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Отже, Закон України від 06.09.2005 №2807-IV наділяє міські ради та їх виконавчі органи повноваженнями здійснювати самоврядний контроль у сфері благоустрою міста Києва.

Пунктом 9 частини першої статті 21 Закону України від 06.09.2005 №2807-IV передбачено, що елементами (частинами) об'єктів благоустрою є малі архітектурні форми.

Частинами другою-третьою статті 21 Закону України від 06.09.2005 №2807-IV, зокрема, встановлено, що мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою.

До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Згідно з пунктом 2.3 розділу ІІ "Правил благоустрою міста Києва", затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 №1051/1051 (Правила благоустрою, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) елементами благоустрою, зокрема, є малі архітектурні форми, інші елементи благоустрою, визначені відповідними нормативно-правовими актами.

У розділі І Правил благоустрою встановлено, що тимчасова споруда - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо.

Згідно підпункту 2.1.1 пункту 2.1 Правил благоустрою комплексним благоустроєм міста вважається проведення на визначеній території міста (мікрорайон, квартал, парк, бульвар, вулиця, провулок, узвіз тощо) робіт з улаштування (відновлення) твердого покриття доріг і тротуарів, обладнання пристроями безпеки руху, озеленення, забезпечення зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, розміщення тимчасових споруд та малих архітектурних форм, садово-паркових меблів, здійснення інших заходів, спрямованих на поліпшення технічного і санітарного стану території, покращення комфортності мешкання жителів та гостей міста Києва.

Відповідно до положень пункту 13.1 розділу ХІІІ Правил благоустрою розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року №198, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року №244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", інших нормативно-правових актів, а також рішень Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Пунктом 13.2.1 Правил благоустрою передбачено, що розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності під час проведення ярмаркових, загальноміських або державних заходів здійснюється відповідно до розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в яких, у разі необхідності, передбачаються заходи щодо запобігання пошкодженню об'єктів благоустрою, укладання угод на вивезення відходів, забезпечення контролю за організацією постійного прибирання закріплених і прилеглих територій, своєчасного вивезення вмісту контейнерів та урн для сміття, встановлення та (або) належного утримання туалетів і біотуалетів. Розміщення об'єктів сезонної торгівлі здійснюється відповідно до схеми розміщення та порядку розміщення засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, затверджених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за поданням Департаменту промисловості та розвитку підприємництва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та погодженням Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Відповідно до пунктів 13.2.3, 13.2.4 Правил благоустрою самовільно встановлені (розміщені) малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, підлягають демонтажу власником об'єкта (особою, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) за власні кошти у строки, визначені в приписі Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

У разі якщо власник малої архітектурної форми або тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (особа, яка здійснила встановлення (розміщення) об'єкта) не провів демонтажу відповідно до абзацу першого цього пункту, демонтаж об'єкта здійснюється в порядку, встановленому пунктом 13.3 цих Правил.

Всі малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності розміщуються з дотриманням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою, комплексної схеми тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, рішень Київської міської ради, розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Згідно з пунктом 20.2.1 якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою.

Зокрема, підпунктом 13.3.1 пункту 13.3 розділу ХІІІ Правил благоустрою передбачено, що у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав'ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки) тощо) (далі - засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі), об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" (далі - КП "Київблагоустрій") вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.

Тобто, вказані норми Правил благоустрою поширюються на правовідносини, що виникають з приводу самовільного розміщення малих архітектурних форм, тимчасових споруд.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 181 Цивільного кодексу України об'єктами нерухомого майна є об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Як вже було зазначено судом, позивачу на праві приватної власності належить металевий павільйон на капітальному фундаменті з комунікаціями (літ. В), загальною площею 47,1 кв.м, розташований за адресою: м. Київ, Харківське шосе, 144В.

Вказаний об'єкт за своїми властивостями не є ані малою архітектурною формою, ані тимчасовою спорудою, має капітальний фундамент, тобто, його переміщення є неможливими без його знецінення та зміни його призначення, що, в свою чергу, свідчить, що посадова особа відповідача помилково віднесла цей об'єкт до тимчасової споруди, зазначивши в приписі про порушення позивачем пункту 20.1.1 Правил благострою міста Києва. Наведена обставина відповідачем не спростована.

Суд зазначає, що у лютому 2019 року позивачем після отримання припису №1905878 від 31.01.2019, були надані відповідачу документи, які підтверджують, що металевий павільйон за адресою: АДРЕСА_1 є об'єктом нерухомого майна, а не самовільно розміщеною малою архітектурною формою чи тимчасовою спорудою.

Надання вказаних документів, на переконання суду, є достатнім для того, щоб посадова особа відповідача визначила статус об'єкта, який підлягав перевірці, зокрема, що вказаний металевий павільйон, належний позивачу, не відноситься до малої архітектурної форми або до тимчасової споруди, тому, суд погоджується з позицією позивача в частині протиправності дій відповідача щодо винесення припису про надання дозвільної документації та наявності правових підстав для задоволення цих позовних вимог.

На думку суду, обґрунтованими є вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача, позаяк надання позивачем дозвільних документів на виконання припису призвело для винесення аналогічного попередньому припису. При цьому відповідачем не надано жодної оцінки поданим позивачем документам, не вказано про їх недостатність для розміщення павільйону.

Оскільки суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо винесення припису, не спростування відповідачем під час судового розгляду справи, що надані позивачем докази є достатніми для розміщення павільйону, суд доходить висновку про протиправність припису від 16.04.2019 №1909537 та наявність підстав для його скасування.

Частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1536,00 грн. (квитанції від 22.04.2019 №36 та від 22.04.2019№37). Оскільки позовні вимоги задоволено повністю, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378,00 грн. за рахунок відповідача.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо винесення припису від 16 квітня 2019 року №1909537 про надання дозвільної документації на розміщення тимчасової споруди або демонтажу тимчасової споруди власними силами, відновлення благоустрою щодо належного ОСОБА_1 об'єкта нерухомого майна - металевого павільйону на капітальному фундаменті з комунікаціями (літ. В), загальною площею 47,1 кв.м., що знаходиться за адресою: місто Київ, Харківське шосе, 144В.

Визнати протиправним та скасувати припис Комунального підприємства органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 16 квітня 2019 року №1909537.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1536,80 грн. (одна тисяча п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок) за рахунок Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. З дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Пунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147- VIIІ передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Повний текст рішення складено 07 вересня 2020 року.

Суддя В.А. Донець