ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
07 вересня 2020 року м. Київ № 640/6331/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з про:
- визнання протиправним і скасування рішення від 05.08.2019 Відділу з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, яким ОСОБА_1 відмовлено у знятті з реєстрації: АДРЕСА_1 та у реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 ;
- зобов'язати Відділ з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про зняття з реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 та реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 та здійснити реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Ухвалою суду від 05.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та без проведення судового засідання відповідно, встановлено строки для подання заяв по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 05.08.2019 відповідачем протиправно відмовлено позивачу у знятті з реєстрації місця проживання у місті Суми та у реєстрації місця проживання у місті Києві на підставі пункту 11 "Правил реєстрації місця проживання", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207, оскільки будинок, де позивач просить зареєструвати її місце проживання, належить їй на праві приватної власності та придатний для постійного проживання.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач є власником садового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , який не призначений для постійного проживання, тобто, вважається будівлею для літнього (сезонного) використання, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для реєстрації місця проживання позивача за цією адресою, тому позовні вимоги є необґрунтованими.
Дослідивши письмові докази, суд установив:
Позивач з 01.12.2015 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією паспорту серії НОМЕР_1 , виданого Сумським РВ УМВС України в Сумській області.
Позивач на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 26.12.2015, посвідченого приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Нагорною Н.В. та зареєстрованого в реєстрі за №8430, є власником земельної ділянки загальною площею 0,0500 га, кадастровий номер 8000000000:78:402:0019, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .
Як вбачається з копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №175583154 від 30.07.2019, за позивачем на праві приватної власності зареєстрований дачний будинок загальною площею 251,4 кв.м, розташований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до копії довідки від 23.07.2019№1,35, виданої Кооперативним дачним товариством "Чорнобилець", позивач є членом Кооперативу та сплачує внески на дачний будинок.
Відповідно до звіту про проведення технічного огляду садового (дачного) будинку від 20.08.2019 садовий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_2 ) та згідно відомостей, які містяться в технічному паспорті від 25.07.2019 - складається з коридорів, гаража, вітальні, кухні, санвузлів, гардеробної, 4-ох житлових кімнат, комори. За результатами технічного огляду садовий будинок відповідає вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил, які пред'являються до житлових будинків, відповідає та являє собою житловий будинок.
Згідно з довідкою №1 від 04.01.2020, виданої Кооперативним дачним товариством "Чорнобилець", позивач з січня 2017 року постійно проживає у вказаному вище садовому будинку разом з донькою, зятем та онуками.
Позивач звернулась до Відділу з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації з заявою від 05.08.2019 про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 ) та заявою про зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач, відмовляючи позивачу у знятті реєстрації місця проживання та реєстрації місця проживання, послався на те, що позивачем не надано необхідних документів або інформації та зазначив, що будинок не є об'єктом житлової нерухомості.
Не погоджуючись з відмовою в знятті з реєстрації та відмовою в реєстрації за новою адресою, позивач звернулася до суду з позовом.
Вирішуючи спір по суті, виходить з такого.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання, випадки їх обмеження врегульовані Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання" від 11.12.2003 №1382-IV.
Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання" встановлено:
вільний вибір місця проживання чи перебування - це право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце проживання - це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини (частина першої статті 3);
Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання (частина перша статті 6);
орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови (стаття 9-1).
Відповідно до пункту 11 "Правил реєстрації місця проживання", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років. Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Підставою для відмови позивачу в проведенні реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , відповідачем зазначено те, що будинок, у якому позивач просить зареєструвати своє місце проживання, є садовим будинком і не належить до житлового фонду, а тому зазначений садовий будинок не призначений для постійного проживання, у зв'язку з чим, зареєструвати позивача за цією адресою не є можливим.
Цивільним кодексом України встановлено:
місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово (частина перша статті 29);
житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них (частина перша статті 379).
Відповідно до статті 4 Житлового кодексу УРСР жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української РСР, утворюють житловий фонд.
Житловий фонд включає: жилі будинки й жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд); жилі будинки й жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їхнім об'єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд); жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів); жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд); квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).
До житлового фонду включаються також жилі будинки, що належать державно-колгоспним та іншим державно-кооперативним об'єднанням, підприємствам і організаціям. Відповідно до Основ житлового законодавства Союзу РСР і союзних республік до цих будинків застосовуються правила, установлені для громадського житлового фонду.
До житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.
Надаючи тлумачення наведеним нормам Закону України Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання", Цивільного кодексу України, Житлового кодексу УРСР, Верховний Суд висловив правову позицію, за якою реєстрація місця проживання фізичної особи здійснюється за наявності в особи житла. Під житлом необхідно розуміти - житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них. Отже, для цілей реєстрації місця проживання будинок або інше приміщення мають відповідати таким ознакам житла як пристосування та придатність для постійного проживання в них (наприклад постанови Верховного Суду від 21.08.2019 справа №183/4661/16 (2-а/183/10/17), від 10.10.2019 справа №2340/4673/18, від 31.03.2020 №826/12955/18, від 29.08.2020 справа №826/1081/16).
Судом вказувалось, що будинок, де позивач просить її зареєструвати знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . У довідці Кооперативу від 23.07.2019№1,35 підтверджено членство позивач в Кооперативі, сплату внесків на дачний будинок. У звіті про проведення технічного огляду садового (дачного) будинку від 20.08.2019 та технічному паспорті від 25.07.2019 зазначено, що будинок складається з коридорів, гаража, вітальні, кухні, санвузлів, гардеробної, 4-ох житлових кімнат, комори. За результатами технічного огляду садовий будинок відповідає вимогам державних будівельних норм, стандартів і правил, які пред'являються до житлових будинків, відповідає та являє собою житловий будинок. Згідно з довідкою №1 від 04.01.2020, виданої Кооперативним дачним товариством "Чорнобилець", позивач з січня 2017 року постійно проживає у вказаному вище садовому будинку разом з донькою, зятем та онуками. До позову додано повідомлення про приєднання додоговору споживання про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 19.07.2019 №1501371215.
На думку суду, наведені докази дають за відсутності спростувань з боку відповідача, дають підстави для висновку, що садовий будинок призначений для постійного місця проживання. Також спростовуються доводи відповідача про не підтвердження позивачем постійного місця проживання, оскільки у довідці №1 від 04.01.2020позивач з січня 2017 року постійно проживає у вказаному вище садовому будинку разом з донькою, зятем та онуками.
З урахуванням наведеного правового регулювання, судової практики Верховного Суду та встановлених обставин, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправним і скасування рішення від 05.08.2019 Відділу з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, яким ОСОБА_1 відмовлено у знятті з реєстрації: АДРЕСА_1 та у реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 та зобов'язання Відділу з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про зняття з реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 та реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 та здійснити реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
При цьому суд зазначає, що відповідач не може відмовити позивачу в задоволенні заяви з підстав того, що будинок за адресою: АДРЕСА_2 не придатний для постійного проживання та позивачем не доведено постійного проживання в цьому будинку.
Щодо строків звернення до суду, то судом ураховано, що не погоджуючись з оскаржуваним рішенням позивач звернувся до Оболонського районного суду міста Києва, який 18.09.2019 відкрив провадження у справі №756/12174/19 та ухвалою від 23.01.2020 у справі у справі №756/12174/19 закрив провадження у справі, роз'яснивши право звернення до Окружного адміністративного суду міста Києва. Позовна заява зареєстрована в Окружного адміністративного суду міста Києва 16.03.2020. Отже, позивач мала намір реалізувати своє право щодо оскарження рішення відповідача від 05.08.2019, звернувшись у вересні 2019 року до Оболонського районного суду міста Києва та після закриття провадження у справі ухвалою від 23.10.2020 у березні 2020 року звернулась до належного суду. На думку суду, наведені обставини дають підстави для висновку про поважність причин пропуску шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з позовом.
Частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (квитанції від 13.03.2020 №9 та від 06.04.2020 №009784950874). З урахуванням того, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, не надано інших доказі понесення судових витрат, на користь позивача необхідно присудити понесені ним судові витрати в розмірі 1681,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань призначених для відповідача.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації про відмову у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 від 05 серпня 2019 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації про відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 від 05 серпня 2019 року.
Зобов'язати Відділ з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 від 05 серпня 2019 року, з урахуванням висновків суду.
Зобов'язати Відділ з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 від 05 серпня 2019 року, з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Відділ з питань реєстрації місця проживання Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 37371727, місцезнаходження відповідача: 04205, місто Київ, вулиця Маршала Тимошенка, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. З дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець