Рішення від 07.09.2020 по справі 580/2403/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2020 року справа № 580/2403/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , далі - позивач) з позовом до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради (проспект Ватутіна, 32, м. Ватутіне, Черкаська обл., 20251, далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо надання неповної інформації на запит позивача від 18.06.2020;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути запит на інформацію позивача від 18.06.2020 та надати повну та достовірну інформацію.

Ухвалою суду від 07.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що на її звернення до відповідача про надання інформації, відповідач листом від 25.06.2020 №282/01-13 частково надав запитувану позивачем інформацію та повідомив, що відповідно до вимог Закону України «Про захист персональних даних» управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради не може надати у повному обсязі запитувану позивачем інформацію.

Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив на позов, у якому зазначив, що на звернення позивача про отримання інформації, відповідач листом від 25.06.2020 №282/01-13 правомірно частково надав запитувану позивачем інформацію, оскільки запитувана позивачем інформація щодо прізвища, ім'я та по-батькові особи, якій призначено та яка отримує житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за адресою: Черкаська обл., м. Ватутіне, пр. Ватутіна, 7, кв. 8, відповідно до вимог Закону України «Про захист персональних даних» містить персональні дані іншої особи.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, у якому позивач вважає, що викладені відповідачем доводи у відзиві на позов є необґрунтованими, тому позов підлягає до повного задоволення.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 18.06.2020 ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради із запитом на інформацію, у якому просила:

1) Надати інформацію стосовно прізвища, ім'я та по-батькові особи, якій призначено та яка отримує житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за адресою: Черкаська обл., м. Ватутіне, пр. Ватутіна, 7, кв. 8;

2) Надати інформацію стосовно суми коштів, які та кому нараховані, як житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива домогосподарству за адресою: Черкаська обл., м. Ватутіне, пр. Ватутіна, 7, кв. 8;

3) Надати інформацію стосовно підстав призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива домогосподарству за адресою: Черкаська обл., м. Ватутіне, пр. Ватутіна, 7, кв. 8;

4) Надати копію всіх документів, які подавались на призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива домогосподарству за адресою: Черкаська обл., м. Ватутіне, пр. Ватутіна, 7, кв. 8.

Відповідач листом від 25.06.2020 №282/01-13 повідомив позивача на його запит щодо суми коштів та підстав призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива домогосподарству за адресою: Черкаська обл., м. Ватутіне, пр. Ватутіна, 7, кв. 8. Іншу запитувану інформацію відповідач не надав, посилаючись на положення Закону України «Про захист персональних даних».

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає, що згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 40 Конституції України держава гарантує, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про інформацію» від 2 жовтня 1992 року №2657-XII (далі - Закон №2657-XII, у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Згідно ст. 20 Закону №2657-XII за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону №2657-XII інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI, у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст. 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 3 Закону №2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.

Із матеріалів справи судом встановлено, що на запит позивача про інформацію відповідач листом від 25.06.2020 №282/01-13 повідомив інформацію щодо суми коштів та підстав призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива домогосподарству за адресою: Черкаська обл., м. Ватутіне, пр. Ватутіна, 7, кв. 8, однак іншу запитувану інформацію (щодо прізвища, ім'я та по-батькові особи, якій призначено та яка отримує житлову субсидію) відповідач не надав, посилаючись на положення Закону України «Про захист персональних даних».

Згідно п. 1 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:

щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, а саме:

- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;

- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), а саме:

- витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;

- витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на комунальні послуги у будинку, в якому створено об'єднання;

житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Відповідно до абз. 2 ст. 5 Закону України «Про захист персональних даних» від 01 червня 2010 року №2297-VI (далі - Закон №2297-VI) визначено, що не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Так, згідно ч. 5 ст. 6 Закону №2939-VI не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину

Таким чином, запитувана позивачем інформація щодо прізвища, ім'я та по-батькові особи, якій призначено та яка отримує житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за адресою: Черкаська обл., м. Ватутіне, пр. Ватутіна, 7, кв. 8 не є інформацією, яка у відповідності до ч. 5 ст. 6 Закону №2939-VI та абз. 2 ст. 5 Закону №2297-VI може бути обмежена у доступі.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради щодо надання неповної інформації на запит ОСОБА_1 від 18.06.2020 (вх. №239).

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради повторно розглянути запит на інформацію ОСОБА_1 від 18.06.2020 (вх. №239) та надати повну і достовірну запитувану інформацію.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Гайдаш