07 вересня 2020 року справа № 580/2380/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправною та скасування вимоги,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось приватне акціонерне товариство “Черкаський завод телеграфної апаратури” (вул. Одеська, 8, м. Черкаси, 18001, далі - позивач) з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області (вул.Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18000, далі - відповідач), в якій просить визнати протиправною та скасувати вимогу від 02.04.2020 №Ю-1200-17, якою позивачу нараховано недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 68299 грн. 81 коп. та суму фінансових санкцій (штрафу) в розмірі 2929 грн. 47 коп., всього у сумі 71229 грн. 28 коп.
Ухвалою суду від 07.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки позивачу вже була сформована вимога зі сплати ЄСВ від 07.02.2020 №Ю-1200-17 на загальну суму 71307 грн. 28 коп., яку ним оскаржено до Черкаського окружного адміністративного суду та ухвалою суду від 17.03.2020 відкрито провадження у справі, тому під час винесення нової вимоги від 02.04.2020 №Ю-1200-17, відповідач протиправно повторно включив до неї суму боргу, яка увійшла до попередньої вимоги зі сплати ЄСВ від 07.02.2020 №Ю-1200-17. Крім того, в оскаржуваній вимогі від 02.04.2020 №Ю-1200-17 відповідачем зазначено про наявність у позивача боргу з ЄСВ станом на 12.05.2020, тобто на майбутнє.
Відповідач позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що контролюючим органом сформовано вимогу зі сплати ЄСВ від 07.02.2020 №Ю-1200-17 на загальну суму 71307 грн. 28 коп., однак після часткового зменшення у позивача суми боргу з ЄСВ до 71229 грн. 28 коп., тому відповідач правомірно згідно положень Інструкції №449 надіслав позивачу нову вимогу від 02.04.2020 №Ю-1200-17, якою позивачу нараховано недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 68299 грн. 81 коп. та суму фінансових санкцій (штрафу) в розмірі 2929 грн. 47 коп., всього у сумі 71229 грн. 28 коп.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що приватне акціонерне товариство «Черкаський завод телеграфної апаратури» перебуває на обліку в ГУ ДПС у Черкаській області.
Згідно з даними ІКП по коду платежу 71010000 «єдиний внесок нарахований роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договором ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності» за позивачем станом на 07.02.2020 значився борг в сумі 71307 грн. 28 коп.
07.02.2020 Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1200-17, якою позивачу було нараховано недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску в розмірі 63434 грн. 69 коп. та суму фінансових санкцій (штрафу) в розмірі 7872 грн. 59 коп.
Не погоджуючись із вищевказаною вимогою, позивачем оскаржено її до Черкаського окружного адміністративного суду та ухвалою суду від 17.03.2020 відкрито провадження у справі №580/722/20.
У зв'язку із частковим зменшенням у позивача суми боргу з ЄСВ, 02.04.2020 Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1200-17, якою позивачу нараховано недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 68299 грн. 81 коп. та суму фінансових санкцій (штрафу) в розмірі 2929 грн. 47 коп., всього у сумі 71229 грн. 28 коп.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.
У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Відповідно до абз. 8 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція №449).
Відповідно до п. 2 розділу VI Інструкції №449 у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Як встановлено судом із матеріалів справи, 07.02.2020 відповідачем прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1200-17, яку позивачем було оскаржено до Черкаського окружного адміністративного суду та ухвалою суду від 17.03.2020 відкрито провадження у справі №580/722/20.
Разом з цим, у зв'язку із частковим зменшенням у позивача суми боргу з ЄСВ, 02.04.2020 Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1200-17, якою позивачу нараховано недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 68299 грн. 81 коп. та суму фінансових санкцій (штрафу) в розмірі 2929 грн. 47 коп., всього у сумі 71229 грн. 28 коп.
Згідно п. 3 розділу VI Інструкції №449 у випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається) платникам, зазначеним у підпунктах 1 - 7 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 20 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Під частковим зменшенням суми недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованості зі сплати фінансових санкцій) для цілей цього пункту вважається зменшення загальної суми боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка включає нараховані та несплачені суми єдиного внеску (фінансових санкцій) за останній календарний місяць, в якому відбулось таке зменшення.
Відповідно до п. 5 розділу VI Інструкції №449 протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов'язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені. У разі незгоди з розрахунком органу доходів і зборів суми боргу (недоїмки) платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання вимоги, узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) в адміністративному або судовому порядку. Вимога про сплату боргу (недоїмки) не підлягає адміністративному оскарженню в частині сум недоїмки, які виникли на підставі поданих звітів щодо сум нарахованого єдиного внеску. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом 10 календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку. Про оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) до органу доходів і зборів вищого рівня або суду платник зобов'язаний одночасно письмово повідомити орган доходів і зборів, який направив вимогу. У разі якщо платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів з дня надходження (отримання) вимоги про сплату боргу (недоїмки) не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгодженої в результаті оскарження суми боргу (недоїмки) (з дня отримання відповідного рішення органу доходів і зборів або суду), після спливу останнього дня відповідного строку така вимога вважається узгодженою (набирає чинності). Орган доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги (набрання нею чинності) надсилає її в порядку, встановленому законом, до органу державної виконавчої служби.
З аналізу вищевказаних норм судом встановлено, що підзаконний нормативно-правовий акт наділяє орган доходів і зборів правом на формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) у випадку збільшення/зменшення суми боргу (недоїмки) платника із включенням до неї усього періоду виникнення такої недоїмки та всіх попередньо нарахованих сум, однак у випадку формування нової вимоги про сплату боргу (недоїмки) у випадку лише зростання суми боргу (недоїмки) платника та після проходження процедури узгодження і оскарження така вимога подається до органу державної виконавчої служби тільки на суму зростання боргу (недоїмки).
Таким чином, Головне управління ДПС у Черкаській області правомірно, згідно положень Інструкції №449, надіслало позивачу вимогу від 02.04.2020 №Ю-1200-17, якою позивачу нараховано недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску у сумі 68299 грн. 81 коп. та суму фінансових санкцій (штрафу) в розмірі 2929 грн. 47 коп., всього у сумі 71229 грн. 28 коп., тому вказана вимога є правомірною та скасуванню не підлягає.
Посилання позивача на те, що в оскаржуваній вимозі від 02.04.2020 №Ю-1200-17 зазначено про наявність у нього боргу з ЄСВ станом на 12.05.2020, не приймається судом до уваги, оскільки за даними ІКП по коду платежу 71010000 «єдиний внесок нарахований роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договором ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності» за позивачем станом на 31.03.2020 значився борг з ЄСВ в загальній сумі 71229 грн. 28 коп., а наявність помилки (описки) у вимозі від 02.04.2020 №Ю-1200-17 не свідчить про її протиправність.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Гайдаш