Рішення від 09.09.2020 по справі 520/8460/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2020 р. Справа № 520/8460/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із встановленням розміру пенсії 70 % грошового забезпечення з 01.01.2016 року;

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі 80 % грошового забезпечення з 01.01.2016 року здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2016 року однією сумою;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 року;

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до сум грошовою забезпечення, наведені в довідці ГУНП в Харківській області №58зі/119-29/01-2020 від 18.02.2020 року з 01.01.2018 року здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року однією сумою.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що відповідач всупереч вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" протиправно обмежив максимальний розмір його пенсії, шляхом зменшення розміру грошового забезпечення у відсотках з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення після проведеного перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103. Стверджує, що постанова № 103 суперечить меті та спрямованості Закону № 2262-ХІІ, погіршує становище позивача в частині строків виплати належної йому пенсії, а відтак не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що з 01.01.2016 року позивачу здійснено перерахунок пенсії у розмірі 70 % грошового забезпечення на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Відповідно ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції Закону №1166 від 27.03.2014 року, що діє на час виникнення права на перерахунок) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. У зазначеній редакції положення Закону № 2262-ХІ1 були застосовані відповідачем при обчисленні розміру пенсії позивачу при її перерахунку з 01.01.2016 року. Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку збільшився. Таким чином, умови пенсійного забезпечення позивача не погіршилися, позаяк відповідачем не було вчинено дій, спрямованих на зменшення його розміру пенсії у порівнянні з попереднім розміром.

Також зазначено, що Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області була надана до ГУ ПФУ довідка від 24.03.2018 № 100/34196 - 2003012829 для перерахунку пенсії позивача, яка містить наступні складові: посадовий оклад 2500,00 грн., оклад за спеціальним званням 2000,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 2250,00 грн., премія 2,05% 138,38 грн., всього 6888,38 грн. Довідка на підставі якої проведено перерахунок пенсії позивача від 24.03.2018 № 100/34196 - 2003012829 видана саме про грошове забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.02.2018 р. № 103 та 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі якої і здійснювався позивачу перерахунок його пенсії. Лист № 58 зі/119-29/01-2020 від 18.02.2020 року, на підставі якого позивач просить суд зобов'язати пенсійний орган здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2018, носить інформаційний характер та наданий ГУ Національної поліції в Харківській області на запит ОСОБА_1 про складові грошового забезпечення. Таким чином, з викладених вище підстав, позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) у період з 22 серпня 1992 по 24 грудня 2013 проходив службу в органах внутрішніх справ України на різних посадах. 24 грудня 2013 року наказом №475 о/с ГУМВС України в Харківській області майор міліції ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ України за п. 64 "А" /за віком/ з посади старшого інспектора дозвільної системи Нововодолазького РВ ГУМВС України в Харківській області.

З 25 грудня 2013 року позивач отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На момент призначення пенсії розмір пенсії позивача становив 80 % грошового забезпечення (вислуга років 30), що підтверджено довідкою пенсійного органу №2715 від 05.06.2020 р.

З 01.01.2016 року позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки уповноваженого органу у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб" № 103 від 21.02.2018 року, постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, за прирівняльною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки, виданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.

Після проведеного перерахунку пенсії з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років 50% та премії, пенсія була обчислена з розміру 70 % грошового забезпечення, що також підтверджується довідкою пенсійного органу №2715 від 05.06.2020 року.

Як свідчать матеріали справи, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою до свого пенсійного забезпечення.

Листом від 11.06.2020 року № 2000-0203-8/33249 пенсійний орган повідомив позивача, що згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, головним управлінням з 01.01.2016 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з розміру грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Перерахунок проведено з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, яку надано Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області. Відповідно до ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до статті 13 Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. На час перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», діяла саме така норма Закону.

Позивач не погоджується із таким розрахунком пенсії та зменшення її до 70% грошового забезпечення в результаті проведеного перерахунку з 01.01.2016 року, оскільки при призначенні пенсія нараховувалась виходячи з 80% грошового забезпечення.

Крім того, позивач вважає, що ГУ ПФУ в Харківській області протиправно не здійснив перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року відповідно до сум грошовою забезпечення, наведених в довідці ГУНП в Харківській області №58зі/119-29/01-2020 від 18.02.2020 року.

Щодо позовних вимог про визнання визнати протиправними дій та зобов'язання ГУ пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 у розмірі 80 % грошового забезпечення з 01.01.2016 року, слід зазначити наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року № 988, яка набула чинності 02.12.2015 року, було змінено розмір грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є фактично ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015, який набув чинності 29.12.2015, розділ XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацом 2 п. 15 наступного змісту: "за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб".

Прийняття вказаних нормативно-правових актів стало підставою для зміни розміру пенсійного забезпечення пенсіонерів з числа колишніх працівників міліції та перерахунку їм пенсій.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно положень ч.3 ст. 63 Закон № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону на момент призначення пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності з 01.05.2014, до ч.2 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.

Таким чином, внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом, у разі реалізації ними такого права.

При цьому, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 80% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення 2013 року позивачу пенсії.

Суд зазначає, що внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Однак, вказаною статтею не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Крім того, суд наголошує на тому, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалось при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Згідно частини 3 статті 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Вказана позиція узгоджується зі змістом рішення Верховного Суду від 04 лютого 2019 року по зразковій справі №240/5401/18, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року, яка враховується судом при вирішенні даної справи відповідно до частини 3 статті 291 КАС України.

З 25.12.2013 року до 01.01.2016 пенсія позивача обчислювалась з 80% грошового забезпечення, що підтверджено довідкою пенсійного органу №2715 від 05.06.2020 року. З 01.01.2016 пенсія позивача обраховувалася виходячи з 70% грошового забезпечення.

Таким чином, дії відповідача, які полягають у зменшенні розміру пенсії з 80 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення при проведенні перерахунку позивачу з 01.01.2016 року є протиправними, а позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позовна вимога про здійснення виплати перерахованої суми пенсії з 01.01.2016 року однією сумою не підлягає задоволенню, оскільки у випадку набрання чинності рішенням суду про зобов'язання перерахувати та виплачувати з 01.01.2016 року позивачу недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і однією сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці. Кількість платежів у межах однієї суми коштів не порушує прав особи на соціальний захист у формі пенсійного забезпечення.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Харківській області та зобов'язання пенсійного органу здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до сум грошовою забезпечення, наведені в довідці ГУНП в Харківській області №58зі/119-29/01-2020 від 18.02.2020 року, здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року, слід зазначити наступне.

Обґрунтовуючи вказану позовну вимогу позивач посилається на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.

Позивач вважає, що після скасування пунктів 1, 2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103, на підставі яких здійснювався перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) виходячи з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, при перерахунку пенсії повинні враховуватися інші складові грошового забезпечення, зокрема ті, що визначені в довідці ГУНП в Харківській області №58зі/119-29/01-2020 від 18.02.2020 року.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами 2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на такий перерахунок згідно зазначеного вище Закону, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб.

Відповідно до пункту 10 постанови КМУ від 30.08.2017 №704 зазначена постанова набирає чинності з 1 січня 2018 року.

Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

На виконання частини четвертої статті 63 вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України 13 лютого 2008 року прийнято Постанову №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Пунктами 1-3 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно пп.1 та 2 п.5 Порядку № 45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Отже, аналіз вказаних вище норм законодавства свідчить про те, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій Пенсійним фондом проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на підставі повідомлення відповідними органами (пункт 1 Порядку № 45) та надання вказаними органами відповідних довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи.

Тобто, перерахунок пенсій у визначеному вище порядку здійснюється виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.

Також, в постанові від 25.11.2014 року Верховний Суд України дійшов висновку, що органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Аналогічна правова позиція зазначена в рішенні Верховного Суду від 13.03.2019 року по справі №240/6263/18, постанові Верховного Суду від 19.07.2019 року по справі № 640/17250/16-а, яка враховується судом при вирішенні даної справи відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, в якій зазначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області та зобов'язати з 01.01.2018 року здійснити перерахунок його пенсії відповідно до сум грошовою забезпечення, наведені в довідці ГУНП в Харківській області №58зі/119-29/01-2020 від 18.02.2020 року.

Як свідчать матеріали справи, позивач звертався із запитом до Головного управління Національної поліції в Харківській області.

На запит позивача листом Головного управління Національної поліції в Харківській області №58зі/119-29/01-2020 від 18.02.2020 року надано відповідь, в якій зазначено, що грошове забезпечення поліцейського за посадою старшого інспектора сектору превенції патрульної поліції відділу поліції ГУНП в Харківській області станом на 01.09.2019 складало: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн., надбавка за стаж служби в поліції (50%) - 2250 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (45%) - 3037,50 грн., премія - 1789,41 грн. (18,283%), індексація грошових доходів - 887,09 грн. Всього 12 464 грн., до виплати - 12 277 грн.

Також в листі у вигляді таблиці вказано грошове забезпечення поліцейського за посадою старшого інспектора сектору превенцїї патрульної поліції відділу поліції ГУНП в Харківській області за період з 01.01.2018 до 01.02.2020 року.

Суд зауважує, що вказаний лист Головного управління Національної поліції в Харківській області №58зі/119-29/01-2020 від 18.02.2020 року, на підставі якого позивач просить суд зобов'язати пенсійний орган провести йому перерахунок пенсії з 01.01.2018 року, носить суто інформаційний характер, є відповіддю на запит ОСОБА_1 щодо складових грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою з 01.01.2018 по 01.02.2020 року та за формою і змістом не є виданою ГУНП в Харківській області довідкою встановленого зразка про складові грошового забезпечення поліцейського.

Відтак, дані щодо складових грошового забезпечення поліцейського, визначені в листі ГУ НП в Харківській області №58зі/119-29/01-2020 від 18.02.2020 року не можуть бути підставою для здійснення перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2018 року.

В той час, у відзиві на позов представник відповідача зауважив, що на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС в Харківській області від 24.03.2018 року № 100/34196-2003012829 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.02.2018 р. № 103 та 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка була надана до ГУ ПФУ в Харківській області, пенсійним органом вже здійснювався перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року.

В матеріалах справи відсутні докази надходження на адресу ГУ ПФУ в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення поліцейського за відповідною посадою, для перерахунку позивачу пенсії.

Таким чином, суд прийшов до висновку про відсутність з боку відповідача порушень прав та законних інтересів позивача щодо нездійснення перерахунку його пенсії з 01.01.2018 року з врахуванням сум грошовою забезпечення поліцейського, визначених в інформаційному листі ГУ НП в Харківській області №58зі/119-29/01-2020 від 18.02.2020 року, чого також жодними належними доказами не доведено позивачем.

За таких підстав, позовні вимоги в цій частині необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат вирішується відповідно до частини 8 статті 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, пункту 3 Прикінцевих положень, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 01.01.2016 року пенсію у розмірі 80 % грошового забезпечення.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Обчислення строків оскарження рішення суду здійснюється з урахуванням пункту 3 Прикінцевих положень КАС України.

Суддя Шевченко О.В.