25 серпня 2020 року о/об 10 год. 20 хв.Справа № 280/4078/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945)
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення коштів за податковим боргом,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - позивач, ГУ ДПС у Запорізькій області) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг в сумі 37421,35 грн., а саме: податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 13621,35 грн. (код б/к - 11010500, р/рUА968999980333119341000008123, одержувач - УК у Запорізькому районі, код одержувача - 38025393, банк одержувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, УК у Запорізькому р-ні/Балабине/11010500); адміністративний штраф та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну в сумі 23800,00 грн. (код б/к - 21081100, р/рUА288999980314020542000008124, одержувач - УК у Запорізькому районі, код одержувача - 38025393, банк одержувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, УК у Запорізькому р-ні/Кушугум/ 21081100).
Позивач у позові зазначив, що заборгованість відповідача виникла з сум узгоджених податкових зобов'язань, визначеного ФОП ОСОБА_1 самостійно та нарахованого контролюючим органом у сумі 37421 грн. 35 коп., у тому числі: у сумі 13621 грн. 35 коп. з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування; у сумі 23800 грн. 00 коп. - штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідач про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Відзив на позовну заяву відповідачем до суду не надано.
Ухвалою судді від 09.07.2020 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 25.08.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Місцем проживання відповідача є: АДРЕСА_1 . Відповідач має ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
І. Судом з'ясовано, що відповідачем подано до контролюючого органу: 1) Податкову декларацію про майновий стан і доходи (звітна) за 2017 рік (№9298090789 від 06.02.2018), в якій ФОП ОСОБА_1 самостійно зазначив суму податкових зобов'язань по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, у сумі 7004 грн. 89 коп.; 2) Податкову декларацію про майновий стан і доходи (звітна) за 2018 рік (№5213 від 19.03.2019), в якій ФОП ОСОБА_1 самостійно зазначив суму податкових зобов'язань по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 8947 грн. 44 коп.
19.03.2019 на підставі Акту перевірки №644/08-01-59-07/ НОМЕР_1 від 19.03.2019 контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0054395907, яким відповідачу нараховано грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, у вигляді штрафних (фінансових) санкцій на суму 170 грн. 00 коп.
12.12.2019 на підставі Акту перевірки №821/08-01-60-05/ НОМЕР_1 від 12.12.2019 контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0027306005, яким відповідачу нараховано грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, у вигляді штрафних (фінансових) санкцій на суму 34 грн. 00 коп.
Оскільки відповідачем не подано до суду доказів скасування податкових повідомлень-рішень №0054395907 від 19.03.2019, №0027306005 від 12.12.2019, то вказані у них суми грошового зобов'язання відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженими і підлягають сплаті.
Відповідно до п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України відповідачу нараховано пеню у сумі 25 грн. 02 коп. по податку на доходи фізичних осіб.
Доказів самостійної сплати податкових зобов'язань (платіжних документів) у повному обсязі відповідач до суду не надав.
Таким чином, загальна заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, з урахуванням наявної переплати у сумі 2390 грн. 00 коп. та часткової сплати у сумі 170 грн. 00 коп., складає 13621 грн. 35 коп.
ІІ. Заборгованість відповідача з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів виникла у результаті несплати узгодженої суми грошового зобов'язання, визначеного ФОП ОСОБА_1 контролюючим органом.
Так, 15.05.2017 на підставі Акту перевірки №0186/08/01/40/ НОМЕР_1 від 26.04.2017 контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0001054001, яким відповідачу нараховано адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в сумі 23800 грн. 00 коп.
Оскільки відповідачем не подано до суду доказів скасування податкового повідомлення-рішення №0001054001 від 15.05.2017, то вказана у ньому сума грошових зобов'язань відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України є узгодженою і підлягає сплаті.
Доказів самостійної сплати податкових зобов'язань (платіжних документів) відповідач до суду не надав.
Таким чином, сума заборгованості з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів складає 23800 грн. 00 коп.
Податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).
За приписами пп.62.1.1-62.1.2 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.
Як передбачено п.1 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого 07.04.2016 наказом Міністерства фінансів України №422, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 за №751/28881 (надалі - «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»), цей Порядок визначає організацію діяльності з ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Згідно з п.2 Розділу І «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» терміни в цьому Порядку вживаються в таких значеннях: інтегрована картка платника (далі - ІКП) - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає перелік показників підсистем інформаційної системи органів ДФС, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами.
Відповідно до п.1 Глави 1 Розділу ІІ «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.
Позивачем в обґрунтування позовних вимог надано інтегровані картки по ФОП ОСОБА_1 згідно з якими за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 37421 грн. 35 коп., у тому числі: у сумі 13621 грн. 35 коп. з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування; у сумі 23800 грн. 00 коп. - штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну.
Даних про розстрочення (відстрочення) вказаних узгоджених грошових зобов'язань, надміру та/або помилково сплачені кошти вказаний документ - не містить.
Відповідачем не надано до суду будь-яких доказів про сплату вказаного податкового боргу.
Отже, позивачем доведено заборгованість ФОП ОСОБА_1 у сумі 37421 грн. 35 коп.
При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи пп.14.1.153, пп.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України.
Судом досліджено надану позивачем податкову вимогу №7620-17/08 від 15.12.2017.
Як зазначено у п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Враховуючи вище викладене, судом з'ясовано, що відповідач на час судового засідання має податковий борг у сумі 37421 грн. 35 коп., у тому числі: у сумі 13621 грн. 35 коп. з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування; у сумі 23800 грн. 00 коп. - штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну, який у добровільному порядку - не погашений. У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що вказана сума заборгованості повинна бути стягнута з відповідача.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг:
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 13621 грн. 35 коп. на користь бюджету (код б/к - 11010500, р/рUА968999980333119341000008123, одержувач - УК у Запорізькому районі, код одержувача - 38025393, банк одержувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, УК у Запорізькому р-ні/Балабине/11010500);
- з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюну в сумі 23800 грн. 00 коп. на користь бюджету (код б/к - 21081100, р/рUА288999980314020542000008124, одержувач - УК у Запорізькому районі, код одержувача - 38025393, банк одержувача - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, УК у Запорізькому р-ні/Кушугум/ 21081100).
У стягненні з відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору за подання адміністративного позову до суду - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 31.08.2020.
Суддя О.О. Прасов