3/130/822/2020
130/1930/20
02.09.2020 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області Заярний А.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у Вінницькій області Відділу адміністративної практики про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.2 ст. 130 КУпАП,
01.09.2020 до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 130 КУпАП, відповідно до якого 18.08.2020 приблизно о 12:10 год. в м. Жмеринка Вінницької області, по вул. Одеській водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом АЗЛК 2141, державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння (блідість обличчя, млява мова, зіниці очей розширені та не реагують на промені світла). Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку, в медичному закладі ОСОБА_1 в присутності двох свідків відмовився.
Справа передана для розгляду судді Заярному А.М.
Згідно ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
При підготовці до розгляду справи судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідає вимогам Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376, адже в протоколі не зазначено назву документа, серію, №, ким і коли виданий, на підставі якого встановлено особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, натомість міститься запис «згідно бази даних». Тобто особа, стосовно якої складено протокол, не встановлена, що є прямим обов'язком уповноваженої особи при оформленні адміністративних матеріалів.
Вищевказаний недолік та неповнота інформації зазначеної в протоколі про адміністративне правопорушення перешкоджають об'єктивному, всебічному та повному розгляду справи та прийняттю законного рішення з дотриманням прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а тому матеріали адміністративної справи підлягають поверненню для належного оформлення.
Звертаю увагу виконавця, що відповідно до вимог Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 256, 278, 280 КУпАП, суддя
Матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Управління патрульної поліції у Вінницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: А.М. Заярний