ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
20 серпня 2020 року м. Київ № 160/6863/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Патратій О.В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви
ОСОБА_1
до Державної установи "Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України"
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
Позивач звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати недійсним медичні висновки Центральної лікарсько-експертної комісії інституту медицини праці Академії медичних наук від 09.06.2015р., а також виписку із медичної карти стаціонарного хворого від 09.06.2015р. № 511 та № 35/779 від 01.10.2019р., а також виписку із медичної карти стаціонарного хворого № 9928 від 03.10.2019р.;
- зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо визнання зв'язку моїх хронічних захворювань як наслідку моєї праці в шкідливих умовах на підприємствах.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.06.2020 справу передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Згідно з Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказаний адміністративний позов 12.08.2020 передано судді Патратій О.В.
Пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 року №1317 затверджено Положення про медико-соціальну експертизу (далі по тексту - Положення №1317). Це Положення визначає процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації (пункт 1).
Згідно пункту 6 вказаного Положення Висновки комісії, реабілітаційні заходи, визначені в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, обов'язкові для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, реабілітаційними підприємствами, установами та організаціями, в яких працює або перебуває особа з інвалідністю, незалежно від їх відомчої підпорядкованості, типу і форми власності.
Як вбачається з позовної заяви позивач просить суд визнати недійсним медичний висновок від 09.06.2015р., виписки із медичної карти стаціонарного хворого від 09.06.2015р. № 511 та № 35/779 від 01.10.2019р., а також виписку із медичної карти стаціонарного хворого № 9928 від 03.10.2019р.
В той же час позовна заява була подана до суду 19.06.2020р., тобто з пропуском шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду визначеного частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Клопотання про поновленого строку позивачем до позовної заяви не додано.
Відповідно до частин першої та другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи наведене, позивач має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Керуючись статттями 122, 123, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду з зазначенням поважності підстав для його поновлення.
3. Попередити позивача, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Патратій