м. Вінниця
31 серпня 2020 р. справа № 120/3045/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
03.07.2020 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління ПФУ у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що у зв'язку із звільненням з органів прокуратури, 14.02.2020 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідок прокуратури Вінницької області про заробітну плату за останні 60 місяців роботи, однак, 26.02.2020 року відповідач прийняв рішення №905090809385, яким відмовив в перерахунку пенсії. Мотивуючи відмову відповідач зазначив, що рішенням Конституційного Суду України не визначено, які саме складові заробітної плати слід враховувати при видачі довідок для проведення перерахунку пенсій, не визначена форма довідок про заробітну плату для проведення перерахунку пенсій. Оскільки, порядок проведення перерахунку пенсій на виконання рішення Конституційного Суду України відсутній, відповідач вважає, що такий перерахунок не проводиться.
На переконання позивача, дії відповідача є протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, оскільки у частині 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" вказано, що розмір складових заробітної плати визначається в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті.
Вищевикладені обставини зумовили позивача звернутись з цим позовом до суду, в якому просив:
- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №905090809385 від 26.02.2020 року та зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію з 01.02.2020 року на підставі довідок прокуратури Вінницької області від 06.02.2020 року №№ 18-ф-74, 18-ф-75,18-ф-76, 18-ф-77, 18-ф-78, 18-ф-79, 18-ф-80.
Ухвалою суду від 20.07.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29.07.2020 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зокрема вказав, що оскільки надані позивачем довідки видані на підставі нормативних документів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури прийнятим до 13.12.2019 року, а після прийняття рішення Конституційним Судом України постанови чи інші нормативні акти про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не видавалися, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно ст. 86 Закону №1697 відсутні.
Враховуючи вищевикладене, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Ухвалою суду від 31.08.2020 року у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі відмовлено.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні фактичні обставини.
Як зазначено позивачем та не заперечується відповідачем, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.09.2016 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1697-VII, з розрахунку 60% складових заробітної плати.
06.02.2020 року прокуратурою Вінницької області видано довідки №№ 18-ф-74, 18-ф-75,18-ф-76, 18-ф-77, 18-ф-78, 18-ф-79, 18-ф-80 про розмір заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1
14.02.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою та довідками прокуратури Вінницької області, в якій просив перерахувати пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", відмітити періоди роботи та перерахувати заробітну плату.
За результатом розгляду заяви позивача, 26.02.2020 року відповідачем прийнято рішення №905090809385 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру". Мотивуючи відмову зазначили, що рішенням Конституційного Суду України не визначено, які саме складові заробітної плати слід враховувати при видачі довідок для проведення перерахунку пенсій, не визначена форма довідок про заробітну плату для проведення перерахунку пенсій.
Вважаючи таку відмову протиправною та такою, що порушує його права та законні інтереси на належне пенсійне забезпечення, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури врегульовано статтею 86 Законом України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014 року (далі - Закон №1697).
Згідно частини 20 статті 86 Закону №1697 (у редакції Закону України від 28.12.2014 року № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Натомість, після вступу в силу нової редакції Закону № 1697, Кабінетом Міністрів України не було прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
В зв'язку з чим, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У пункті 2 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, відповідні положення втратили чинність 13 грудня 2019 року.
Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у Рішенні від 09.02.1999 №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що у регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма). За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
За змістом частини першої статті 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.
Так, Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини Рішення №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року);
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Отже, Закон № 1697 з 13.12.2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України, норма, наявність якої, перешкоджала в праві осіб, з числа колишніх працівників прокуратури, на перерахунок розміру пенсії, в зв'язку із підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.
Натомість, з 13.12.2019 року пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки, як те передбачено частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII.
Частинами 2, 3 та 4 статті 86 Закону №1697 визначено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Отже, право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 13.12.2019 року, тобто з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019.
Водночас, судом враховано, що відповідно до правових позицій Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 №17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011, громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене.
Суд зазначає, що непроведення перерахунку пенсії позивачу на підставі та у порядку, визначеному у законі, чинному на момент звернення за перерахунком, є втручанням у його майнові права у розумінні статті 1 Першого протоколу.
Таким чином, відповідач повинен був провести перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі заяви позивача від 14.02.2020 року, довідок прокуратури Вінницької області від 06.02.2020 року №№ 18-ф-74, 18-ф-75,18-ф-76, 18-ф-77, 18-ф-78, 18-ф-79, 18-ф-80 та у відповідності до ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII з урахуванням рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 року.
При цьому, суд критично оцінює доводи представника відповідача щодо відсутності підстав для проведення перерахунку на підставі вищезазначених довідок, оскільки відображення відомостей у довідках на підставі нормативних документів про підвищення заробітної плати працівників прокуратури прийнятих до 13.12.2019 року не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку. Більше того, беззаперечним є факт підвищення заробітної плати працівникам прокуратури після призначення пенсії позивачу, а право на відповідний перерахунок відновлено рішенням Конституційного Суду України, з прийняттям якого виникло у позивача.
Доводи відповідача про те, що довідки надані позивачем є неналежної форми, суд вважає безпідставними, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 2.24 Порядку №22-1 при призначенні (перерахунку) пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про прокуратуру" для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Таким чином, дія вказаного нормативно-правового акту поширюється в тому числі на відносини з приводу перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про прокуратуру".
Згідно пункту 2.7 Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Підпунктами 2-4 п. 2.1 Порядку №22-1 не передбачено подання встановленої форми документу (довідки) про розмір заробітної плати особі що перебуває на тотожній або аналогічній посаді за повністю відпрацьований місяць, що подається для перерахунку пенсії.
Пунктом 4.1 Порядку №22-1 встановлено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3), що передбачена Порядком № 22-1.
Суд зазначає, що надані позивачем довідки прокуратури Вінницької області від 06.02.2020 року №№ 18-ф-74, 18-ф-75,18-ф-76, 18-ф-77, 18-ф-78, 18-ф-79, 18-ф-80 складені на бланку органу прокуратури, містять обов'язкові реквізити (дату та вихідний номер), підписані посадовими особами, підпис яких скріплений гербовою печаткою.
Отже, відповідні довідки є належним та достатнім доказом розміру заробітної плати працівника прокуратури за аналогічною посадою та саме на їх підставі має бути проведений перерахунок пенсії позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №905090809385 від 26.02.2020 року та зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за вислугу років з 01.02.2020 року відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідок прокуратури Вінницької області від 06.02.2020 року № № 18-ф-74, 18-ф-75,18-ф-76, 18-ф-77, 18-ф-78, 18-ф-79, 18-ф-80.
Відповідно до статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 905090809385 від 26.02.2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.02.2020 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII, на підставі довідок прокуратури Вінницької області від 06.02.2020 року № № 18-ф-74, 18-ф-75,18-ф-76, 18-ф-77, 18-ф-78, 18-ф-79, 18-ф-80.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
Рішення у повному обсязі виготовлено: 03.09.2020 року.
Суддя Дончик Віталій Володимирович