ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про роз'яснення рішення суду
31 серпня 2020 року м. Київ № 761/46178/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Барміна Г.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву позивача про роз'яснення рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди,
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.09.2019 в адміністративній справі №761/46178/17 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково:
зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації відновити ОСОБА_1 , встановлену частиною першою статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ (зі змінами), пільгу на отримання 50-процентної знижки плати за користування комунальними послугами, з 19.03.2019;
зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 плати за житлово-комунальні послуги з 01.07.2015 по 18.03.2019 з урахуванням 50-процентної знижки, що встановлена статтею 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (зі змінами) як відшкодування шкоди, завданої ОСОБА_1 застосуванням Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації частини шостої статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII (підпункт 1 пункту 9 розділу I), які визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 18.12.2018 №12-р/2018 (справа про соціальний захист ветеранів війни та членів їхніх сімей).
Від ОСОБА_1 до суду надійшла заява від 26.12.2019 (вх. №03-13/5637/19 від 26.12.2019) про роз'яснення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.09.2019 у справі №761/46178/17.
Зокрема, позивач просить суд роз'яснити чи зобов'язане Управління праці та соціального захисту населення відшкодувати йому завдану шкоду грошовим переказом на особистий рахунок в період з 01.07.2015 по 18.03.2019, а також здійснити перерахунок з відшкодуванням завданої шкоди в період з 19.03.2019 по 01.10.2019, оскільки в цей період позивач отримував платіжки зі 100-процентною оплатою житлово-комунальних послуг? Також позивач просив роз'яснити чи законні дії Управління праці та соціального захисту населення, яке нараховує пільги по нормам комунальних послуг, тоді як в Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" йдеться про 50-процентну знижку на оплату житлово-комунальних послуг, як це вказано в рішенні суду?
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України: за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали (частина перша); подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (частина друга).
Сторони участі повноважних представників не забезпечили, про дату, час та місце судового розгляду заяви повідомлялись належним чином. Судом на підставі частини четвертої статті 229 та на підставі частини третьої статті 254 КАС України ухвалено здійснювати розгляд заяви без участі сторін та без фіксування судового засідання технічними засобами.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.09.2019 в адміністративній справі №761/46178/17 набрало законної сили 10.10.2019, докази виконання рішення суду в матеріалах справи відсутні, тому суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви позивача про роз'яснення рішення суду.
Зі змісту рішення вбачається, що визнання неконституційними положень законів України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII та "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ, які обмежували право позивача на соціальний захист щодо права на пільгу з 50-процентної знижки плати за користування комунальними послугами, відсутність законодавчо встановленої процедури відшкодування шкоди завданої особі, внаслідок застосування вказаних закону, які визнано неконституційним, належним та достатнім способом захисту порушеного права позивача є задоволення позивних вимог в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації здійснити перерахунок плати за житлово-комунальні послуги з 01.07.2015 по 18.03.2019 з урахуванням 50-процентної знижки, що встановлена статтею 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII. Такий спосіб захисту прав на соціальний захист застосовується судом як відшкодування шкоди, завданої застосуванням відповідачем частини шостої статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-ХІІ у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII (підпункт 1 пункту 9 розділу I), які визнані неконституційними.
Отже, суд роз'яснює, що перерахована сума за період з 01.07.2015 по 18.03.2019 з урахуванням 50-процентної знижки, що встановлена статтею 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , як відшкодування шкоди, завданої ОСОБА_1 застосуванням неконституційних законів підлягає виплаті позивачу, зокрема, шляхом перерахування відповідної суми на його рахунок.
При цьому, різниця між сплаченою протягом періоду з 01.07.2015 по 18.03.2019 ОСОБА_1 100-процентною сумою плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання та сумою, яка мала сплачуватись з урахуванням 50-процентної знижки плати за такі послуги в межах середніх норм споживання, може бути розрахована на підставі поданих позивачем документів про нарахування, сплату за вказані послуги або на підставі даних, отриманих від надавачів цих послуг у відповідний період з 01.07.2015 по 18.03.2019.
Щодо вимоги позивача про роз'яснення рішення суду стосовно правомірності нарахування позивачу з 19.03.2019 комунальних послу без 50-процентної знижки, то суд зазначає, що рішення суду в цій частині є чітким та зрозумілим, оскільки відповідача зобов'язано відновити ОСОБА_1 , встановлену частиною першою статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" пільгу на отримання 50-процентної знижки плати за користування комунальними послугами, з 19.03.2019.
Позивач також просив роз'яснити чи законні дії Управління праці та соціального захисту населення, яке нараховує пільги по нормам комунальних послуг, тоді як в Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" йдеться про 50-процентну знижку на оплату житлово-комунальних послуг, як це вказано в рішенні суду?
Вирішення питання про законність дій відповідача не може бути вирішено шляхом роз'яснення рішення суду щодо правовідносин, які настали після ухвалення рішення суду, яке заявник просить роз'яснити. Відтак відсутні підстави для роз'яснення рішення суду в цій частині.
Керуючись статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 вересня 2019 року в адміністративній справі №761/4678/17 задовольнити частково.
Роз'яснити рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 вересня 2019 року в адміністративній справі №761/4678/17 у частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації здійснити перерахунок ОСОБА_1 плати за житлово-комунальні послуги з 01 липня 2015 року по 18 березня 2019 року з урахуванням 50-процентної знижки, що встановлена статтею 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (зі змінами) як відшкодування шкоди, завданої ОСОБА_1 застосуванням Управлінням праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації частини шостої статті 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII (підпункт 1 пункту 9 розділу I), які визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 18 грудня 2018 року №12-р/2018 (справа про соціальний захист ветеранів війни та членів їхніх сімей) - шляхом зазначення, що перерахована сума за період з 01 липня 2015 року по 18 березня 2019 року з урахуванням 50-процентної знижки, що встановлена статтею 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (зі змінами), як відшкодування шкоди, завданої ОСОБА_1 застосуванням неконституційних законів підлягає виплаті, зокрема, шляхом перерахування відповідної суми на рахунок ОСОБА_1 .
Різниця між сплаченою протягом періоду з 01 липня 2015 року по 18 березня 2019 року ОСОБА_1 100-процентною сумою плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання, а також сумою, яка мала сплачуватись з урахуванням 50-процентної знижки плати за такі послуги в межах середніх норм споживання, може бути розрахована Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації на підставі поданих позивачем документів про нарахування, сплату за вказані послуги або на підставі даних, отриманих від надавачів цих послуг у відповідний період з 01 липня 2015 року по 18 березня 2019 року.
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Згідно зі статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII) передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець