Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
25 серпня 2020 р. Справа №200/7828/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кравченко Т.О., вирішуючи питання про наявність підстав для прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення про поновлення виплати державної допомоги по народженню дитини,
встановила:
21 серпня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління соціального захисту населення (далі - відповідач), в якому позивач просив:
- поновити соціальну виплату на дитину до трьох років в розмірі 860 грн щомісячно, яка була припинена Лиманським управлінням соціального захисту населення з 01 червня 2020 року.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, крім іншого, з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
1. Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування позивач викладає у позовній заяві (ч. 1 ст. 160 КАС України).
Вимоги щодо змісту позовної заяви визначені ч. 5 ст. 160 КАС України.
Так, згідно з п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог.
В порушення приписів п. 4 ч. 5 ст. 160, ч. 1 ст. 5 КАС України позовна заява ОСОБА_1 не містить вимог про визнання протиправною бездіяльності, дії чи рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень.
2. Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
У якості відповідача позивач визначив «Управління соціального захисту населення», не конкретизувавши яке саме. В тексті позовної заяви позивач вказує на те, що соціальні виплати припинені «Лиманським управлінням соціального захисту населення».
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань повне найменування юридичної особи: Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи: 25953557, місцезнаходження юридичної особи: 84401, Донецька обл., м. Лиман, вул. Лесі Українки, буд. 20а.
В порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач не зазначив повне найменування юридичної особи - відповідача та його ідентифікаційний код.
3. Згідно з п. 9 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Позивач не вказав у позовній заяві які дії, рішення чи бездіяльність відповідача він оскаржує та не обґрунтував порушення своїх прав, свобод чи інтересів цими рішеннями, діями чи бездіяльністю.
4. В порушення вимог п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України позовна заява не містить власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позовну (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
5. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674).
В силу приписів абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674 позовна заява належить до об'єктів справляння судового збору, а особа, яка звернулася з нею до суду, не належить до суб'єктів, яким згідно з нормами ст. 5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо його сплати.
Ч. 1 ст. 4 Закону № 3674 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674 за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ст. 7 Закону України від 14 листопада 2019 року № 294-ІХ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено, що з 01 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить 2 102,00 грн.
Отже, судовий збір за подання фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру становить 840,80 грн (2 102 грн х 0,4 = 840,80 грн).
Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Ч. 2 ст. 9 Закону № 3674 на суд покладено обов'язок перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевірити зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 3674 судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Судовий збір за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду сплачується за наступними реквізитами: отримувач коштів Слов'янське УК/м. Слов'янськ/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37803368, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA408999980313121206084005075, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу «*;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)».
Приклад заповнення графи «Призначення платежу»: *;101; НОМЕР_1 ;Судовий збір, за позовом ОСОБА_2 , Донецький окружний адміністративний суд.
В порушення вимог ч. 3 ст. 161 КАС України документ про сплату судового збору до позовної заяви не доданий. З клопотанням про звільнення, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору позивач до суду не звертався. Докази належності до суб'єктів, які в силу приписів ст. 5 Закону № 3674 звільнені від сплати судового збору, позивач також не надав.
Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, що передбачено ч. 1 ст. 169 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам ч. 5 ст. 160, ч. 3 ст. 161 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків шляхом:
- уточнення позовних вимог відповідно до положень ч. 1 ст. 5 КАС України із зазначенням які саме дії, рішення чи бездіяльність відповідача оскаржує позивач;
- зазначення у позовній заяві повного найменування юридичної особи - відповідача та його ідентифікаційний коду;
- зазначення у позовній заяві обґрунтування порушення прав, свобод чи інтересів позивач рішеннями, діями чи бездіяльністю, яку оскаржує позивач;
- зазначення власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позовну (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- сплати судового збору в сумі 840,80 грн за реквізитами, вказаними у цій ухвалі, та подання суду оригінала документа про сплату судового збору або подання суду клопотання про звільнення від сплати (відстрочення сплати) судового збору та доказів на підтвердження майнового стану позивача чи надання доказів належності позивача до осіб, звільнених від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону № 3674.
Керуючись ст. ст. 160, 161, п. 3 ч. 1 ст. 171, ч. ч. 1-3 ст. 169, ст. ст. 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалила:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення про поновлення виплати державної допомоги по народженню дитини - залишити без руху.
2. Встановити особі, яка звернулася з позовною заявою, десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Недоліки позовної заяви мають бути усунені шляхом:
- уточнення позовних вимог відповідно до положень ч. 1 ст. 5 КАС України із зазначенням які саме дії, рішення чи бездіяльність відповідача оскаржує позивач;
- зазначення у позовній заяві повного найменування юридичної особи - відповідача та його ідентифікаційний коду;
- зазначення у позовній заяві обґрунтування порушення прав, свобод чи інтересів позивач рішеннями, діями чи бездіяльністю, яку оскаржує позивач;
- зазначення власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позовну (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- сплати судового збору в сумі 840,80 грн за реквізитами, вказаними у цій ухвалі, та подання суду оригінала документа про сплату судового збору або подання суду клопотання про звільнення від сплати (відстрочення сплати) судового збору та доказів на підтвердження майнового стану позивача чи надання доказів належності позивача до осіб, звільнених від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону № 3674.
4. Роз'яснити особі, яка звернулася з позовною заявою, що у разі усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду. Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, така позовна заява повертається позивачеві.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя Т.О. Кравченко