Справа № 420/5555/20
31 серпня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Представництва "Новаділ Лімітед" (код ЄДРПОУ 26627558; адреса: вул. Отамана Головатого 37, оф.501, м. Одеса, 65003) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370; адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
26.06.2020 р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Представництва "Новаділ Лімітед" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0009230505 від 27.03.2020р.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що Головним Управлінням ДПС в Одеській області проведено документальну планову виїзну перевірку позивача, за результатами якої складено Акт №143/15-32-05-05/26627558 «Про результати документальної планової виїзної перевірки Представництва «НОВАДІЛ ЛІМІТЕД» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 17.10.2017р. по 30.06.2019р., валютного законодавства - за період з 17.10.2017р. по 30.06.2019р., єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 17.10.2017р. по 30.06.2019р. та іншого законодавства за період з 17.10.2017р. по 30.06.2019р. Позивач вказує, що за наслідком перевірки відповідачем складено податкове повідомлення-рішення №0009230505 від 27.03.2020р., яким донараховано грошові зобов'язання Представництва з податку на прибуток у розмірі 280 537,00 грн за податковими зобов'язаннями та 70 134,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями. Представництво вважає, що висновки Акта перевірки не відповідають положенням міжнародних угод, укладених Україною, положенням чинного законодавства та судовій практиці в аналогічних спорах. На думку позивача, податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі висновків Акта перевірки, є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 01.07.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
24.07.2020р. за вх. № 27984/20 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач не погоджується із заявленими позовними вимогами, вважає їх необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування вказує, що на підставі направлень на перевірку виданих ГУ ДПС в Одеській області проведена документальна планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 17.10.2017 по 30.06.2019 року. В ході перевірки складено акт перевірки від 28.02.2020 року № 143/15-32-05-05/26627558, на підставі якого були винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Відповідач зазначає, що в ході перевірки встановлені порушення пп.141.4.7 п.141.4 ст. 141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на суму 280 537 грн., у тому числі по періодам: І кв. 2018 року в сумі 280 537 грн., півріччя 2018 року в сумі 280 537 грн., три квартали 2018 року в сумі 280 537 грн., 2018рік в сумі 280 537 грн. Крім того відповідач звертає увагу, що Представництво «Новаділ Лімітед» згідно даних Реєстру платників податків зареєстровано як постійне представництво, а відповідно до «Положення про Представництво» (Статутні функції) здійснює тотожню діяльність з компанією нерезидента (материнською компанією), а з урахуванням здійснення діяльності на території України оподаткування відбувається в загальному порядку. Таким чином, Представництвом порушено вимоги п.17 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Мінфіну від 29.11.1999р. №290 «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку» та пп. 141.4.7 п. 141.4 ст. 141 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ зі змінами і доповненнями, внаслідок чого занижено доходи, отримані постійним представництвом на загальну суму 5 195 134 грн., в тому числі по періодам: І кв. 2018 року в сумі 5 195 134 грн., півріччя 2018 року в сумі 5 195 134 грн., три квартали 2018 року в сумі 5 195 134 грн., 2018 рік в сумі 5 195 134 грн., що призвело до заниження податку на прибуток в сумі 280 537 гривень, у тому числі по періодам: І кв. 2018 року в сумі 280 537 грн., півріччя 2018 року в сумі 280 537 грн., три квартали 2018 року в сумі 280 537 грн., 2018 рік в сумі 280 537 грн.
04.08.2020 р. за вх.№ЕС/438/20 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої останнім підтримано позицію, викладену в позовній заяві.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Позивач є представництвом фірми «NOVADEAL LIMITED» («НОВАДІЛ ЛІМІТЕД»), зареєстрованої у Республіці Кіпр за № ПІ-528 відповідно до свідоцтва про реєстрацію від 27.09.2017. (а.с. 26).
11.01.2020 р. прийнято наказ ГУ ДПС в Одеській області №82 про проведення документальної планової виїзної перевірки Представництва «Новаділ Лімітед» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 17.10.2017 по 30.06.2019 року.
За результатами перевірки, складено Акт № 143/15-32-05-05/26627558 від 28.02.2020 р. відповідно до якого контролюючим органом встановлено:
- порушення пп.141.4.7 п.141.4 ст. 141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на всього на суму 280 537 грн., у тому числі по періодам: І кв. 2018 року в сумі 280 537 грн., півріччя 2018 року в сумі 280 537 грн., три квартали 2018 року в сумі 280 537 грн., 2018рік в сумі 280 537 грн. (а.с. 27-57).
Не погоджуючись з висновками викладеними в акті перевірки, позивач надав заперечення на акт.
Листом від 24.03.2020 №5100/10/15-32-05-05-03 про розгляд заперечення Головне управління ДПС в Одеській області висновки акту залишило без змін, а заперечення - без задоволення (арк. 67-71).
27.03.2020 року контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0009230505 від 27.03.2020р., яким були донараховані грошові зобов'язання Представництва з податку на прибуток у розмірі 280 537,00 грн за податковими зобов'язаннями та 70 134,00 грн за штрафними (фінансовими) санкціями ( а.с. 76).
Скориставшись правом на адміністративне (досудове) оскарження, позивач звернуся з адміністративною скаргою про перегляд та скасування податкового повідомлення-рішення №0009230505 від 27.03.2020р. до Державної податкової служби України, яка рішенням про результати розгляду скарги від 22.05.2020 №16199-00-08-05-01-06 вказане податкове повідомлення-рішення залишила без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 72-75).
Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Спірні правовідносини регулюються ст.ст. 19, 55 Конституції України, Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (надалі - ПК України), Конвенцією між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи від 08.11.2012.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків і зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (в подальшому - ПК України).
Постійне представництво, відповідно до підпункту 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 ПК України, - це постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар'єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовується для доставки товарів.
Так, постійним представництвом не є використання споруд виключно з метою зберігання, демонстрації або доставки товарів чи виробів, що належать нерезиденту; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою зберігання або демонстрації; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою переробки іншим підприємством; утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі товарів чи виробів або для збирання інформації для нерезидента; направлення у розпорядження особи фізичних осіб у межах виконання угод про послуги з надання персоналу; утримання постійного місця діяльності виключно з метою провадження для нерезидента будь-якої іншої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер.
Застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України (пункт 103.1 статті 103 ПК України).
Як визначено підпунктом 133.2.2 пункту 133.2 статті 133 ПК України, платниками податку з числа нерезидентів є постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.
Постійне представництво до початку своєї господарської діяльності стає на облік у податковому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Постійне представництво, яке розпочало свою господарську діяльність до реєстрації у податковому органі, вважається таким, що ухиляється від оподаткування, а одержані ним прибутки вважаються прихованими від оподаткування (пункт 133.3 статті 133 ПК України).
Об'єктом оподаткування податком на прибуток, згідно із підпунктом 134.1.2 пункту 134.1 статті 134 ПК України, є дохід (прибуток) нерезидента, що підлягає оподаткуванню згідно зі статтею 160 цього Кодексу, з джерелом походження з України.
Дохід з джерелом походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні (підпункт 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Пункт 160.1 статті 160 ПК України передбачає, що будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються, зокрема, інші доходи від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, за винятком доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів/виконаних робіт/наданих послуг, переданих/виконаних/наданих резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг із міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.
Згідно із пунктом 160.2 статті 160 ПК України, резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), крім доходів, зазначених у пунктах 160.3 - 160.6 цієї статті, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 160.1 цієї статті, за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
У відповідності до положень абз. 2 ст. 7 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи (дата набрання чинності для України 07.08.2013 р.), якщо підприємство Договірної Держави здійснює підприємницьку діяльність в іншій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво, то в кожній Договірній Державі цьому постійному представництву приписується прибуток, який воно могло б одержати, якби було окремим та самостійним підприємством, що здійснює таку саму або аналогічну діяльність у таких самих або аналогічних умовах, і діяло в повній незалежності від підприємства, постійним представництвом якого воно є.
Разом з тим, абз. 1 ст. 7 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи (дата набрання чинності для України 07.08.2013 р.) визначено що, в разі якщо підприємство здійснює підприємницьку діяльність через постійне представництво, прибуток підприємства може бути оподаткований в іншій Державі, але тільки в тій частині, яка стосується цього постійного представництва.
Тобто, для оцінки допоміжного або підготовчого характеру дій представництва необхідно: співставити види діяльності головної компанії та представництва та встановити зв'язок між ними; встановити в чиїх інтересах діє представництво.
Статтею 21 Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи (дата набрання чинності для України 07.08.2013 р.) «Усунення подвійного оподаткування» передбачено, що якщо резидент Договірної Держави одержує дохід, який згідно із положеннями цієї Конвенції може оподатковуватись в іншій Договірній Державі, перша згадана Держава дозволить вирахувати з податку на дохід цього резидента суму, що дорівнює сумі податку на дохід, сплаченій в цій іншій Державі. Такі вирахування у будь-якому випадку не повинні перевищувати ту частину податку з доходу, розраховану до надання вирахування стосовно доходу, який може обкладатись податком в цій іншій Державі; якщо відповідно до будь-якого положення Конвенції одержаний дохід, яким володіє резидент Договірної Держави, звільнено від податку у цій Державі, така Держава може, проте, під час нарахування суми податку на залишок доходу такого резидента, взяти до уваги звільнений від податку дохід.
Для цілей Конвенції термін «постійне представництво» означає постійне місце діяльності, через яке повністю або частково здійснюється комерційна діяльність підприємства.
Термін «постійне представництво», зокрема, включає a) місце управління; b) філіал;
c) офіс; d) фабрику; e) майстерню; f) установку або споруду для розвідки природних ресурсів; g) шахту, нафтову або газову свердловину, кар'єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; та h) склад або інше приміщення, що використовується для продажу товарів. Будівельний майданчик, або складальний або монтажний проект, чи пов'язана з таким майданчиком або проектом наглядова діяльність утворюють постійне представництво, лише якщо вони існують більше ніж дванадцять місяців. Незважаючи на попередні положення цієї статті, термін "постійне представництво" не включає: a) використання споруд виключно з метою зберігання, демонстрації або доставки товарів чи виробів, що належать підприємству; b) складування запасів товарів або виробів, що належать підприємству, виключно з метою зберігання, демонстрації або доставки; c) складування запасів товарів або виробів, що належать підприємству, виключно з метою переробки іншим підприємством; d) утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі товарів чи виробів або для збирання інформації для підприємства; e) утримання постійного місця діяльності виключно з метою здійснення для підприємства будь-якої іншої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер; f) утримання постійного місця діяльності виключно для здійснення будь-якої комбінації видів діяльності, перелічених у підпунктах від "a" до "e", за умови, що сукупна діяльність постійного місця діяльності, яка виникає внаслідок такої комбінації, має підготовчий або допоміжний характер.
З акту перевірки вбачається, що положення про Представництво "НОВАДІЛ ЛІМІТЕД", затверджено Радою Директорів компанії «Novadeal Limited» 04.07.2017 року. Так, відповідно до положення:
Офіс компанії «Novadeal Limited» зареєстровано за адресою: Макаріоу III & Аг. Еленіс 36, 33 Галаксіас Білдінг, 3rd , 3 поверх, квартира/офіс 305, 1061 Нікосія, Кіпр (Makariou III Ag. Elenis 36, 33 Galaxias Building, 3 rd floor, office 305, 1061 Nicosia, Cyprus), з реєстраційним номером 272099. Відповідно до Рішення Ради директорів від 04.07.2017 року, для представлення та захисту інтересів Компанії відкриває в Україні своє Представництво.
Місцезнаходження Представництва в Україні: м.Одеса, вул. Отамана Головатого, буд. 37, офіс 501.
Основною метою та предметом діяльності Представництва є захист і представництво інтересів Компанії в Україні.
Відносно Представництва Компанія має всі права власника, делегуючи повноваження по управлінню майном та грошовими коштами Представництва Голові Представництва на підставах та в порядку, передбаченому цим Положенням та довіреністю.
Основною метою та предметом діяльності Представництва є представлення інтересів Компанії в Україні для забезпечення комерційної діяльності Компанії на українському ринку.
Предметом діяльності Представництва в Україні є:
- виконання морських інженерних робіт, днопоглиблювальних і дновідновлювальних робіт;
- будівництво промислових комплексів та інших інфраструктурних об'єктів;
- флювіальні та морські агрегати;
- екологічні рішення;
- розвиток проектів.
Представництво не є юридичною особою. Представництво в своїй діяльності керується діючим законодавством України, цим Положенням, а також статутними і внутрішніми документами, інструкціями та наказами Компанії.
Представництво створено на невизначений строк.
Представництво здійснює господарську діяльність у рамках діючого законодавства, від імені і за рахунок Компанії та в її інтересах.
Представництво має право на відкриття рахунків в національній та іноземній валюті у банківських установах України.
Представництво відкривається з метою здійснення діяльності від імені та за дорученням Компанії, зокрема для:
- представлення та захисту інтересів Компанії;
- сприяння розвитку торгово-економічних зв'язків між країнами;
- представлення та захисту інтересів Компанії на ринку України;
- пошуку партнерів для Компанії, попереднього опрацювання контрактів в інтересах Компанії;
- здійснює контроль за ходом і порядком реалізації досягнутих домовленостей з боку українських партнерів;
- сприяння виконанню укладених Компанією або за її дорученням договорів;
- попередження та відвернення завдання збитків інтересам Компанії, її майну;
- виконання інших функцій, визначених органами управління Компанії.
Представництво не має права займатися самостійною господарською діяльністю на території України. Представництво реалізує види діяльності, передбачені Статутом Компанії.
Представництво очолює Голова Представництва, який призначається на посаду Радою Директорів Компанії і діє на підставі доручення, яке видається йому Компанією і в якому визначаються його повноваження.
Компанія наділяє Представництво основними та обіговими засобами, достатніми для виконання ним своїх функцій та відповідно до затвердженого Радою Директорів Компанії кошторису на утримання. Представництву також можуть передаватися будівлі, споруди, обладнання, транспорт та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою та іншими матеріальними ресурсами, будівлями, спорудами та обладнанням, а також інші майнові права.
Згідно з пп.141.4.7 п.141.4 ст.141 Кодексу та положеннями Наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2016 №544 «Про затвердження форм та Порядку розрахунку податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 № 923/29053 (далі - наказ №544) Представництво «HOB А ДІЛ ЛІМІТЕД» подавало податкову звітність з податку на прибуток до Державної податкової інспекції в Суворовському р айоні м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області - «Розрахунок податку на прибуток постійного представництва нерезидента, визначеного шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7».
За перевіряємий період представництвом задекларовано показники доходу, отриманого постійним представництвом в сумі 93 521 075 гривень.
Перевіркою відображених у рядку 1 Розрахунку „Доходи, отримані постійним представництвом" показників за період з 17.10.2017 по 30.06.2019 встановлено, що на формування цих показників мало вплив включення Представництвом доходів отриманих нерезидентом - компанією «Novadeal Limited» (Кіпр) від здійснення будівельних робот (Експлуатаційне днопоглиблення - підчистка дна від наносів на внутрішній акваторії морського порту "Южний" та внутрішньому підхідному каналі), виконаних нерезидентом Novadeal Limited (Кіпр) згідно договору від 20.06.2017 року № 125-B-IO)KO-17/125-V-YZF- 17, укладений між Державним підприємством «Адміністрація морських портів України» - Замовник, в особі начальника Южненської філії (адміністрація морського порту «Южний») Широкова М.А. та Novadeal Limited - Підрядник, в особі Жан- П'єр Десманет , діючого на підставі Довіреності від 09.01.2017 №РОА.2017.3227 та доходів отриманих від позитивного значення курсових різниць.
Згідно з пп. 141.4.7 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, визначено особливості оподаткування податком на прибуток доходів отриманих нерезидентами, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво.
Для розрахунку податку на прибуток визначено декілька способів: Спосіб 1 шляхом складення нерезидентом окремого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з контролюючим органом за місцезнаходженням постійного представництва; шляхом використання коефіцієнту 0,7. Спосіб 2 застосовується у випадку неможливості визначення прибутку, отриманого нерезидентами з джерелом його походження з України шляхом прямого підрахування, оподатковуваний прибуток визначається контролюючим органом як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7 (пп. 141.4.7 п. 141.4 ст. 141 ПКУ).
Слід зазначити, що у зв'язку з неможливістю прямого підрахунку оподатковуваного прибутку, що підлягає сплаті Головною Компанією було застосовано метод (2), що відповідає нормам чинного законодавства детально наведеним в абзаці вище.
Особливості заповнення та розрахунку податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво, за допомогою коефіцієнта 0,7 наведено у Порядку розрахунку податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво, що затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2016 року № 544 (далі по тексту - «Порядок №544»), згідно з яким, якщо нерезидент, який провадить діяльність на території України через постійне представництво, визначає прибуток як різницю між доходом та витратами шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7, він складає розрахунок податку на прибуток постійного представництва нерезидента, визначеного шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7.
Тобто виходячи з наведеного вище, Головна Компанія для цілей визначення оподатковуваного податку на прибуток має до доходу отриманого на території України застосувати коефіцієнт 0,7.
У ході перевірки встановлено, що на розподільчий рахунок Представництва (НОВАДІЛ ЛІМІТЕД» № НОМЕР_1 (978), відкритий в AT «УКРСИББАНК» 02.03.2018 року надійшли валютні кошти (призначення платежу - робочий капітал) від компанії - нерезидента Novadeal Limited (Кіпр) в сумі 160 050,00 євро (5 195 134,01 грн.), які після розподілу надійшли на поточний рахунок та після здійснення обов'язкового продажу надійшли на розрахунковий рахунок Представництва «НОВАДІЛ ЛІМІТЕД».
Як зазначено позивачем та не спростовується відповідачем, кошти отримані Представництвом від головної компанії - нерезидента «Novadeal limited» (Кіпр), для фінансування витрат Представництва «НОВАДІЛ ЛІМІТЕД» (банківські комісії, придбання програмного забезпечення, участь в гала-концерті, сплата податків та інші), у сумі 5 195 134,01 грн.
Згідно даних бухгалтерського обліку Представництва «НОВАДІЛ ЛІМІТЕД» валютні кошти після обов'язкового продажу знайшли своє відображення 30.03.2018 року по ДТ рахунку 00 «Допоміжний рахунок» Кт 683 «Внутрішньогосподарські розрахунки» на суму 5 195 134,01 грн.
За даними оборотно - сальдових відомостей за 2018 рік, валютні кошти не знайшли своє відображення у бухгалтерському обліку на рахунках 312, 314 (316) Представництва, у зв'язку з їх відсутністю та відповідно не знайшли своє відображення по рахунку 311 «Рахунки в банках» (копії оборотно-сальдових відомостей за 2018 рік, завірені представником Представництва належним чином, додаються до першого примірника акту перевірки).
Таким чином, кошти отримані Представництвом від головної компанії- нерезидента «Novadeal Limited» (Кіпр), для фінансування витрат Представництва «НОВАДІЛ ЛІМІТЕД» (банківські комісії, придбання програмного забезпечення, участь в гала-концерті, сплата податків та інші), у сумі 5 195 134,01 грн Представництвом не включено до складу доходів та не відображено у рядок 01 Розрахунку «Доходи, отримані постійним представництвом» в результаті чого доходи Представництва занижені на загальну суму 5 195 134 грн., в тому числі по періодам: І кв. 2018 року в сумі 5 195 134 грн., півріччя 2018 року в сумі 5 195 134 грн., три квартали 2018 року в сумі 5 195 134 грн., 2018 рік в сумі 5 195 134 грн.
Отримані Представництвом від Головної Компанії кошти були перераховані останньому не в межах господарських відносин, а тому за своїм змістом вони залишаються коштами Головної Компанії. Інакше кажучи, оскільки Головна Компанія та Представництво являються однією юридичною особою, переміщення грошових коштів було формально здійснено між розрахунковими рахунками, що належать одній юридичній особі;
Положення Конвенції встановлено, що дохід Представництва визнається в частині отриманого доходу нерезидентом з джерелом його походження з України, а перерахування коштів від такого нерезидента на адресу свого Представництва для сплати податку з такого доходу не може підпадати під визначення «дохід» так як виникає подвійне оподаткування.
Більш того, відповідне фінансування Представництва від Головної Компанії обліковувалось в бухгалтерському обліку на субрахунку 683 «Внутрішньогосподарські розрахунки», який призначений для внутрішніх розрахунків всередині однієї юридичної особи;
Як зазначено вище, Постійне представництво створено лише з метою отримання дозвільної документації на проведення робіт на території України. Представництво не одержує доходів від господарської діяльності та інших доходів з джерелом їх походження з України (копії банківських виписок додаються). При цьому, кошти за зазначені роботи перераховувались безпосередньо замовником послуг на рахунки Головної Компанії-нерезидента. У зв'язку з тим, що Головна Компанія-нерезидент має сплатити податок на прибуток з діяльності яка ведеться на території України й було перераховано зазначені кошти (у відповідності до ст. 19 та ст. 57 ПКУ). Слід зазначити, що чинним законодавством відсутня можливість сплати податку на прибуток з джерелом походження з України Головною Компанією-нерезидентом безпосередньо до державного бюджету, тому з метою проведення такої сплати і було перераховано кошти на рахунок представництва. Додатково, ГУ ДПС не встановлено, яким чином Головна Компанія може сплатити самостійно такий податок без перерахування на адресу Постійного Представництва та Постійне Представництво без одержання доходів від господарської діяльності та інших доходів з джерелом їх походження з України може сплатити зазначений податок. При цьому, в разі використання підходу податкових органів, обкладення податком буде відбуватись безперервно адже в разі перерахування коштів з метою сплати податку - представництву після перерахування коштів до державного бюджету, необхідно буде знову отримувати кошти від Головної Компанії для сплати податку з суми, що була раніше перерахована та сплачена до державного бюджету як сума податку за підсумками попереднього року.
З огляду вказані норми КАС України та на встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення №0009230505 від 27.03.2020р., оскільки контролюючим органом невірно застосував норми податкового законодавства, що призвело до протиправного донарахування грошових зобов'язань та як наслідок його скасування.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно зясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають положенням чинного законодавства.
Суд зазначає, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Представництва "Новаділ Лімітед" до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0009230505 від 27.03.2020р.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України, з урахуванням задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд -
Адміністративний позов Представництва "Новаділ Лімітед" (код ЄДРПОУ 26627558; адреса: вул. Отамана Головатого 37, оф.501, м. Одеса, 65003) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370; адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370; адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044) №0009230505 від 27.03.2020р..
Стягнути на користь Представництва "Новаділ Лімітед" (код ЄДРПОУ 26627558; адреса: вул. Отамана Головатого 37, оф.501, м. Одеса, 65003) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 5260 (п'ять тисяч двісті шістдесят гривень) грн. 06 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370; адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044) №0009230505 від 27.03.2020р.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Токмілова Л.М.
.