9
Іменем України
01 вересня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1432/15
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білої Ірини Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач І, Фонд), уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білої Ірини Володимирівни (далі - відповідач ІІ, уповноважена особа), в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" щодо невключення ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" включити ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_1 в Загальний реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснити виплату (відшкодувати кошти) ОСОБА_1 за вкладом ОСОБА_1 в Публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Надра" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у повному обсязі у розмірі 138793,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 05 лютого 2015 року між позивачем та Публічним акціонерним товариством "Комерційний банк "Надра"укладено договір про комплексне банківське обслуговування фізичних осіб (далі - Договор).
На виконання умов договору від 05 лютого 2015 року безпроцентрої поворотної фінансової допомоги, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіспей» (далі - ТОВ «Сервіспей») та позивачем з 21 січня 2015 року, 05 лютого 2015 року на поточний рахунок позивача ТОВ «Сервіспей» перераховано грошові кошти у сумі 138793,00 грн у якості безпроцентної поворотної фінансової допомоги.
Сума фінансової допомоги повинна бути повернута у повному обсязі у термін до 05 жовтня 2015 року.
Проте, відповідачем І прийнято рішення № 26 про введення з 06 лютого 2015 року тимчасової адміністрації Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" та призначено уповноважену особу.
23 квітня 2015 року виконавча дирекція відповідача І прийняла рішення № 85 про продовження строку здійснення тимчасової адміністрації Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" та продовжено повноваження уповноваженої особи.
Крім того, виконавчою дирекцією відповідача І на виконання постанови Правління Національного банку України прийнято рішення № 113 від 05.06.2015 про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" (далі - ПАТ «КБ «НАДРА»).
На момент звернення позивача із позовом на поточному рахунку № НОМЕР_1 позивача обліковуються грошові кошти у розмірі 138793,00 грн.
Після введення тимчасової адміністрації в ПАТ «КБ «НАДРА» 14 травня 2015 року на адресу відповідача І позивачем надіслано заяву про внесення до переліку вкладників (в реєстр виплат) по поточному (картковому) рахунку, яка згідно повідомлення про вручення поштового відправлення вручена уповноваженій особі 15 травня 2015 року.
Після початку процедури ліквідації 22 червня 2015 року через незрозумілу ситуацію щодо включення позивача до переліку вкладників, уповноваженій особі додатково надано заяву про визнання позивача кредитором, яка прийнята 22 червня 2015 року.
Наприкінці червня 2015 року позивачем отримано лист, в якому уповноваженою особою, зокрема, повідомляється про обмеження виплати належних грошових коштів.
Позивачем направлено Уповноваженій особі листа з посиланням на положення відповідних нормативно-правових актів та повідомлено про безпідставність та незаконність обмеження щодо виплати належних грошових коштів та повторно заявлено вимогу про включення його до переліку вкладників ПАТ «КБ «НАДРА», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок відповідача І.
Крім того, позивачем 10 липня 2015 року направлено заяву про виплату гарантованої суми відшкодування за рекомендованою формою.
Лист і заяву вручено 10 та 15 липня 2015 року відповідно.
Уповноважена особа надала відповідь, аналогічну за змістом до попередньої.
Щодо заяви, позивачем отримано відповідь банка-агента ПАТ «КБ «НАДРА» - АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» відповідно до якого виплати відшкодувань здійснюються на підставі Реєстру вкладників, який надає відповідач І.
Грошові кошти позивачем не отримано через бездіяльність уповноваженої особи та відповідача І.
З посиланням на положення Конституції України, Цивільного кодексу України, Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", позивач вважає протиправною бездіяльність Уповноваженої особи та відповідача І.
Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" адміністративний позов не визнала, про що подала заперечення проти позову, в яких у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (том 1 арк. спр. 147-149, 160-165).
В обґрунтування заперечень зазначено, що 05 лютого 2015 року грошові кошти у сумі 138793,00 грн надійшли на рахунок позивача шляхом безготівкового переказу, 555,17 грн комісії утримано банком за поповнення рахунку. Залишок коштів на рахунку позивача 138237,83 грн.
На виконання постанови Правління Національного банку України від 05 лютого 2015 року № 83 в ПАТ «КБ «Надра» з 06 лютого 2015 року введено тимчасову адміністрацію строком на три місяці.
Рішенням від 23 квітня 2015 року № 85 продовжено здійснення тимчасової адміністрації та повноваження уповноваженої особи.
На підставі рішення виконавчої дирекції Фонду від 05 червня 2015 року № 113 розпочато ліквідацію ПАТ «КБ «Надра» та призначено Стрюкову І.О. уповноваженою особою Фонду строком на 1 рік з 05 червня 2015 року по 04 червня 2016 року.
Позивач неодноразово звертався до ПАТ «КБ «Надра» із заявами щодо внесення його до реєстру на виплату грошових коштів. Проте задовольнити заяви позивач неможливо, оскільки використання коштів, які знаходяться на рахунку позивача тимчасово обмежено, оскільки є підстави вважати, що по рахунку позивача були проведені незаконні операції.
Уповноваженою особою подано заяву про вчинення кримінального правопорушення до правоохоронних органів.
З огляду на вказане просить суд відмовити у задоволенні позову.
Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Біла Ірина Володимирівна про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила (том 2 арк. спр. 36).
Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомлено, відзив на позов до суду не надавався (том 2 арк. спр. 40).
Ухвалою суду від 29 травня 2015 року відкрито провадження у справі, вирішено розглядати дану справу у відкритому судовому засіданні (том 1 арк. спр. 74).
Ухвалою суду від 17 листопада 2015 року провадження у справі № 812/1432/15 зупинено до вирішення Конституційним Судом України конституційного подання Верховного Суду України щодо відповідності (конституційності) Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» положенням статті 6, частини першої статті 8, частини четвертої статті 13, статей 21, 22, частин першої, четвертої, п'ятої статті 41 Конституції України (том 1 арк. спр. 100).
Ухвалою суду від 17 лютого 2016 року призначити до судового розгляду клопотання представника позивача про поновлення провадження в адміністративній справі на 25 лютого 2016 року (том 1 арк. спр. 154).
Ухвалою суду від 25 лютого 2016 року у задоволені клопотання представника позивача про поновлення провадження в адміністративній справі відмовлено (том 1 арк. спр. 199).
Ухвалою суду від 09 червня 2020 року поновлено провадження по справі та вирішено подальший розгляд адміністративної справи № 812/1432/15 здійснювати за правилами загального позовного провадження, замінено судове засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням (том 1 арк. спр. 221).
Ухвалою суду від 06 липня 2020 року відкладено розгляд справи (том 1 арк. спр. 233).
Ухвалою суду від 23 липня 2020 року замінено первісного відповідача - уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Надра" Стрюкову Ірину Олексіївну на належного відповідача - уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "КБ "Надра" Білу Ірину Володимирівну, відкладено підготовче засідання (том 2 арк. спр. 13).
Ухвалою суду від 12 серпня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті ( том 2 арк. спр. 28).
Представник позивача у судове засідання не прибула, надіслала на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з п.1 ч.3 ст.205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення частини 9 статті 205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , місце фактичного мешкання: АДРЕСА_2 ) та Публічне акціонерне товариство "Комерційний банк "Надра" (ідентифікаційний код 20025456, місцезнаходження: 04053, м.Київ, Шевченківський район, вул. Артема, буд. 15) уклали 05 лютого 2015 року договір про комплексне банківське обслуговування фізичних осіб у ПАТ «КБ «Надра» на підставі Анкети - заяви відкрито поточні (карткові) рахунки пакету ПУ «Gold», зокрема у гривні № НОМЕР_1 з реквізитами поповнення поточних рахунків у гривні № НОМЕР_3 (том 1 арк. спр. 32, 80).
05 лютого 2020 року між позивачем та ТОВ «Сервіспей» укладено договір № 1 безпроцентної поворотної фінансової допомоги, відповідно до якого позивач отримав поворотну фінансову допомогу в розмірі 138793,00 грн, строк користування якої становить з 05 лютого 2015 року по 05 жовтня 2015 року (пункт 2.1 та 4.1. Договору) (том 1 арк. спр. 33).
Відповідно до платіжного доручення № 1 від 05 лютого 2015 року позивачу на рахунок № 82836929 перераховано фінансову допомогу в сумі 138793,00 грн (том 1 арк. спр. 34), що підтверджено копією виписки по рахунку (том 1 арк. спр. 35).
Листом від 14 травня 2015 року позивач звернувся до відповідача ІІ з приводу внесення до реєстру виплати по картковому рахунку (том 1 арк. спр. 36), яку отримано 15 травня 2015 року, що підтверджено рекомендованим повідомлення про вручення (том 1 арк. спр. 37).
Заявою від 22 червня 2015 року, зареєстрованою за вхідним номером 3248 від 22 червня 2015 року, позивач звернувся до відповідача ІІ з проханням визнати його кредитором та включити до реєстру кредиторів (том 1 арк. спр. 38, 81).
Листом № 22-7-15765 від 17 червня 2015 року відповідач ІІ повідомила позивача про обмеження виплати грошових коштів та проведення перевірки по операціям позивача (том 1 арк. спр. 39, 183-184).
Листом від 07 липня 2015 року позивач звернувся до відповідача ІІ про включення до переліку вкладників ПАТ «КБ «Надра» (том 1 арк. спр. 40-43), яку отримано 10 липня 2015 року, що підтверджено рекомендованим повідомлення про вручення (том 1 арк. спр. 45).
Відповідно до заяви від 07 липня 2015 року позивач звернувся до банка - агента з приводу виплати грошових коштів (том 1 арк. спр. 47), яку отримано 15 липня 2015 року, що підтверджено рекомендованим повідомлення про вручення (том 1 арк. спр. 49, 51).
Листом № 151-2-7-00/507 від 17 липня 2015 року банк - агент повідомив позивача про необхідність звернутись з порушених ним питань до ПАТ «КБ «Надра» або до Фонду (том 1 арк. спр. 52).
Листом № 22-7-21432 від 05 серпня 2015 року відповідач ІІ повідомила позивача про звернення до правоохоронних органів із заявою щодо проведення перевірки та надання правової оцінки банківським операціям позивача, за результатами якої буде вирішено питання про можливість зняття встановлених обмежень (том 1 арк. спр. 46, 185).
Відповідно до довідки № 2027-1/36 від 05 лютого 2015 року у ПАТ «КБ «Надра» позивачем відкрито поточний (картковий) рахунок у гривні № НОМЕР_1 , на якому станом на 05 лютого 2015 року залишок коштів становить 138237,83 грн (том 1 арк. спр. 93).
Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішенням (далі - Фонд) № 26 від 05 лютого 2015 року, винесеним на підставі постанови Правління Національного банку України від 05 лютого 2015 року № 83 "Про віднесення Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «Надра» до категорії неплатоспроможних", запроваджено тимчасову адміністрацію у ПАТ «КБ «Надра» з 06 лютого 2015 року строком на три місяці та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «КБ «Надра» (том 1 арк. спр. 167).
Рішенням Фонду № 85 від 23 квітня 2015 року продовження строк здійснення тимчасової адміністрації ПАТ «КБ «Надра» та уповноваженої особи по 05 червня 2015 року (том 1 арк. спр. 168).
Постановою Правління Національного банку України від 04 червня 2015 року № 356 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк «Надра» вирішено відкликати банківську ліцензію та ліквідувати ПАТ «КБ «Надра» (том 1 арк. спр. 170)
Рішенням Фонду № 113 від 05 червня 2015 року розпочато процедуру ліквідації ПАТ «КБ «Надра» (том 1 арк. спр. 169).
Відповідно до наказу уповноваженої особи Фонду № 298 від 23 березня 2015 року тимчасово обмежено здійснення банківських операцій ПАТ «КБ «Надра» (том 1 арк. спр. 173), а наказом від 05 червня 2015 року № 454 розповсюджено дію наказу № 298 від 23 березня 2015 року на операції щодо виплати коштів вкладникам до закінчення процедури ліквідації ПАТ «КБ «Надра» (том 1 арк. спр. 177).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частинами першою, другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлюються Законом України від 23 лютого 2012 року № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон № 4452-VI). Цим Законом також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків. Цей Закон є спеціальним у регулюванні спірних правовідносин.
Метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.
Відносини, що виникають у зв'язку із створенням і функціонуванням системи гарантування вкладів фізичних осіб, виведенням неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків, регулюються цим Законом, іншими законами України, нормативно-правовими актами Фонду та Національного банку України (стаття 1 Закону №4452-VI).
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 2 Закону № 4452-VI (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
За змістом статті 3 Закону № 4452-VI Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом. Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об'єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні.
Згідно із частиною першою статті 4 Закону № 4452-VI основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Для цього Фонд наділено відповідними функціями, визначеними частиною другою статті 4 Закону № 4452-VI, серед яких, зокрема, ведення реєстру учасників Фонду; здійснення заходів щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснення заходів щодо інформування громадськості про функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, захисту прав та охоронюваних законом інтересів вкладників, підвищення рівня фінансової грамотності населення відповідно до цього Закону.
На підставі частин першої та другої статті 6 Закону № 4452-VI в межах своїх функцій та повноважень Фонд здійснює нормативне регулювання системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Фонд приймає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, які є обов'язковими до виконання банками, юридичними та фізичними особами.
За приписами частини першої статті 54 Закону № 4452-VI рішення, що приймаються відповідно до цього Закону Національним банком України, Фондом, працівниками Фонду, що виконують функції, передбачені цим Законом, у тому числі у процесі здійснення тимчасової адміністрації, ліквідації банку, виконання плану врегулювання, можуть бути оскаржені до суду.
Таким чином, нормативно-правове регулювання статусу Фонду та його місце в системі гарантування вкладів фізичних осіб дозволяє зробити висновки, що Фонд у цих відносинах є суб'єктом публічного права, створений з метою реалізації публічних інтересів держави у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку, здійснює нормативне регулювання, тобто наділений владними управлінськими функціями та є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України.
Спір стосовно права на відшкодування коштів за вкладами фізичних осіб за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, гарантованого державою, є публічно-правовим, має особливий характер і стосується виконання окремої владної функції Фонду, а саме організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Фонд як юридична особа публічного права виконує спеціальну функцію у сфері гарантування вкладів фізичних осіб, уповноважена особа Фонду в цьому випадку виконує від імені Фонду делеговані ним повноваження щодо гарантування вкладів фізичних осіб, а тому спір стосовно формування переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, та затвердження реєстру відшкодувань вкладникам за рахунок коштів Фонду - є публічно-правовим і належить до юрисдикції адміністративних судів.
За змістом абзацу першого частини першої та частини другої статті 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Нормами статті 27 Закону № 4452-VI установлено порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, зокрема:
- уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;
- уповноважена особа Фонду протягом одного робочого дня (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 15 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, з визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства;
- виконавча дирекція Фонду протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", - протягом 20 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону № 4452-VI Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів вкладникам, їх уповноваженим представникам чи спадкоємцям у національній валюті України з наступного робочого дня після затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстру вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування.
Порядок та черговість відшкодування коштів за вкладами Фондом гарантування вкладів фізичних осіб визначено у Положенні «Про затвердження Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами» затверджене рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 09 серпня 2012 року № 14 (у редакції рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб чинній на момент виникнення спірних правовідносинах) (далі - Положення № 14).
Відповідно до пункту 8 розділу ІІ Положення № 14 банк після отримання повідомлення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку повинен здійснити, зокрема направлення до Фонду файлів із: переліком вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону; переліком осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку; переліком осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що ще не виконане.
Пунктами 3-5 розділу ІІІ Положення № 14 передбачено, що:
- уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку;
- перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку. Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку;
- перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними. Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла "Перелік вкладників" (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).
Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників. Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення (пункт 6 розділу ІІІ Положення № 14).
Отже, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, передбачає такі послідовні етапи: складення уповноваженою особою Фонду Переліку та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 2 Закону № 4452-VI вкладником є фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 2 Закону № 4452-VI вклад - це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Підставою для поширення на особу гарантій щодо відшкодування вкладу за рахунок Фонду, передбачених Законом № 4452-VI, є наявність у такої особи залишку коштів на банківському рахунку, що відкритий на її ім'я, тобто наявність вкладу та статусу вкладника у особи. При цьому вкладниками є особи, які уклали або на користь яких укладено або договір банківського вкладу (депозиту), або банківського рахунку, або які є власниками іменного депозитного сертифіката. Положення чинного законодавства не пов'язують визначення статусу вкладника банку та виникнення у нього права на отримання гарантованої суми відшкодування вкладу із походженням на відповідному вкладному (депозитному, поточному) рахунку коштів.
Таким чином, під дію гарантій відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду на підставі статті 26 Закону № 4452-VI підпадають особи, які є вкладниками у розумінні приписів статті 2 Закону № 4452-VI, вклади яких розміщено на рахунку у відповідному банку до запровадження в ньому тимчасової адміністрації.
Частиною першою статті 1058 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
До відносин банку та вкладника за рахунком, на який внесений вклад, застосовуються положення про договір банківського рахунка (глава 72 цього Кодексу), якщо інше не встановлено цією главою або не випливає із суті договору банківського вкладу (частина третя статті 1058 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частини першої статті 1066 Цивільного кодексу України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами (частина перша статті 1067 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 7 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2346 "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" банки мають право відкривати своїм клієнтам вкладні (депозитні), поточні та кореспондентські рахунки.
Вкладний (депозитний) рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів, що передаються клієнтом банку в управління на встановлений строк та під визначений процент (дохід) відповідно до умов договору (підпункт 7.1.1 пункту 7.1 статті 7 вказаного Закону).
Відповідно до пункту 2.1 Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 03 грудня 2003 року № 516 (далі - Постанова № 516), грошові кошти в національній та іноземній валюті або банківські метали, залучені від юридичних і фізичних осіб, обліковуються банками на відповідних рахунках, відкриття яких здійснюється банком на підставі укладеного в письмовій формі договору банківського вкладу (депозиту) або договору банківського рахунку та інших документів відповідно до законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України з питань відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
За пунктом 3.2 Положення № 516 грошові кошти на вкладні (депозитні) рахунки фізичних осіб можуть бути внесені готівкою, перераховані з іншого вкладного (депозитного) рахунку або поточного рахунку і повертаються банками готівкою або в безготівковій формі на зазначений у договорі рахунок вкладника для повернення коштів чи за заявою вкладника на інший його рахунок.
Як вже було зазначено вище, позивачем були укладені з банком договори та відкрито поточні рахунки та договір безпроцентної поворотної фінансової на умовах якого на рахунок позивача, внесено грошові кошти, що підтверджується матеріалами справи.
Крім того, судом встановлено, що залишок грошових коштів на поточному рахунку позивача у Банку станом на дату введення тимчасової адміністрації склав 138237,83 грн, які перераховані 05 лютого 2015 року.
При цьому, суд звертає увагу, що залишок коштів на рахунку позивача становив саме 138237,83 грн, а не 138793,00 грн, як вказує позивач, оскільки при зарахуванні коштів банком утримано комісію за вказану операцію у сумі 555,17 грн, що підтверджено поточним звітом за операціями по рахунку позивача (том 1 арк. спр. 171).
Отже, укладення договору й зарахування коштів на рахунок відбулись до початку віднесення ПАТ «КБ «Надра» до категорії неплатоспроможних та запровадження тимчасової адміністрації (05 червня 2015 року), тому позивач підпадає під дію гарантій відшкодування коштів за вкладом на підставі статті 26 Закону № 4452-VI.
При цьому, відповідачем не наведено правових підстав для невключення позивача до переліку вкладників ПАТ «КБ «Надра», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, відповідно до приписів Закону № 4452-VI.
Не надано відповідачем також доказів визнання в судовому порядку договору безпроцентної фінансової допомоги № 1 від 05 лютого 2015 року недійсним, або щодо застосування до вказаного правочину наслідків недійсності нікчемного правочину.
Так, за висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 04 липня 2018 року у справі № 826/1476/15, якщо внаслідок проведених операцій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, а не банку, завдані збитки (штучно збільшена сума гарантованих державою виплат), то ст. 38 Закону № 4452-VI не може бути застосована, а Фонд має звертатися до суду з вимогою про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину на підставі ст. 228 ЦК України. Лише за наявності рішення суду можна застосовувати до позивача будь-які наслідки недійсності нікчемного правочину за цією статтею.
З огляду на встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що позивач є особою, яка набула право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а тому неподання Уповноваженою особою Фонду до Фонду гарантування інформації про позивача як вкладника банку, який має право на гарантоване відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, є підставою для визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання Уповноваженої особи Фонду подати до Фонду гарантування інформацію щодо позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «КБ «Надра» за рахунок Фонду гарантування.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 09 грудня 2019 року у справі №826/16859/15, від 05 березня 2020 року у справі №813/5637/15.
Щодо позовних вимог зобов'язати включити ОСОБА_1 в Загальний реєстр вкладників та здійснити виплату (відшкодувати кошти) ОСОБА_1 у повному обсязі у розмірі 138793,00 грн, суд вважає, що заявлені позовні вимоги до Фонду, є необґрунтованими та передчасними.
Так, судом за результатом розгляду справи встановлено, що оскільки позивача не включено уповноваженою особою Фонду до переліку вкладників, то на момент розгляду справи судом у Фонду не було підстав для включення позивача до загального реєстру вкладників.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 листопада 2018 року у справі № 820/1317/16, від 05 грудня 2018 року у справі №826/2211/15, від 12 грудня 2018 року у справі № 814/4091/15, від 08 липня 2020 року у справі № 814/4100/15.
З огляду на встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що іншого способу відновити права позивача, ніж зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білу Ірину Володимирівну подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві "Комерційний банк "Надра" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, немає.
Таким чином, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 73,08 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Судові витрати в розмірі 73,08 грн присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" Білої Ірини Володимирівни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного банку «Комерційний банк «Надра» Білої Ірини Володимирівни (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 15, ідентифікаційний код 20025456) щодо невключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , місце фактичного мешкання: АДРЕСА_2 ) до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного банку «Комерційний банк «Надра» Білу Ірину Володимирівну (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 15, ідентифікаційний код 20025456) включити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , місце фактичного мешкання: АДРЕСА_2 ) до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, з належною йому сумою в розмірі 138237,83 грн на підставі договору банківського вкладу з фізичною особою № 82836929 від 05 лютого 2015 року.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , місце фактичного мешкання: АДРЕСА_2 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 73,08 грн (сімдесят три грн 08 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (код ЄДРПОУ 21708016).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива