Рішення від 01.09.2020 по справі 140/9355/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2020 року ЛуцькСправа № 140/9355/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №95059-5533-0318 від 18.05.2020 про нарахування зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб за 2017 рік в сумі 167829,30 грн., №95058-5533-0318 від 18.05.2020 про нарахування зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб за 2018 рік в сумі 167829,30 грн., №95060-5533-0318 від 18.05.2020 про нарахування зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб за 2019 рік в сумі 167829,30 грн., №95061-5533-0318 від 18.05.2020 про нарахування зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб за 2020 рік в сумі 167829,30 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що донарахування відповідачем орендної плати у розмірі, передбаченому Податковим кодексом України, є неправомірним, оскільки розмір орендної плати встановлено у договорі оренди землі, укладеному з Луцькою міською радою. Також позивач зазначає, що відповідачем вже було нараховано податкові зобов'язання з орендної плати за землю, а позивачем їх сплачено, а тому повторне нарахування податковим органом орендної плати за ті ж періоди є протиправним.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача вказує, що оскаржувані податкові повідомлення прийняті згідно вимог чинного законодавства, оскільки розмір орендної плати, визначений у договорі, укладеному позивачем з міською радою, є нижчим, ніж розмір земельного податку, встановлений для земель відповідної категорії, що суперечить вимогам статті 288 Податкового кодексу України.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Волинській області про розгляд справи за участю представника відповідача.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

12.06.2002 року між Луцькою міською радою (Орендодавець) та позивачем у справі (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає на умовах оренди земельну ділянку площею 1865 (одна тисяча вісімсот шістдесят п'ять) кв.м. згідно з планом землекористування, зареєстрованого в книзі реєстрації договорів на право тимчасового користування землею 17.07.2002 року за №448 Луцьким міським управлінням земельних ресурсів.

Земельна ділянка ділянка площею 1865 (одна тисяча вісімсот шістдесят п'ять) кв.м. було виділено ОСОБА_1 на підставі двох рішень Луцької міської ради: №253 від 27.05.1999 року «Про видачу державного акта на право постійного користування землею підприємцю ОСОБА_1 на АДРЕСА_1 » (згідно п. 2 надано у тимчасове користування земельну ділянку площею 0,1254 гана АДРЕСА_1 ) та №191 від 29.03.2001 року «Про продаж земельної ділянки у власність підприємцю ОСОБА_1 для обслуговування торгового закладу на АДРЕСА_1 » (згідно абз. 2 п. 2 надано у тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,0511 га на АДРЕСА_1 ).

Пунктом 2.1 договору оренди визначено, що плата за оренду земельної ділянки вноситься орендарем щорічно у вигляді орендної плати у розмірі півтора відсотка грошової оцінки земельної ділянки.

Протягом 2017-2020 років податковим органом було нараховано позивачу суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 57342,80 грн. за кожен рік згідно податкових повідомлень-рішень від 30.06.2017 року № 3690-1303, від 30.03.2018 року № 216182-1303-0318, від 28.06.2019 року № 387844-5513-0318, від 03.03.2020 року № 22961-5533-0318. нараховані відповідачем податкові зобов'язання позивач сплатив у повному обсязі, що підтверджується банківськими квитанціями.

27.05.2020 року ГУ ДПС у Волинській області надіслано позивачу листа №4185/ФОП/03-20-55-33-11 про направлення податкових повідомлень-рішень щодо сум податкових зобов'язань з орендної плати на 2017 - 2020 р.р.: за 2017 рік - № 95059-5533-0318 від 18.05.2020 р. на суму 167829,30 грн., за 2018 рік - № 95058-5533-0318 від 18.05.2020 р. на суму 167829,30 грн., за 2019 рік - № 95060-5533-0318 від 18.05.2020 р. на суму 167829,30 грн., на 2020 рік - № 95061- 5533-0318 від 18.05.2020 р. на суму 167829,30 грн. У листі податковий орган повідомив про скасування попередніх податкових повідомлень- ішень щодо визначення сум податкових зобов'язань з орендної плати за 2017 - 2020 р.р.

Не погоджуючись із новими податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХII ПК України .

Згідно з підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1. не може бути меншою за розмір земельного податку:

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Відповідно до пункту 288.7 статті 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Згідно з пунктом 286.5 статті 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу. Вказаним пунктом також встановлено, що у разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган (контролюючі органи) за місцем знаходження кожної із земельних ділянок проводить (проводять) протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає)/надсилають (вручають) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Статтею 289.1 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до рішення Луцької міської ради від 21.03.2017 №20/27 «Про внесення змін та доповнень в додаток до рішення міської ради від 24.06.2009 №42/20 «Про впорядкування орендної плати за землю» із змінами та доповненнями, відсоткова ставка орендної плати на земельну ділянку, яку орендує позивач, становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 5594309,95 грн. згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, а тому, на думку відповідача, нарахування орендної плати за 2017-2020 роки за земельну ділянку становить 167 829,3 грн. за кожний рік.

Відповідно до пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.

Згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган згідно з податковим та іншим законодавством є особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом (пункт 54.5 статті 54 Кодексу).

У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (абзац перший пункту 57.3 статті 57 ПК України).

При цьому відповідно до вимог норми пункту 287.5 статті 287 ПК України плата за землю фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

При розгляді справи судом встановлено, що обчислення сум з орендної плати за 2017 - 2020 роки здійснювалось контролюючим органом згідно з податковими повідомленнями від 30.06.2017 року № 3690-1303, від 30.03.2018 року № 216182-1303-0318, від 28.06.2019 року № 387844-5513-0318, від 03.03.2020 року № 22961-5533-0318 у розмірах менших, ніж встановлено підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України. Водночас визначені відповідачем суми податкового зобов'язання були сплачені позивачем повністю і у строк, визначений законом.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що у податкового органу не було правових підстав для донарахуванням позивачу плати за землю за вказані роки згідно з оскаржуваними податковим повідомленнями-рішеннями від 18.05.2020 року, оскільки неправильне визначення контролюючим органом сум, належних до сплати, не може бути підставою для донарахування таких сум у майбутньому.

Вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.04.2018 у справі № 804/5017/16 та від 04.09.2018 року у справі №804/2831/16, та в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні цієї справи.

Водночас суд погоджується з позицією відповідача, що розмір орендної плати не повинен бути меншим, ніж встановлено підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України, однак, зважаючи на те, що податковим органом самостійно було невірно визначено суму орендної плати, яку в подальшому сплачено позивачем у встановлені законом строки, підстави для донарахування зобов'язань за вказані вище періоди відсутні.

Також суд вважає, що до спірних правовідносин не може бути застосована норма пункту 286.5 статті 286 ПК України, якою передбачено, що у разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган (контролюючі органи) за місцем знаходження кожної із земельних ділянок проводить (проводять) протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає)/надсилають (вручають) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Із матеріалів справи встановлено, що лист Виконавчого комітету Луцької міської ради від 14.04.2020 року, яким було надано відповідачу розрахунки орендної плати за землю і як наслідок виявлено розбіжності у сумі орендної плати, зареєстровано в ГУ ДПС у Волинській області 22.04.2020 року. Однак, оскаржувані податкові повідомлення-рішення відповідачем прийнято лише 18.05.2020 року, тобто з порушенням десятиденного терміну, встановленого пунктом 5 статті 286 ПК України, для надіслання нових податкових повідомлень-рішень, що також свідчить про їх протиправність, та наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 6713,20 грн., який сплачений квитанцією від 30.06.2020 № 45.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України та на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області №95059-5533-0318 від 18.05.2020 року, №95058-5533-0318 від 18.05.2020 року, №95060-5533-0318 від 18.05.2020 року, №95061-5533-0318 від 18.05.2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код 43143484) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 6713,20 грн. (шість тисяч сімсот тринадцять грн. 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О. О. Андрусенко