26 серпня 2020 року м. Дніпросправа № 160/8690/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Шлай А.В., Кругового О.О.,
за участю секретаря судового засідання Іотової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 року (головуючий суддя: Луніна О.С.) по адміністративній справі №160/8690/19
за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, 3 особи Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання індивідуальних актів протиправними, скасування їх та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в інтересах яких діє адвокат Скиба В.В., 09.09.2019 року звернулися до суду з позовом до відповідача Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області), в якому просять визнати протиправними та скасувати накази відповідача № 4-1855/15-19-сг, № 4-1856/15-19-сг від 19.07.2019 року щодо відмови ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у затвердженні проекту землеустрою земельної ділянки площею 0,1 га. відносно кожного для індивідуального садівництва, які розташовані на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, кадастрові номери - 1221486200:01:013:0239 та 1221486200:01:013:0240;зобов'язати відповідача затвердити вищезазначені проекти землеустрою. Позовні вимоги обґрунтовано порушенням відповідачем визначеного їм законодавством України права на отримання у власність земельних ділянок для індивідуального садівництва.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 року відкрито провадження по справі №160/8690/19 та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
У відзиві на позов відповідачем зазначено про відсутність підстав для його задоволення виходячи з того, що спірні земельні ділянки на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, кадастрові номери - 1221486200:01:013:0239 та 1221486200:01:013:0240, які позивачі бажають отримати у власність для введення індивідуального садівництва, входять до складу земельної ділянки, площею 4,0 га, на яку КЗ «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І. І. Мечникова» виданий державний акт на право користування Серія Б №009254 від 1992 року, що є чинним.
Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.10.2019 року та від 24.10.2019 року розгляд справи №160/8690/19 призначено за правилами загального позовного провадження, до участі у справі залучено третю особу -Новоолександрівську сільську раду Дніпровського району Дніпропетровської області.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 року у задоволенні позовних вимог відмовлено з підстав правомірності дій відповідача.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачі звернулися з апеляційною скаргою, в якій просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою позовні вимоги задовольнити з підстав порушення судом норм матеріального права.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідачем зазначено про правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення, у зв'язку з чим апеляційну скаргу просить відхилити, судове рішення залишити без змін.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1,2,3 ст.242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, ст.2 та ч.4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 року відповідає, в зв'язку з чим вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.01.2019 року по справі № 160/7406/18 визнано протиправними дії ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , викладених в листах № К-6687/0-4556/0/20-18, № О-6688/0-4557/0/20-18 від 11.09.2018 року в затвердженні проектів землеустрою земельних ділянок для індивідуального садівництва площею 0,1 га. щодо кожного, які розташовані на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області; зобов'язано ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області затвердити вищезазначені проекти землеустрою.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05.06.2019 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято постанову, якою позовні вимоги задоволені частково, визнано протиправними та скасовано відмови ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, викладені у листах № К-6687/0-4556/0/20-18 від 11.09.2018 року, № О-6688/0-4557/0/20-18 від 11.09.2018 року, в затвердженні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проектів землеустрою земельної ділянки для індивідуального садівництва площею 0,10 га. щодо кожного, які розташовані на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області; зобов'язано відповідача повторно розглянути заяви ОСОБА_1 (№ К-6687/0/21-18 від 03.09.2018 року) та ОСОБА_2 (вх. № О-6688/0-21-18 від 03.09.2018 року) про відведення зазначених земельних ділянок, із прийняттям за результатами їх розгляду в установленому порядку рішення, оскільки за результатами розгляду будь - яких основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру має видаватися наказ.
01.07.2019 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області повторно подано заяви про затвердження розробленої документації із землеустрою щодо відведення кожному з них земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва площею 0,10 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, які знаходяться на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації.
Наказами №4-1855/15-19-сг, №4-1856/15-19-сг від 19.07.2019 року ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області відповідно до норм ЗК України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відмовлено у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, загальною площею 0,1000 га (кадастровий номер 1221486200:01:013:0239) та загальною площею 0,1000 га (кадастровий номер 1221486200:01:013:0240).
09.09.2019 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом, в якому просять визнати протиправними та скасувати вищезазначені накази ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області та зобов'язати відповідача затвердити зазначені проекти землеустрою.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
За приписами ч. 1, 2 ст.2, 187, 188 ЗК України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади; контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України; державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 №482 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності є завданнями Держгеокадастру.
Відповідно до пп.25-1 п.4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. №15, Держгекадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Частиною 1 - 3 ст. 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Пунктом «в» ч. 1 ст. 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, зокрема, для ведення садівництва - не більше 0,12 га.
Частиною 6 ст. 118 ЗК України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У клопотанні, до якого додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу. (ч. 8 ст. 118 ЗК України).
Згідно ч. 9 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Із матеріалів справи вбачається, що земельні ділянки, на які претендують позивачі на території Новоолександрівської сільської ради кадастровий номер 1221486200:01:013:0239 та 1221486200:01:013:0240, входять до складу земельної ділянки площею 4,0 га, на яку КЗ «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І. І. Мечникова» виданий державний акт на право користування землею серія Б №009254 від 1992 року.
Рішенням Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 12.04.2017 року по справі № 175/312/17 (2/175/117/17) зазначений державний акт визнано незаконним та скасований.
Постановою Дніпровського апеляційного суду від 23.04.2019 року по справі № 175/312/17- це рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 12.04.2017 року скасовано, державний акт на право користування землею Серія Б №009254 від 1992 року визнано правомірним, рішення в касаційному порядку не оскаржено та набрало законної сили.
У період часу до скасування рішення суду першої інстанції ОСОБА_1 та ОСОБА_2 отримали дозволи ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населеного пункту на території Новолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області та виготовили проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
Приписами ч. 4 ст. 78 КАС України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 116 ЗК України, земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Враховуючи вищезазначені обставини суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки земельні ділянки за кадастровими номерами - 1221486200:01:013:0239 та 1221486200:01:013:0240, входять до складу земельної ділянки площею 4,0 га, на яку КЗ «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня імені І. І. Мечникова» виданий державний акт на право користування землею серія Б №009254 від 1992 року, винесені ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області оспорювані накази №4-1855/15-19-сг, №4-1856/15-19-сг від 19.07.2019 року є такими, що прийняті відповідачем у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовано.
Оскільки судом першої інстанції прийнято рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 року по адміністративній справі №160/8690/19- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 26 серпня 2020 року, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Повний текст постанови складено 27 серпня 2020 року.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий