Рішення від 27.08.2020 по справі 640/24953/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/80

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 серпня 2020 року № 640/24953/19

За позовом ОСОБА_1

До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

Про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні правильного перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача здійснити правильний перерахунок пенсії з 01.10.2017р. та під час перерахунку застосувати коефіцієнт страхового стажу 1,35%, повернути недоплачений розмір пенсії, який має бути після такого перерахунку пенсії з урахуванням додаткового страхового стажу за 2017-2019рр.

Ухвалою суду від 13.01.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку письмового провадження згідно ст. 263 КАС України.

07.02.2020 року представником відповідача до суду подано відзив на адміністративний позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, з 07.04.2017 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

24.10.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про здійснення перерахунку його пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% при визначенні коефіцієнта страхового стажу для обчислення пенсії.

Листом від 11.11.2019 р. № 275511/02/Д-13461 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило ОСОБА_1 про те, що з 01.10.2017 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17 (3764,40х1,17=4404,35 грн.). Відповідний перерахунок пенсії проведений.

Згідно заяви від 26.02.2019 року позивачу проведено перерахунок пенсії з врахуванням стажу роботи за період роботи з 01.02.2017 по 31.01.2019.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправним застосування величини оцінки одного року страхового стажу 1% при визначенні коефіцієнта страхового стажу для обчислення пенсії з 01.10.2017 р.

Зокрема, позивач зазначає, що перерахунок пенсії повинен бути здійснений із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки застосування величини оцінки одного року страхового стажу 1% є обмеженням та зменшенням розміру пенсії, призводить до звуження змісту та обсягу його права на пенсійне забезпечення та порушує статтю 22 Конституції України.

Також позивач зазначає, що відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону №1058, у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Тобто, на думку позивача, в п. 4 не сказано, що до старого розміру пенсії встановлюється доплата. Отже, як зазначає позивач, відповідач не правомірно встановив доплату до старого розміру.

Разом з цим, відповідно до п. 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058 з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислюється як середній показник за 2014, 2015 та 2016 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Крім того, 20.02.2019 була прийнята постанова Кабінету Міністрів України № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019", згідно п. 2 постанови, було установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Позивач наголошує, що відповідачем було здійснено перерахунок (індексацію) пенсії згідно п. 2 постанови КМУ № 124, після чого основний розмір пенсії позивача збільшився. Однак, зменшена доплата до старого розміру пенсії.

У позові позивач приводить зміст положень ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, положення Закону № 1058 (п.1.ч.1.ст. 45, ч. 2, 3 ст. 45, ч. 1 ст. 10, ст. 25, ч. 1 ст. 9, ст. 87, ч. 4-4- Прикінцевих положень), Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зазначає у підсумку, що відповідач провів перерахунок неправомірно, адже він привів до зменшення розміру пенсії. Відповідач, на думку позивача, відповідно до п. 4 Прикінцевих положень, повинен був пенсію позивачу виплачувати в раніше встановленому розмірі.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що перерахунок проведено відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону.

Відповідно до п. 4 Прикінцевих положень закону позивачу здійснено перерахунок з 01.10.2017 із застосуванням величини середньої заробітної плати 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Також зазначає, що внаслідок перерахунку розмір пенсії позивача з 01.10.2017 не зменшився.

Також відповідач зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17, а саме 3764,40х1,17=4404,35 грн.

З 01.03.2019 року проведено автоматизований перерахунок пенсій. Розмір пенсії обчислено відповідно до норм чинного законодавства.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

11.10.2017 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 р. № 2148-VIII, згідно ч. 2 Прикінцевих і перехідних положень якого установлено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Також Законом № 2148-VIII доповнено ч. 4-3, 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV, згідно яких -

Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

На підставі вказаного Закону № 2148-VIII органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена раніше, в тому числі, і позивачу.

Як вбачається з матеріалів справи, станом на 01.10.2017 р. пенсія позивачу розраховувалася згідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Оскільки пенсія позивачу призначена до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII, вона з 1 жовтня 2017 року перераховується із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, про що прямо вказано у ч. 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, і підстави для застосування коефіцієнту 1,35 % щодо позивача відсутні.

Згідно з матеріалами справи при призначенні позивачу пенсії з 07.04.2017 р. розмір пенсії складав 2068,91 грн., і після проведення перерахунку пенсії з 01.03.2019 р. розмір пенсії також дорівнює 2068,91 грн., і перерозподіл складових пенсії до зменшення її розміру не призвів.

Окремо суд зазначає, що Законом №1058-ІV запроваджено в цілому нову формулу розрахунку пенсій, а не лише змінено відсотковий розмір величини оцінки одного року страхового стажу, при цьому, з одночасним підвищенням розміру середньої заробітної плати, який використовується при призначенні пенсії.

Тобто, у формулі розрахунку пенсії одні показними зменшилися, а інші збільшилися.

В якості гарантії дотримання положень ст. 22 Конституції України ч. р. 2 II. "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2148-VIII передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, розмір пенсії позивача згідно проведеного перерахунку після набрання чинності Законом №2148-VIII в будь-якому разі не може бути меншим, ніж попередньо розрахований на підставі законодавства, що діяло раніше, що свідчить про дотримання передбачених ст. 22 Конституції України гарантії від звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Суд зазначає, що звуження змісту та обсягу існуючого права позивача на пенсію може мати місце у випадку зменшення його розміру, а не зменшення однієї зі складових формули розрахунку, яка сама по собі об'єктом гарантії ст. 22 Конституції України не є.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних вимог під час розгляду звернень позивача та визначення розміру її пенсії.

Відповідно, звуження змісту та обсягу прав і свобод позивача у зв'язку з проведенням осучаснення її пенсії не відбулося і не могло відбутися, оскільки в будь-якому разі позивач би отримував пенсію у розмірі, не меншому, ніж до осучаснення.

З огляду на вище викладене суд приходить до висновку, про відсутність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% при визначенні коефіцієнта страхового стажу для обчислення пенсії, оскільки відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 27.08.2020 р.