про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
м. Черкаси
26 серпня 2020 року справа № 580/3334/20
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., перевіривши матеріали адміністративного позову приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма «Шульц» до державного реєстратора прав на нерухоме майно управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради Кумаренко Лесі Миколаївни про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
21 серпня 2020 року до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма «Шульц» до державного реєстратора прав на нерухоме майно управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради Кумаренко Лесі Миколаївни, в якому позивач просить:
1) визнати протиправною відмову в державній реєстрації права оренди земельної ділянки кадастровий номер 7120310100:02:002:1052 та кадастровий номер 7120310100:02:002:1053;
2) скасувати рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень від 13.08.2020 №53591206 та номер 53591744;
3) зобов'язати провести державну реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки кадастровий номер 7120310100:02:002:1052 та кадастровий номер 7120310100:02:002:1053.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, перелік яких наведений у пунктах 1 - 12 цієї частини.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративним судом є суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Згідно п.п. 1,2 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовим спором є спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Таким чином, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, який виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій і вирішення якого безпосередньо не віднесено до юрисдикції інших судів.
Наведене узгоджується з положеннями статей 2, 4, 19 КАС України, які закріплюють завдання адміністративного судочинства, визначення понять публічно-правового спору та суб'єкта владних повноважень, а також межі юрисдикції адміністративних судів.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
У свою чергу, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він, головним чином, обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо позивач намагається захистити своє порушене приватне право шляхом оскарження управлінських дій суб'єктів владних повноважень.
Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі №805/4506/16-а, від 27 червня 2018 року у справі №815/6945/16.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, предметом звернення позивача до суду є скасування рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень від 13.08.2020 №53591206 та номер 53591744 та зобов'язати провести державну реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки кадастровий номер 7120310100:02:002:1052 та кадастровий номер 7120310100:02:002:1053.
Отже, спір у цій справі не є публічно-правовим. Оскарження рішення про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки безпосередньо пов'язане із захистом позивачем свого цивільного права у спорі щодо земельної ділянки з особою, яка не заперечує законності дій державного реєстратора з реєстрації за нею права оренди цієї ж земельної ділянки. Такий спір має приватноправовий характер. Залежно від суб'єктного складу сторін спору і тих осіб, на чиї інтереси впливає таке рішення, він має вирішуватися за правилами господарського судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Приписами ч.6 ст. 170 КАС України визначено, що у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Керуючись ст.ст. 4, 19, 170,171, 256, 293, 295 КАС України, суд
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма «Шульц» до державного реєстратора прав на нерухоме майно управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради Кумаренко Лесі Миколаївни про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
Роз'яснити, що спір може бути розглянуто за правилами господарського судочинства.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали разом із позовною заявою та всіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, проте може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст.ст. 293, 295 КАС України та з врахуванням особливостей закріплених п 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя В.П. Тимошенко