25 серпня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/2341/20
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Морська Г.М., перевіривши виконання вимог статей 160-168 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління охорони здоров'я Херсонської міської ради про заборону вчинення певних дій, стягнення моральної шкоди та зобов'яання видати довідку,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління охорони здоров'я Херсонської міської (далі -відповідач), в якому просить:
1. Стягнути з Управління охорони здоров'я Херсонської міської ради грошовий еквівалент завданої моральної шкоди та судові витрати.
2. Заборонити КНП Херсонський міський психіатричний центр проводити медичні огляди громадян при зверненні для отримання медичної довідки для проходження медичної комісії для дозвільної системи.
3. Зобов'язати КНП Херсонський міський психіатричний центр вчинити певні дії, а саме - видати мені довідку, встановленого Наказом МОЗ №252 від 20.10.1999 р. зразку, щодо перебування мене на психіатричному обліку.
Перевіривши позовні вимоги та долучені до позову матеріали, суд приходить до висновку про те, що дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, в частині вимог щодо заборон та зобов'язань КНП Херсонський міський психіатричний центр вчиняти пені дії, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.
Згідно п. 2 ч.1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
З аналізу зазначеного, вбачається, що адміністративний суд розглядає справи, однією з сторін в якій є суб'єкт владних повноважень або особа, яка виконує публічно-владні управлінські функції на підставі делегованих їй повноважень.
У даному ж випадку, вимоги позивача звернені до КНП «Херсонський міський психіатричний центр» є такими, що виникли з цивільних правовідносин, більш того приватно-правового характеру та у спорі, який не є публічно-правовим.
Натомість ч.1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Окрім того, позивачем заявлено вимогу щодо стягнення з Управління охорони здоров'я Херсонської міської ради (яке є суб'єктом владних повноважень) грошового еквіваленту завданої моральної шкоди.
Частиною 5 статті 21 КАС України зазначено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
З аналізу вищезазначеного та, оскільки судом встановлено, що інші позовні вимоги не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, то і вимога про стягнення моральної шкоди не може розглядатися адміністративним судом окремо від вимоги вирішити спір, яким як вважає позивач порушені його права, свободи та інтереси.
За таких обставин у відкритті провадження належить відмовити.
Керуючись ст.170, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління охорони здоров'я Херсонської міської ради про заборону вчинення певних дій, стягнення моральної шкоди та зобов'яання видати довідку.
Роз'яснити позивачеві, що даний спір належить розглядати за правилами цивільного судочинства.
Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя Г.М. Морська
кат. 113050000