Рішення від 27.08.2020 по справі 128/1223/20

Справа № 128/1223/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

27 серпня 2020 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі :

головуючого судді Бондаренко О.І.

секретаря судового засідання Нагірняк Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям, -

ВСТАНОВИВ:

УПСЗН Вінницької РДА звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям, мотивуючи тим, що 26.03.2018 року відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області з заявою про призначення їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та як одинокій матері з дітьми. Відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідачу на підставі поданої заяви було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї та одинокій матері з дітьми на період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року.

11.10.2018 року відповідач надала управлінню заяву, в якій просила зробити перерахунок виплаченої допомоги, так як вона помилково не вписала отриману нею зарплату та надала відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, копію трудової книжки, довідки про доходи, видані ТОВ «АТБ маркет» та ДП «Рітейл Вест».

В зв'язку з тим, що відповідач не задекларувала у декларації отриману в лютому 2018 року заробітну плату, вона надмірно отримала допомогу на дітей за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року на суму 3021,90 грн.

Оскільки відповідач добровільно відмовляється сплатити виплачену державою соціальну допомогу, позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.

Позивач, представник Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації - Блошенкіна М.П. в судове засідання не з'явилася, попередньо надавши суду заяву, в якій просить справу розглянути в її відсутність, позов підтримує, змін та доповнень не має, просить його задоволити, в разі неявки відповідача не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, будучи належним чином і в установленому законом порядку повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, згідно ч.11 ст. 128 ЦПК України, шляхом оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України.

Згідно п.п.1, 2, 3, 4 ч.1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов; відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України суд вважає, що справу можливо розглянути без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації підлягає до задоволення.

Такого висновку суд дійшов з наступного.

Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року.

Згідно ст. 1 Закону України Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. При цьому малозабезпеченою сім'єю є сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до ст. 13 вказаного Закону контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Пунктом 6 Порядку № 250 передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Також умови призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми визначені Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року.

Згідно ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

26.03.2018 року відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області з заявою про призначення їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та як одинокій матері з дітьми. Така допомога їй була призначена на період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року (а.с.6 - 7, 10 - 15).

11.10.2018 року відповідач надала управлінню заяву, в якій просила зробити перерахунок виплаченої допомоги, так як вона помилково не вписала отриману нею зарплату та надала відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, копію трудової книжки, довідки про доходи, видані ТОВ «АТБ маркет» та ДП «Рітейл Вест» (а.с. 8 - 9, 16 - 21).

В зв'язку з тим, що відповідач не задекларувала у декларації отриману в лютому 2018 року заробітну плату, вона надмірно отримала допомогу на дітей за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року на суму 3021,90 грн. (а.с. 22).

Відповідно до ст. ст. 7 Закону № 1768-ІІІ, п. 12 Порядку № 250 державна соціальна допомога не призначається у випадках, зокрема, коли з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування. Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення. Аналогічні положення містяться у, згідно з яким у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подані недостовірні відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому були виявленні порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку № 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягають виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно ст. 22 Закону № 2811-ХІІ одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

ОСОБА_1 звертаючись до позивача із заявою на призначення їй соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та одинокій матері з дітьми, була ознайомлена під підпис з умовами отримання такої допомоги, а тому могла і повинна була передбачити ту обставину, що неповідомлення про інші види доходу можуть вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу або на визначення її розміру.

Вказане свідчить про недобросовісну поведінку з боку ОСОБА_1 і наявність у неї обов'язку щодо повернення безпідставно набутої державної соціальної допомоги. Загальна сума переплати по допомозі одинокій матері з дітьми за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року становить 3021,90 грн.

Про наявність такої заборгованості з вимогою її погашення позивач повідомляв відповідача, що підтверджується листом Управління соціального захисту населення Вінницької РДА № 3154 від 08.07.2019 (а.с. 23 - 25), однак в добровільному порядку така заборгованість відповідачем на даний час не сплачена.

За таких обставин, враховуючи, що помилкова виплата державної соціальної допомоги в період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року здійснена позивачем внаслідок недобросовісної поведінки відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача та той факт, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд вважає за судові витрати по сплаті судового збору стягнути з відповідача на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1, 7, 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», ст. 18-1, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 1212, 1215 ЦК України , ст. ст. 4, 10, 76, 141, 247, 264, 265, 268, 273 - 274, 280 - 283 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 на користь держави в особі Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (рахунок UA798201720343180019000016956 МФО 820172, код 03191928, в призначенні платежу вказати: повернення надмірно виплачених коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям, прізвище, адресу, КПКВК 2501030) 3021 (три тисячі двадцять одна) грн. 90 коп., що були сплачені з Державного бюджету України у вигляді соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 2102 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом направлення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його оголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бондаренко