про повернення позовної заяви
26 серпня 2020 року м. Київ № 320/6176/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши позовну заяву Малого приватного підприємства "ШАНС" до Державної податкової служби України, Головного управління Державної фіскальної служби України у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень.
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Мале приватне підприємство "ШАНС" з позовом до Державної податкової служби України , Головного управління Державної фіскальної служби України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішень, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 874095/30024062 від 07.08.2018 р., та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання на реєстрацію податкову накладну № 2 від 02.07.2018:
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 963013/30024062 від 23.10.2018 р., та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання на реєстрацію податкову накладну № 2 від 22.08.2018;
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1173313 від 27.05.2019 р., та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання на реєстрацію податкову накладну № 1 від 25.03.2019;
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1 173312 від 27.05.2019 р., та зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання на реєстрацію податкову накладну № 2 від 26.03.2019.
Ухвалою Київського окружного адміністратвного суду від 27.07.2020 позовну заяву залишено без руху з підстав необхідності уточнення змісту позовних вимог до кожного з відповідачів та з підстав пропущення строку звернення до суду із даним адміністративним позовом та відсутністю клопотання про поновлення такого строку.
На виконання ухвали суду від 27.07.2020 позивачем подано уточнену позовну заяву та клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду із даним адміністративним позовом.
Дослідивши вказані клопотання, суд зазначає, що позивачем виконано вимоги ухвали суду від 27.07.2020 в частині уточнення позовних вимог.
Відносно клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду із даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Так, в обгрунтування вказаного клопотання про поновлення пропущеного строку позивач зазначив, що строк оскарження в судовому порядку рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН становить 1095 днів із дня отримання такого рішення, якщо до подання позовної заяви платником не проводилася процедура адміністративного оскарження. Крім того, зазначив, що зверненню до суду у встановлений законом строк перекоджало скрутне матеріальне становище підприємства, що пов'язане із неможливістю сплатити судовий збір.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Нормами ч.2 ст.122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з правовою позицією викладеною, зокрема, у постанові Верховного Суду від 17.07.2019 року у справі №640/46/19, відповідно до п.56.1 ст.56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.23 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей: скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику; скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим; якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Відповідно до абзаців 1-3 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Статтею 102 Податкового кодексу України передбачено строк давності тривалістю 1095 днів (2555 днів у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу).
Таким чином, вказані вище положення Податкового кодексу України передбачають, що строк для звернення платника податків до адміністративного суду із позовом про скасування податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу становить 1095 днів (2555 днів у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу) і обчислюється з дня отримання платником податків такого рішення.
Проте, у постанові від 02.07.2020 року у справі №1.380.2019.006119 Верховний Суд відступив від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 17 липня 2019 року (справа №640/46/19), від 17 лютого 2019 року (справа №813/4921/17) в частині, згідно якого положення пункту 56.18 статті 56 ПК України є спеціальними по відношенню до приписів статті 122 КАС України, а тому незалежно від використання платником податків права на адміністративне оскарження, строк звернення до суду з адміністративним позовом про оскарження рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН становить 1095 днів,
Правова позиція Верховного Суду від 02.07.2020 року у справі №1.380.2019.006119 полягає перш за все у тому, що у справах цієї категорії застосовуються загальні строки звернення до суду, визначені нормами Кодексу адміністративного судочинства України, а не Податковим кодексом України.
Таким чином, колегія суддів Верховного суду у справі №1.380.2019.006119 сформулювала правовий висновок, відповідно до якого, строк звернення до суду з позовом про визнання протиправним і скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН з похідною вимогою про зобов'язання її зареєструвати, у разі, коли платником податків не використовувалася процедура адміністративного оскарження таких рішень як досудового порядку вирішення спору, визначається частиною першою статті 122 КАС України і становить шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами адміністративної справи (яка розглядається), що позивачем не заперечувалось, що він отримав оскаржувані рішення, тобто дізнався про порушення свого права, №874095/30024062 - 07.08.2018, №963013/30024062 - 23.10.2018, №1173313/30024062 та №1173312/30024062 - 27.05.2019.
Як убачається із матеріалів справи, позивач в адміністративному порядку рішень контролюючого органу (комісії Головного управління ДФС у Київській області) не оскаржував, відтак строк звернення до суду становить шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Проте, з даним позовом позивач звернувся до суду лише 14.07.2020 року, у той час коли строк оскарження спірних рішень закінчився наприкінці 2019 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскільки позивач фактично дізнався про порушення його прав та законних інтересів у 2018-2019 рр., а з позовом до суду про скасування вищевказаних рішень комісії Головного управління ДФС у Київській області про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних звернувся 14.07.2020, тому Малим приватним підприємством "Шанс" пропущено шестимісячний строк звернення до суду.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норми права, викладені у постановах Верховного суду.
Відтак, Верховний суд у постанові від 02 липня 2020 року у справі №1.380.2019.006119 (адміністративне провадження №К/9901/13872/20) здійснив відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду від 17 липня 2019 року (справа №640/46/19), від 17 лютого 2019 року (справа №813/4921/17) та виклав наступну правову позицію, в якій зазначив, що строк звернення до суду з позовом про визнання протиправним і скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН з похідною вимогою про зобов'язання її зареєструвати, у разі, коли платником податків не використовувалася процедура адміністративного оскарження таких рішень як досудового порядку вирішення спору, визначається частиною першою статті 122 КАС України і становить шість місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Крім того, суд не бере до уваги посилання позивача на скрутне матеріальне становище як перешкоду звернення до суду із даним адміністративним позовом в межах строку, встановленого законом, оскільки на підтвердження вказаних обставин позивачем не не надано жоних доказів.
Оскільки позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду і поважних причин пропуску такого пропуску Мале приватне підприємство "Шанс" не повідомило, суд приходить до висновку, що клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду із даним адміністративним позовом не підлягає задоволенню, відтак у суду наявні підстави для повернення позовної заяви відповідно до вимог ч. 2 ст. 123 КАС України.
Керуючись статтями 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву Малого підприємства "Шанс" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень, - повернути позивачеві.
2. Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
3. Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.