про залишення позовної заяви без руху
26 серпня 2020 року м. Житомир справа № 240/13923/20
категорія 105000000
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черноліхов С.В., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Держави в особі Малинського районного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області про визнання неправомірними дій,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії державного виконавця Малинського районного відділу державної виконавчої служби щодо нарахування значно завищеної суми виконавчого збору, а саме 138473,44 грн. замість 42953,44 грн., а також стягнути з відповідача за рахунок державного бюджету 87094,48 грн. на відшкодування заподіяної матеріальної шкоди та 5000,00 грн. моральної шкоди.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; вирішуючи спір суд повинен встановити, що у зв'язку з прийнятим рішенням, вчиненням дії чи допущенням бездіяльності суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи інтереси особи у сфері публічно-правових відносин; при цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Зміст та обсяг порушеного права та викладення обставин, якими воно підтверджується, у кожному конкретному випадку можуть різнитися, але принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові межі події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне з обов'язкових процесуальних рішень, пов'язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.
Зі змісту даного позову та доданих до нього документів неможливо встановити чи зверталася позивач до відповідача щодо повернення їй надмірно сплаченого виконавчого збору.
Відсутність вказаних обставин та матеріалів позбавляє суд можливості пересвідчитись у наявності між позивачем та відповідачем публічно - правового спору, який належить розглядати за правилами, визначеними КАС України; з'ясувати, через які саме протиправні, на думку позивача, дії відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Також відповідно до частини 4 статті 46 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 КАС України).
У вступній частині позовної заяви позивач відповідачем зазначила "Держава в особі Малинського районного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції", що протирічить наведеним правовим нормам.
Крім того, у порушення частини 1 та 4 статті 161, статті 94 КАС України, позивачем до матеріалів позовної заяви долучено не засвідчені належним чином копії додатків до неї.
Частиною першою статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, позов необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду:
- нової позовної заяви до належного відповідача, оформленої з урахуванням положень статті 160 КАС України, в 3-х примірниках;
- засвідчених належним чином копій або оригіналів доказів, долучених до позовної заяви в 3-х примірниках;.
- доказів звернення до відповідача щодо повернення надмірно сплаченого виконавчого збору.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя С.В. Черноліхов