Справа № 703/2592/20
3/703/943/20
26 серпня 2020 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Ігнатенко Т.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП
09 липня 2020 року дільничним офіцером поліції Смілянського ВП ГУНП в Черкаській області Жмурко Є.М. складено протокол серії ГР №357994 про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.44-3 КУпАП, відповідно до якого, ОСОБА_1 06 серпня 2020 року близько 11 години 20 хвилин перебуваючи в м. Сміла по вул. 40 років Перемоги, не мав при собі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, чим порушив підпункт 2 пункту 3 постанови КМУ №500 від 17 червня 2020 року.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Крім того, згідно рішення від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» Європейський суд з прав людини, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Враховуючи, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, однак у судове засідання не з'явився, клопотань від нього про відкладення розгляду справи не надходило, вважаю за можливе розгляд справи провести без його участі та ухвалити рішення за наявними в справі доказами.
Суддя, повно та всебічно дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного.
Так, відповідно до ст.44-3 КУпАП, адміністративна відповідальність за вказаною статтею настає в разі порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Диспозиція зазначеної статті є бланкетною, оскільки називає лише сам склад правопорушення, а для визначення його ознак відсилає до норм іншого підзаконного акту, яким у даному випадку є Постанова Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» (зі змінами, які внесені Постановою КМУ №500 від 17 червня 2020 року «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України).
Згідно п.п.2 п.3 Постанова Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року №392 (в редакції чинній станом на 24 червня 2020 року), на період дії карантину забороняється перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус.
Отже, саме вищевказаною Постановою КМУ, а не Постановою КМУ №500 від 17 червня 2020 року, яка сама не регулює певні відносини, а лише вносить зміни до відповідного підзаконного акту, передбачено заборону перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, що не враховано поліцейським під час складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та визначення підзаконного акту, яким встановлена заборона дій, які інкримінуються ОСОБА_1 .
Крім того, Кабінет Міністрів України надав роз'яснення щодо вищевказаної заборони, які опубліковані на офіційному веб-сайті ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно зазначеного роз'яснення ОСОБА_2 , наявність у людини документів дозволить перевірити, чи не мусить вона бути на самоізоляції або в обсервації. А також це дасть можливість органам правопорядку застосувати адміністративну відповідальність для порушників правил карантину.
Враховуючи зазначені роз'яснення КМУ щодо запровадження правила носити з собою документи, що посвідчують особу, вважаю, що сама по собі відсутність у людини, яка перебуває на вулиці, документу, що посвідчує особу, хоча і стосується введеного карантину, проте безпосередньо не відноситься до правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм.
Крім того, згідно ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вважаю, що заборона перебувати на вулицях без документів, що посвідчують особу, не досягає мети, зазначеної у Постанові КМУ від 20 травня 2020 року №392 (з подальшими змінами) щодо запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Наявність чи відсутність у особи документів, що посвідчують її особу, жодним чином не впливають на швидкість поширення хвороби серед населення.
На думку судді, перебування ОСОБА_1 на вулиці без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, не несе суспільної небезпечності у вигляді посягання на громадський порядок, власність, права і свободи інших громадян, зокрема на їх здоров'я чи життя, на встановлений порядок управління, в зв'язку з чим не є адміністративним правопорушення (проступком) у розумінні ст.9 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.44-3 КУпАП, підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Відповідно п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір стягується виключно у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, судовий збір з нього стягненню не підлягає.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.40-1, 44-3, 247, 251, 252, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження, після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Т.В. Ігнатенко