Ухвала від 19.08.2020 по справі 640/19225/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

19 серпня 2020 року м. Київ № 640/19225/20

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шулежко В.П., ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами Громадської організації «Національна антикорупційна платформа» до Національного агентства з питань запобігання корупції про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Громадська організація «Національна антикорупційна платформа» до Національного агентства з питань запобігання корупції, в якому просить:

визнати протиправними дій Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень щодо проведення додаткових фінансових заходів контролю відносно судді Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ;

визнати протиправним та скасувати рішення Національного агентства з питань запобігання корупції №2114 від 21.09.2018 про направлення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до суду.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Частиною другою статті 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника (ч. 3 ст. 55 КАС України).

Отже, право на подання і підписання позовної заяви від імені громадської організації має особисто керівник уповноважений на це законом чи установчими документами.

З позовної заяви вбачається, що вона підписана головою Громадської організації «Національна антикорупційна платформа» Соломатіною Г.Ж., проте до позовної заяви не додано жодних належних доказів на підтвердження повноважень вказаної особи як голови громадської організації.

Відповідно до частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (пункт 4); виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (пункт 5).

В позовній заяві позивач зазначає відповідачем Національне агентство з питань запобігання корупції, проте зміст позовних вимог містить вимоги до Національного агентства з питань запобігання корупції, а також до Департаменту моніторингу дотримання законодавства про конфлікт інтересів та інших обмежень.

За таких обставин, суд пропонує позивачу уточнити зміст позовних вимог та склад учасників справи.

У випадку збільшення складу учасників справи, згідно частини першої статті 161 КАС України, необхідно надати копії позовної заяви, а також копії доданих до неї документів відповідно до учасників справи.

Поряд з цим, суд також зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (стаття 2 КАС України).

У пункті 8 частини першої статті 4 КАС України зазначено, що позивач це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Частиною першою статті 5 КАС України гарантовано право кожній особі в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

При цьому, згідно пункту 9 частини п'ятої статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві також зазначаються: обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Тобто, за загальним правилом Кодексу адміністративного судочинства України позивач у позовній заяві повинен визначити спосіб захисту своїх безпосередньо порушених прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів з боку суб'єкта владних повноважень та обов'язково викласти обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача. При цьому, за захистом своїх прав до суду звертається саме та особа, права якої порушено.

Разом з тим, у позовній заяві не зазначено у чому саме полягає порушення прав та обов'язків позивача у публічно-правових відносинах, у яких відповідач, як суб'єкт владних повноважень, реалізує владні управлінські функції стосовно нього та не обґрунтовує яким чином оскаржувані рішення та дії вплинули на права та інтереси саме позивача.

Крім того, згідно з пунктом 11 частини п'ятої статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються, зокрема: власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

В порушення зазначених норм Громадською організацією «Національна антикорупційна платформа» не додано до позовної заяви власне письмове підтвердження про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

У позовній заяві міститься лише письмове підтвердження про те, що « ОСОБА_1 до суду інших позовів до цього самого відповідача за тим самим предметом і з тих самих підстав не подавалось». Разом з тим, позивачем за даним позовом виступає Громадська організація «Національна антикорупційна платформа».

Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Водночас, з урахуванням вимог частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Оскільки позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, тому за подання даного позову необхідно сплатити судовий збір у розмірі 4204,00 грн.

Водночас, позивачем до позовної заяви додано квитанцію про сплату судового збору у розмірі 2102,00 грн., що не відповідає встановленому законом розміру.

Отже, позивачу необхідно доплатити судовий збір за вимогу немайнового характеру у розмірі 2102,00 грн.

Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.

Відповідно до частин першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення вищевказаних недоліків.

Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Громадської організації «Національна антикорупційна платформа» залишити без руху.

2. Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання даної ухвали.

3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України.

4. Копію ухвали надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя В.П. Шулежко