ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
19 серпня 2020 року м. Київ № 753/10600/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шулежко В.П., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в інтересах дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ),
доДарницької районної в м. Києві державної адміністрації (02660, м. Київ, вул. О.Кошиця, 11)
прозобов'язання вчинити дії,
До Дарницького районного суду міста Києва звернулись ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в інтересах дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (далі - позивач) з позовом до Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації (далі - відповідач) про зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Дарницького районного суду міста Києва від 09.07.2020 адміністративну справу передано на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Приймаючи до провадження адміністративну справу, а також перевіряючи позовну заяву та додані до неї матеріали на відповідність вимогам, встановленим статтями 160, 161, 171 КАС України, суд зазначає наступне.
Частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно статті 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Позивачами додано до позовної заяви квитанцію №26347580 від 22.04.2020 про сплату судового збору у розмірі 840,00 грн., згідно якої вбачається, що судовий збір сплачений на рахунок Дарницького районного суду міста Києва № НОМЕР_1 .
Отже, додане до позовної заяви платіжне доручення не є належним доказом сплати судового збору за подання даного позову до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Статтею 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI передбачено, що об'єктом справляння судового збору, є, зокрема, подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» передбачено, що з 1 січня 2020 року установлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 грн.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Окрім того, відповідно до частини сьомої статті 169 КАС України у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.
Отже, за подання адміністративного позову немайнового характеру необхідно сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн. кожним позивачем пропорційно долі заявлених вимог окремим платіжним документом.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва.
Керуючись статтями 160-162, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Прийняти адміністративну справу №753/10600/20 до провадження.
2. Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в інтересах дітей ОСОБА_3 , ОСОБА_4 залишити без руху.
3. Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання даної ухвали.
4. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України.
5. Копію ухвали надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя В.П. Шулежко