18 серпня 2020 року м. Дніпросправа № 160/13042/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Прокопчук Т.С., Шлай А.В.,
за участю секретаря судового засідання Іотової А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Державної податкової служби України
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 року (головуючий суддя І інстанції - Кальник В.В., повний текст рішення складено 17.02.2020 року) в адміністративній справі №160/13042/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР СТРОЙ АЛЬЯНС" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР СТРОЙ АЛЬЯНС" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просило:
- скасувати рішення комісії ДПС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, №1331732/42505120 від 18.11.2019 року та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю «УКР СТРОЙ АЛЬЯНС» (ЄДРПОУ 42505120) податкову накладну № 1 від 01.10.2019 року;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області внести до бази даних ІС «Податковий блок» інформацію про виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР СТРОЙ АЛЬЯНС» з переліку суб'єктів господарювання, які відповідають критеріям ризиковості.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що останній надав всі первинні документи, які підтверджували факт реальності господарських операцій з Комунальним ремонтно-будівельним підприємством «Зеленбуд», що зумовлює обґрунтованість складення податкової накладної від 01.10.2019 року № 1 та протиправності рішення відповідача про відмову в її реєстрації. Зауважено, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної прийнято контролюючим органом без належної перевірки достовірності та аналізу наданих позивачем документів, не містять обґрунтувань щодо того, яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "УКР СТРОЙ АЛЬЯНС" було задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії ДПС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1331732/42505120 від 18.11.2019 року.
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 01.10.2019 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "УКР СТРОЙ АЛЬЯНС" в Єдиному державному реєстрі податкових накладних в порядку, встановленому чинним законодавством.
В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Державна податкова служба України звернулась з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної було прийнято останнім у відповідності з приписами чинного законодавства, оскільки позивачем не було надано договорів, первинних документів щодо придбання та продажу послуги, розрахункових документів при придбанні, які б підтверджували факт здійснення господарської операції.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оскільки сторонами не оскаржується рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів апеляційної скарги відповідача в частині позовних вимог, які були задоволені.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 01.10.2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю «УКР СТРОЙ АЛЬЯНС» було складено податкову накладну № 1.
28.10.2019 року позивачем подано до Державної податкової служби України для проведення реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 01.10.2019 року. Реєстрацію податкової накладної було зупинено, про що на адресу позивача надійшла електронна квитанція № 1 від 28.10.2019 року.
Відповідно до змісту квитанції №1 від 28.10.2019 року за результатами обробки: «Документ прийнято. Реєстрація зупинена».
В квитанції № 1 зазначено наступні підстави для зупинення реєстрації податкової накладної: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН».
На виконання п.п. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 ПКУ позивачем було подано до відповідача 1 пояснення щодо реальності здійснення господарських операцій та копії первинних бухгалтерських документів, а саме: тендерна пропозиція №09-17 від 09.09.2019 року; протокол №37-3 розгляду тендерного комітету КРБП «ЗЕЛЕНБУД» від 16.09.2019 року; повідомлення про намір укласти договір від 16.09.2019 року; банківська гарантія №14647-19 від 27.09.2019 року; договір про закупівлю товару № 27/09 від 27.09.2019 року; звіт про результати проведення процедури закупівлі UА-2019-08-20-002611-с від 27.09.2019 року; рахунок на оплату №91 від 30.09.2019 року; видаткова накладна №92 від 01.10.2019 року; товарно-транспортна накладна №Р279/09 від 01.10.2019 року; фітосанітарний сертифікат №022341 від 06.09.2019 року; висновок фітосанітарної експертизи №ЦЛ 10/010835-1 від 20.09.2019 року; фото товару на складі Покупця; платіжне доручення №1749 від 08.10.2019 року; договір поставки № 02/09-19Д від 02.09.2019 року; рахунок на оплату №295/09 від 06.09.2019 року; видаткова накладна №279/09 від 27.09.2019 року; платіжне доручення № 165 від 06.09.2019 року; податкова накладна №43 від 06.09.2019 року; договір на відпуск паливно-мастильних матеріалів №ДГ-0006158 від 15.07.2019 року; договір користуванні транспортним засобом № 3009/1 від 30.09.2019 року; посвідчення водія автотранспортнії засобів ОСОБА_1 ЯАА № 463640 від 04.11.1995 року; оборотно-сальдова відомість по рахунку 1121 за вересень 2019 року; оборотно-сальдова відомість по рахунку 104 за вересень 2019 року; наказ про призначення директора № 1/2 від 20.06.2019 року; відомості з ЄДРПОУ від 25.06.2019 року, реєстраційний номер відомостей НОМЕР_1 ; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.06.2019 року № 1005479046; витяг № 1826514501258 з реєстру платників податку на додану вартість від 04.10.2018 року; податкова декларація з податку на прибуток підприємств з додатками за 2018 рік; фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва за 1 півріччя 2019 року; фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва за 9 місяців 2019 року; податкова декларація з податку на додану вартість за червень 2019 року з додатками; податкова декларація з податку на додану вартість за липень 2019 року з додатками; податкова декларація з податку на додану вартість за серпень 2019 року з додатками; податкова декларація з податку на додану вартість за вересень 2019 року з додатками; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за II квартал 2019 року; податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за III квартал 2019 року; лист № 1608-1 від 16.08.2018 року «Щодо надання пояснень та документального підтвердження правомірності здійснення господарської діяльності підприємством»; заява про виключення підприємства із переліку ризикових платників податків № 1609-1 від 16.09.2019 року.
Про отримання контролюючим органом поданих позивачем пояснень та копій документів, для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, свідчить квитанція №2 до повідомлення щодо подачі документів, яка долучена до матеріалів справи. Згідно зазначеної квитанції, документи були доставлені до контролюючого органу та прийняті до розгляду, помилок не виявлено.
Рішенням комісії ДПС України №1331732/42505120 від 18.11.2019 року було відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 01.10.2019р. на підставі ненадання платником податку копій документів, зокрема: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити).
ТОВ «УКР СТРОЙ АЛЬЯНС» було включено до переліку ризикових згідно Протоколу засідання комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 24 від 13.09.2019 року, як такого, що відповідає п.1.6 Критеріїв ризиковості платника податку.
Не погоджуючись з діями щодо зупинення реєстрації податкової накладної та відмовою в її реєстрації, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.
Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій, відповідач не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №117 (далі Порядок №117).
Згідно п. 3 Порядку № 117, податкові накладні/розрахунки коригування, що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D>0,03, Р<РмЧ1,4, де:
D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T;
S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0,20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування;
P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування;
Рм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.
Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
Відповідно до п.5 - 11 Порядку №117 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин між сторонами):
Податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
ДФС формує і веде у відкритому доступі окремий Реєстр податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, за формою згідно з додатком 1 та щодня оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті.
Протягом місяця з дня набрання чинності цим Порядком окремий Реєстр податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, функціонує в тестовому режимі.
Критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
Мінфін у дводенний строк погоджує або надсилає ДФС на доопрацювання визначені у цьому пункті критерії та перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Про визначені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, ДФС інформує Комітет Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.
ДФС оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті погоджені критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
ДФС розраховує показники для визначення позитивної податкової історії платника податку щомісяця до 10 числа місяця, що настає за звітним. Розраховані показники стають доступними для платника податку в електронному кабінеті.
Отже, вказаними положеннями Порядку № 117 визначено як підстави для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН (результати моніторингу податкових накладних на предмет критеріям ризиковості платника податку) так і порядок визначення критеріїв ризиковості платника податку.
Так, критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій, з урахуванням внесених змін викладені в листі № 1962/99-99-29-01-01 від 07.08.2019 року.
Відповідно до пункту 1 вказаного листа платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо:
1.1. платника податку зареєстровано (перереєстровано) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи згідно з інформацією, наявною в органах Державної фіскальної служби України (далі - ДФС);
1.2. платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в органах ДФС;
1.3. платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження згідно з інформацією, наданою такими фізичними особами;
1.4. платника податку зареєстровано (перереєстровано) та проваджено фінансово-господарську діяльність без відома та згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією наданою такими засновниками та/або керівниками;
1.5. набрав законної сили обвинувальний вирок суду та не погашено або не знято судимість стосовно посадової особи (посадових осіб) платника податку за статтею 205 Кримінального кодексу України згідно з інформацією, наявною в органах Державної фіскальної служби";
1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:
керівник платника податку та/або головний бухгалтер, та/або особа, що має право підпису, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстровані (перереєстровані) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України";
платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);
платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;
платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;
платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);
в органах ДФС наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі поточної діяльності при реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію податковій накладній / розрахунку коригування.
Як вбачається з квитанції від 30.09.2019 року, реєстрація податкової накладної від 06.09.2019 року № 1 була зупинена з огляду на її відповідність вимогам п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Однак, у вказаних квитанціях відповідачем не було наведено конкретних обставин відповідності податкових накладних вимогам п.п. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Також, відповідачем не було надано суду доказів обґрунтованості віднесення позивача до ризикових платників податків.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що пп. 1.6 містить декілька підстав для встановлення ризиковості платника податків, тому посилання на пп. 1.6 не є достатнім для визначення критерію ризиковості. Податковий орган зобов'язаний чітко вказати конкретний вид критерію.
Також, відповідно до пункту 21 Постанови № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку (за Переліком документів); надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як вбачається зі змісту спірних рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в ньому проставлено позначки у відповідних пунктах стосовно підстав для відмови у реєстрації податкової накладної, а саме в пункті Ненадання платником податку копій документів, а також в пункті, що містить загальний перелік документів, що не були надані, а саме Первинні документи щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання, навантаження/розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури /інвойси, накладні, в приписці до даного пункту, у дужках, зазначено, що документи, які не надано платником необхідно підкреслити.
Однак, вказані рішення не містять жодних підкреслень, що свідчить про не надання комісією належної оцінки, які ж саме документи платником податку не було подано, і яким чином це унеможливило реєстрацію податкової накладної в ЄРПН
Також, у рішеннях не зазначено конкретно, які саме документи складені з порушенням законодавства, в чому саме полягає невідповідність документів законодавству.
Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Також, за приписами ст. 2 КАС України, які фактично визначають вимоги зокрема до рішень суб'єктів владних повноважень, визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В даному випадку, як було встановлено судом, оскаржувані рішення було прийнято відповідачем необґрунтовано, оскільки ним не було наведено жодних обставин, які б обумовлювали підстави його прийняття.
Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, суд апеляційної інстанції зазначає, що суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що оскаржуване рішення Державної податкової служби України було прийнято з порушенням приписів податкового законодавства, у зв'язку з чим, останнє підлягає скасуванню з зобов'язанням Державну податкову службу України зареєструвати подану позивачем податкову накладну.
Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової служби України - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.02.2020 року в адміністративній справі №160/13042/19 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 19.08.2020 року.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук
суддя А.В. Шлай