Постанова від 20.08.2020 по справі 200/8869/19-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 серпня 2020 року справа №200/8869/19-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сіваченка І.В., суддів: Гаврищук Т.Г., Казначеєва Е.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника позивача Лозінської Оксани Олександрівни на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2019 року (повне судове рішення складено 26 грудня 2019 року у м. Слов'янську) у справі № 200/8869/19-а (суддя в І інстанції Бабіч С.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління МВС України у Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

В липні 2019 року Лозінська О.О., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач-1), Головного управління МВС України в Донецькій області (далі - ГУ МВС в Донецькій області, відповідач-2), відповідно до якого просила:

- визнати неправомірними дії відповідача-2, які полягають у невірному нарахуванні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 та нездійсненні ГУ ПФУ в Донецькій області позивачу перерахунку пенсії з 01.01.2016, виходячи із 80% грошового забезпечення та невключення позивачу при перерахунку пенсії до середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення: премію у розмірі 162,92%/місяць; матеріальну допомогу у розмірі 907,54 грн./місяць; грошову винагороду 21,42 грн./місяць; грошову допомогу при звільненні 5205,28 грн./місяць; надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (надбавки за особливі умови, таємність, за оперативно-роботу);

- зобов'язати відповідача-2 надати ГУ ПФУ в Донецькій області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до якої до середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення включити: премію у розмірі 162,92%/місяць; матеріальну допомогу у розмірі 907,54 грн./місяць; грошову винагороду 21,42 грн./місяць; грошову допомогу при звільненні 5205,28 грн./місяць; надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (надбавки за особливі умови, таємність, за оперативно-роботу);

- зобов'язати відповідача-1 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням: премії у розмірі 162,92%/місяць; матеріальної допомоги у розмірі 907,54 грн./місяць; грошової винагороди 21,42 грн./місяць; грошової допомоги при звільненні 5205,28 грн./місяць; щомісячних надбавок за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (надбавки за особливі умови, таємність, за оперативно-роботу);

- здійснити виплату недотриманої суми пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2018.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що розмір перерахованої пенсії з 01.01.2016 вважає значно заниженим, через безпідставне невключення до розрахунку деяких видів грошового забезпечення позивача, а саме суми преміювання, матеріальної допомоги, грошової допомоги при звільненні; надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (надбавки за особливі умови, таємність, за оперативно-роботу); знижено грошове забезпечення з 80% до 70%. Окрім того, відповідач-1 самостійно, без згоди позивача, відкладає виплату заборгованості за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 на 2019-2020 р.р.

Представник позивача вважала, що всупереч встановленим вимогам чинного законодавства ГУ МВС України в Донецькій області при формування довідки № 7455 лк від 13.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідачами 1 та 2 зменшено розмір преміювання з 125% в місяць до 12,29% в місяць та не включено до середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення: матеріальну допомогу у розмірі 907,54 грн./місяць, грошову винагороду - 21,42 грн./місяць, грошову допомогу при звільненні 5205,28 грн./місяць. Крім того, відповідно до ч.2 ст.9 Закону України від 20.12.1991 № 2011- ХII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про оплату праці» додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад встановленої норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Отже премія у розмірі 162,92%/місяць, матеріальна допомога, грошова винагорода, грошова допомога, відносяться до додаткових видів заробітної плати.

У зв'язку з викладеним представник позивача вважала, що необхідно зобов'язати відповідача-2 виготовити та надати пенсійному органу нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією, оскільки на теперішній час існує звуження його прав, які виразились у неправомірному заниженні розміру грошового забезпечення, який вже було призначено, що значно занизило розмір його пенсії. Крім того, зменшення розміру пенсії з 80% до 70% грошового утримання є порушенням гарантій, передбачених статтею 22 Конституції України, якою закріплено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відтак, дії відповідачів представник позивача вважала протиправними та такими, що порушують вимоги Конституції України та Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), тому просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2019 року позовні вимоги задоволені частково.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо перерахунку позивачу пенсії з 01 січня 2016 року виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити йому виплату перерахованої суми пенсії за період з 01 січня 2016 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішення, представник позивача ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції у відповідній частині, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на часткове порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд, відмовляючи у задоволенні позовних вимог про зобов'язання включити до довідки про розмір грошового забезпечення премії у розмірі 162,92%, послався на постанови Кабінету Міністрів України, які є підзаконними актами, а не на норми закону, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до неправильного вирішення спору. Також судом не надано належну оцінку тому, що надбавки та інші виплати відносяться до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримвували їх під час проходження служби, а сам факт того, що виплата матеріальної допомоги та грошової винагороди призводилась позивачу лише, відповідно за рік, не може бути підставою того, що через це вони не мають постійний характер і не повинні включатися до складу грошового забезпечення.

Відповідач-1 також подав апеляційну скаргу, яка ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.08.2020 повернута заявнику.

У відзивах на апеляційну скаргу відповідачами висловлено згоду з рішенням суду першої інстанції та прохання залишити апеляційну скаргу представника позивача без задоволення.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.

Від ГУ МВС в Донецькій області надійшло клопотання про розгляд судової справи за відсутності його представника.

Справа розглядається у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , виданого 24.06.2014 (а.с.22), протоколом за пенсійною справою № 0503012601 (МВС) від 13.09.2017 та розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 0503012601, наявними в матеріалах справи (а.с.34). Згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) № 7455 ЛК від 13.03.2018, відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), за прирівняною посадою поліцейського/начальник управління (апарат головних управлінь Національної поліції) до посади на день звільнення із служби оперуповноважений становить:

1) посадовий оклад - 3600,00 грн.;

2) підвищення посадового окладу (0,00%) - 0,00 грн.;

2) оклад за військовим (спеціальним званням) полковник міліції - 2400,00 грн.;

3) надбавка за стаж служби (50,00%) - 3000,00 грн.;

4) надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15,00%) - 540,00 грн.;

5) надбавка за почесне звання «засуджений» чи «народний» (0,00%) - 0,00 грн.;

6) доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (0,00%) чи доплата за вчене звання (0,00%) - 0,00 грн.;

7) надбавка за безпреревний стаж на шифрувальній роботі (0,00%) - 0,00 грн.;

8) премія (12,29 %) - 1172,47 грн.;

Усього - 10 712,47 грн. (а.с.33).

01 травня 2018 року ГУ ПФУ в Донецькій області перераховано позивачу пенсію за вислугу років, з 01.01.2016, з урахуванням грошового забезпечення, встановленого для поліцейських, згідно з Постановою № 988, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 13.03.2018 № 7455 пк, наданої ГУ МВС в Донецькій області (а.с.33- зворотній бік).

Згідно перерахунку пенсії за пенсійною справою позивача № 0503012601 (МВС) від 01.05.2018, до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислено пенсію включено: посадовий оклад - 3600,00 грн., оклад за військове звання - 2400,00 грн., процентна надбавка за вислугу років (50%) - 3000,00 грн., надбавка за умови режимних обмежень (15%) - 540,00 грн., премія 12,29 % - 1172,47 грн., всього - 10 712,47 грн., основний розмір пенсії за (вислугу років 32 років) (70% грошового забезпечення) складає - 7498,73 грн., загальний розмір пенсії щомісячно становить - 7498,73 грн; вид підвищення або надбавка до пенсії: бойові дії в інших країнах (ст. 6) - 363,00 грн., 2 категорія ЧАЕС - 170,82 грн., учасник бойових дій - 40,00 грн., доплата до попереднього розміру пенсії (Постанова № 103). Підсумок пенсії (з надбавками) - 9313,39 грн.

Не погоджуючись з не включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється його пенсія, сумами складових грошового забезпечення, які були йому нараховані за останні 24 місяці служби підряд перед звільненням (у тому числі суму преміювання, індексацію, матеріальну допомогу, грошову винагороду, грошову допомогу при звільненні, надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (надбавки за особливі умови, таємність, за оперативно-роботу), ОСОБА_1 звернувся через веб-портал до відповідача-1 із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням вищезазначених складових (а.с.24).

ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 04.02.2019 № ВЕБ-05001-Ф-С-19-02390 повідомило позивача, що для проведення перерахунку пенсії з урахуванням суми преміювання, індексації, матеріальної допомоги, грошової допомоги при звільненні немає законних підстав (а.с.14-17).

Не погоджуючись з діями відповідача-2 щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення: премії у розмірі 162,92%, матеріальної допомоги у розмірі 907,54 грн., грошової винагороди 21,42 грн., грошової допомоги при звільненні 5205,28 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (надбавка за особливі умови, таємність, за оперативну роботу), а також з діями відповідача-1 стосовно зменшення розміру грошового забезпечення з 80% до 70%, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з такого.

Спершу слід зазначити, що рішення місцевого суду оскаржено лише представником позивача. Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Таким чином, оскільки судове рішення відповідачем-1 не оскаржене, апеляційному перегляду підлягає рішення місцевого суду лише в частині відмови у задоволенні позовних вимог. В іншій частині судове рішення апеляційному перегляду не підлягає і має бути залишено без змін.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону № 2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно пункту 1 Постанови № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктами 4 - 6 Постанови № 988, вирішено надати право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати: посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання Голови Національної поліції та заступників Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

3) надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Виплачувати:

1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11;

2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством;

3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;

4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі;

5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;

6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;

7) надбавку за почесне звання «заслужений» - у розмірі 10 відсотків посадового окладу. Надбавка за почесне звання «заслужений» виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов'язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням;

8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Як вже було зазначено вище, відповідачем-2 було надіслано до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до Закону № 2262-XII.

Отже, відповідачем було виконано вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Пенсійного фонду України відповідного повідомлення про перерахунок пенсії позивача.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою № 988 та наказом № 260, чинним законодавством України, а саме Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294 та наказом Міністерства внуштрішніх справ України від 31.12.2007 № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Судами встановлено, що надбавки за особливо важливі завдання, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії, вже не були встановлені чинним законодавством для поліцейських та не виплачувались, а тому не повинні враховуватись при перерахунку пенсії позивача.

Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в рішенні у зразковій справі № 802/2196/17 (Пз/9901/1/18), в постанові від 31.07.2019 у справі № 751/9056/17, адміністративне провадження № К/9901/48937/18.

Колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду, що вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача-2 щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії в розмірі 162,92% не підлягають задоволенню, виходячи з такого.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій враховується щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Відтак, конкретний розмір премії, який підлягає включенню в довідку для перерахунку пенсії позивача, визначається у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, з урахуванням фактичних виплат за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.

Так, судами встановлено, що розмір премії у довідці для перерахунку пенсії позивачу встановлений згідно з Інформацією про середні розмірі надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року за переліком посад поліцейських Національної поліції (додаток 3 до листа МВС України від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій»).

Відповідно, розмір премії у довідці відповідача був визначений, відповідно до вимог Порядку № 45, та складав 12,29%, а саме 1172,47 грн.

Отже, обґрунтованим є висновок місцевого суду, що позовні вимоги позивача в частині зобов'язання ГУ МВС України у Донецькій області включити до довідки про розмір грошового забезпечення пенсії у розмірі 162,92% є безпідставними та не підлягають задоволенню, оскільки вказаний розмір премії 12,29% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій.

Щодо вимоги позивача включити до довідки про розмір грошового забезпечення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди та одноразової грошової допомоги при звільненні, апеляційний суд зазначає таке.

Частиною 1 ст. 9 Закону № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Зміст наведених норм свідчить про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Водночас, за Законом № 2262-ХІІ, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Отже, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Водночас, згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

У зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду вказала, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.

Наведене свідчить про те, що у відповідача-2 були відсутні законні підстави для включення до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Відтак, оскільки отримувані позивачем під час проходження військової служби грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні, не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення, підстави для включення таких складових до відповідної довідки відсутні.

Вищезазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду викладеною в постанові від 17.10.2019 у справі № 360/408/19, адміністративне провадження № К/9901/18749/19.

Отже, колегія суддів погоджується з висновками місцевого суду, що і вимоги позивача про зобов'язання відповідача-2 надати ГУ ПФУ в Донецькій області уточнену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії до якої до середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення включити: премію у розмірі 162,92%/місяць; матеріальну допомогу у розмірі 907,54 грн./місяць; грошову винагороду 21,42 грн./місяць; грошову допомогу при звільненні 5205,28 грн./місяць; надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (надбавки за особливі умови, таємність, за оперативно-роботу) та зобов'язання відповідача-1 здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням: премії у розмірі 162,92%/місяць; матеріальної допомоги у розмірі 907,54 грн./місяць; грошової винагороди 21,42 грн./місяць; грошової допомоги при звільненні 5205,28 грн./місяць; щомісячних надбавок за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби(надбавки за особливі умови, таємність, за оперативно-роботу) та здійснити виплату недоотриманої суми пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, є безпідставними та задоволенню не підлягають.

При вирішенні питання про обґрунтованість вимог позивача щодо зобов'язання відповідача видати нову довідку, яка б містила конкретні розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії, суд зазначає наступне.

Згідно статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.

Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Оскільки судами встановлено, що відповідач-2 при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами, тому відсутні підстави для задоволення вимог позивача про видачу нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з конкретними сумами виплат та зобов'язання відповідача-2 направити таку довідку ГУ ПФУ в Донецькій області, зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням: премії у розмірі 162,92%/місяць; матеріальної допомоги у розмірі 907,54 грн./місяць; грошової винагороди 21,42 грн./місяць; грошової допомоги при звільненні 5205,28 грн./місяць; щомісячних надбавок за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби(надбавки за особливі умови, таємність, за оперативно-роботу).

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приписами частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Фактично суд зв'язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування частини другої статті 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

Таким чином, враховуючи те, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом та сприяти реальному відновленню порушеного права, беручи до уваги приписи ч. 2 ст. 9 КАС України, а також з аналізу норм чинного законодавства, місцевий суд дійшов правильного висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача-1 щодо перерахунку позивачу пенсії з 01 січня 2016 року виходячи з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення та про зобов'язання відповідача-1 перерахувати пенсію позивачу з 01 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату позивачу перерахованої суми пенсії з 01 січня 2016 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

Доводи апеляційної скарги, які ґрунтуються на неправильному трактуванні норм матеріального права, не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника позивача Лозінської Оксани Олександрівни - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2019 року у справі № 200/8869/19-а - залишити без змін.

Повне судове рішення - 20 серпня 2020 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. В. Сіваченко

Судді Е.Г. Казначеєв

Т. Г. Гаврищук